• Sağlıklı Beslenme
  • 30 Nisan, 2021

Günlük Kalori İhtiyaçları

  • 0
  • 5632
  • 0
  • 0

GÜNLÜK KALORİ İHTİYACININ HESAPLANMASI

Sağlıklı beslenmek modern dünya insanı için çok daha mühim bir hale gelmiştir. Salgın hastalıkların artması doğal ve katkısız besinlere ulaşmanın bir lüks haline gelmesi kişileri bu zorunluluğa itmiştir. Şehirleşmenin hızlanması, doğal tarım alanlarının azalması hazır paket gıdaların artması ve pratikliği nedeniyle ilk seçilen ürünlerden olması insanlarda çeşitli hastalıkların artmasına sebep olmuştur. Bu durum aynı zamanda sağlığın bir aynası olan fiziksel görünüşü de etkilemektedir.

Son zamanlarda birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de obezite artmaktadır. Bu kişilerin günlük kalori ihtiyacından fazlasını almasından ve aldığı kalorileri yakamayacak kadar hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemesinden kaynaklanmaktadır. Özellikle pandemiden dolayı eve kapanmaktan dolayı yiyeceklerle alınan kaloriler yakılamamış ve kişilerde ciddi kilo alımı başlamıştır. Bilinmelidir ki kilo sadece fiziksel görüntüyü etkileyen bir durum değildir. Kilo aynı zamanda kişilerin sağlığını ciddi anlamda etkilemektedir.

1. GÜNLÜK ALINMASI GEREKEN KALORİ MİKTARI HESAPLANMASI

Aslında bu kişiden kişiye değişmektedir. Kişinin yaşı, boyu, kilosu, cinsiyeti hatta yaşam tarzı günde ne kadar hareket ettiği bile bu durumu etkilemektedir. Aslında burada belirtilen günlük kalori ihtiyacı kişinin mevcut kilosunun korumak için kişinin bir günde alması gereken kalori miktarıdır. Kalori ise tüm gıdalarda bulunan ve kişinin vücudu için gerekli olan enerji birimidir. Vücuda gerekli olan kaloriyi besinlerle alırız. Besin kalorisi bütün gıdalarda belli olan ve sayı ile ifade edilen bir birimdir.

Kişiler kalori hesabı yaparken Harris-Benedict denilen prensibi kullanabilirler. Bu prensipte metabolizma hızı bulunarak kalori miktarı hesaplanıyor. kadınlar 655 sayısına kilolarını 9,6 ile çarparak eklemeli ardından da bu sayıya boylarını 1,8 ile çarparak eklemelidirler. Çıkan sonuçtan da boylarını 4,7 ile çarparak çıkartmalıdırlar. Erkeklerde ise 66 sayısına 13,7 sayısı ile çarpılan kilo ve 5 ile çarpılan boy eklenmeli ardından da 6,8 ile çarpılan yaş çıkartılmalıdır. Bu karışık gibi duruyorsa bunu kişilerin yerine basit bir hesapla yapan siteler de vardır. Tek yapılması gereken siteye boy, kilo, yaş ve cinsiyet bilgilerinin girilmesidir. Ve böylece kişiler sağlıkları matematiksel hesaplarla daha da garantiye alabiliyorlar.

2. KİLO VERMEK İÇİN KALORİ HESAPLAMA YÖNTEMİ

Kilo vermek için yapılması gereken kişinin kalori açığı yaratmasıdır. Bunun için günlük kalori ihtiyacından daha fazla kalori yakılmalıdır. Aslında kalori yakımı kulağa zor gelse de aslında detaylı bir program ile mümkündür. Tek yapılması gereken günlük alınan kaloriden daha fazla kalori yakmak için hareket etmektir. Bunun için spor salonları doğru bir adres olacaktır. Oradaki uzmanlar kişilerin istedikleri miktarda kalori yakmalarına yardımcı olacak hareketler önerip bir program hazırlamaktadırlar.

3. KİLO ALMAK İÇİN KALORİ HESAPLAMA YÖNTEMİ

Kilo almak ve vücut geliştirilmek isteniyorsa kalori fazlası oluşturulmalıdır. Burada kilo alımı için kalori hesaplanırken günlük alınması gerekenden daha fazla kalori alınmalıdır. Kişilerin günlük harcadığı kaloriden daha fazla kalori yakması önemli bir noktadır. Bunun için oluşturulan diyet programlarına göre hareket etmek doğru bir çözüm olacaktır. Sağlıksız bir kalori alımı kişinin sağlığına zarar verebilir.

Bu kalori miktarları hesaplanırken yapılması gereken en önemli nokta tabi ki besinlerin kalorisini bilmektir. Bir diyetisyene gidilmiyorsa bunun hesaplanması zor olabilir. Ama artık internetin dünyayı evimize hatta avcumuza sığdırması sayesinde ihtiyacımız olan her bilgiyi oradan bulabiliyoruz. Yapılması gereken besinlerin kalorisini öğrenip ona göre tüketilmesidir. Başta her şeyin kalorisini hesaplayarak yemek insanı zihinsel olarak yorabilir. Ancak zamanla alışıldığında bu durum daha kolay hale gelmeye başlayacaktır.

Kapalı hazır gıdaların hepsinin üzerinde kalori miktarları yazmaktadır. O yüzden paketli gıdalardaki kalorileri hesaplamak çok daha kolaydır. Ancak paketlerinin üzerindeki kalori miktarları çoğu zaman insanları hayrete düşürebilir. Örneğin bir günde alınması gereken kalori miktarının yarısı bir paketli gıdadan karşılandığını öğrenmek insanları paketli gıdalardan uzak tutmaya yetecektir.

Kalori hesabı yapılırken sadece alınan kalori değil besinlerin vitamin değerleri de önem arz etmektedir. Çünkü daha önceden de belirtildiği gibi kilo alımı ya da kaybı fiziksel görünüş kaygısı nedeniyle değil, sağlık için yapılması gerekir. Bu yüzden alınan besinlerin kalorisi kadar vücuda faydaları ve sahip oldukları vitamin değerleri de önemlidir. Unutulmamalıdır ki kişinin güzelliği sağlığından ileri gelmektedir.

Bir Yorum Yazın