• Sağlıklı Beslenme
  • 30 Nisan, 2021

Hiper Tansiyon Ve Beslenme

  • 0
  • 5264
  • 0
  • 0

HİPERTANSİYON HASTALARI İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

Beslenme faktörleri, sadece hipertansiyon oluşma riskini azaltmada değil, aynı zamanda teşhis konulduktan sonra durumu yönetmede de büyük bir rol oynar. Hipertansiyonu Durdurmak için Diyet Yaklaşımları çalışmaları, meyve ve sebzeler açısından zengin ve doymuş yağda azaltılmış diyetlerin hem yüksek tansiyon riskini azaltabileceğini hem de hipertansiyona sahip kişilerde kan basıncı kontrolüne yardımcı olabileceğini göstermiştir. Vejetaryen diyetlerin hiper tansiyon beslenme arasındaki ilişkiyi ve hipertansiyon riskinin önemli ölçüde azalmasıyla ilişkili olduğu gözlemine dayandırılmıştır.

Beslenmenin Etkileri

Sodyum alımının kısıtlanması kan basıncını düşürme etkisini artırmaktadır. Yüksek tansiyon hastaları tansiyona yasak gıdaları konusunu göz önünde bulundurmalıdır. Bazı araştırmacılar bu gözlemleri bir adım öteye taşıdı. Yüksek içerikli besinler tansiyon hastalarında diyet kan basıncını düşürür ve bazı hastalarda ilaç kullanımını azaltma veya ortadan kaldırma potansiyeline sahiptir. Bu sonuçların altında yatan olası mekanizmalar aşağıdakilerin bir kombinasyonunu içerebilmektedir.

DASH Diyetinin Olumlu Etkilerinin Değerlendirilmesi

Meyve ve sebzeler zengin ve doymuş yağ ve kolesterolden yoksun bir diyet yemek, yüksek tansiyonunuz varsa tansiyonu önleme için kan basıncınızı düşürebilir. Bu beslenme planı, DASH diyeti olarak bilinir. Sebzeler ve meyveler, diyetin kan basıncını düşürücü etkisinin yaklaşık yarısını oluşturmaktadır. Araştırmalar sonucunda bazı sebzelerin nitrik oksit üretimini artıran antioksidan flavonoidler sağlayarak ve nitrik oksit mevcudiyetini azalttığı bilinen süperoksit radikallerinin oluşumunda rol oynayan enzimleri baskılayarak kan basıncını düşürebileceğini göstermektedir.

Vegan Diyetlerin Kilo Vermede Yarattığı Farklar

Kilo kaybı kan basıncını düşürür. Kilo kontrol altına alma diyetlerini takip eden katılımcıların kan basıncını azalttığını gösteren çalışmalar yapılmaktadır. Plazma hacmindeki azalma en olası neden olsa da, bu etki kısmen kilo kaybından sonra enzimlerin düşürücü etkilerinden kaynaklanmiş olabilir. Sistolik kan basıncını 5-6 mm düşürürken, en düşük sodyum alımı ile birlikte tansiyona yasak gıdaları tüketmeyen bireylerde kan basıncında daha fazla düşme gözükür.

Kırmızı Etin Sağlığımız Üzerine Etkileri

Eti azaltmak veya ortadan kaldırmak kan basıncında değişiklikler yapabilir. Çok sayıda çalışma sığır eti, dana eti, kuzu eti, kümes hayvanları ve hayvansal yağları yüksek tansiyon ile ilişkilendirmiştir. Doymuş yağın tansiyon kalp hastalıklarına davetiye çıkartmaktadır. İleriye dönük bir çalışma, vejeteryanların, özellikle veganların ve dash diyetinin katkılarıyla daha düşük kan basıncına sahip olduğunu buldu. Roka özellikle nitrat bakımından zengindir. Kişniş, yeşil yapraklı marul ve diğer yapraklı yeşillikler de mükemmel nitrat kaynaklarıdır.

Potasyum Alımını Artırmanın Sağlığımıza Etkileri

Potasyum, kan damarları genişlemesini iyileştirerek kan basıncını ve felç riskini azaltan bir elektrolittir. Pancar yeşil yapraklı sebzeler, pazı, ıspanak, koroner kalp rahatsızlıkları için mükemmel kaynaklardır. Başlıca sodyum kaynakları konserve yiyecekler, atıştırmalık yiyecekler, tuzun gıda hazırlama veya tüketiminde isteğe bağlı kullanılan süt ürünleridir. Doğal hallerinde sebzeler, meyveler, tahıllar ve baklagiller sodyum açısından çok düşüktür ve uzak durun. Antioksidanlar açısından zengin olan hibiskus çayı, sistolik kan basıncını ortalama düşürmektedir. Yeşil ve siyah çay ile yapılan başka bir araştırmada uzun süreli tüketimin sistolik ve diyastolik basıncı önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur.

Kepekli Tahılları Seçmenin Kilo Vermeye Etkileri

Sağlıklı bireylerle yapılan araştırmalarda kepekli tahılların hipertansiyonda beslenme açısından sistematik olarak kan basıncını azalttığını bulmuştur. Tam tahıl tüketiminin kan basıncını ve hipertansiyon riskini azalttığına dair kanıtları desteklemektedir. Bitki bazlı besinler sodyum açısından düşüktür. Diyetle sodyum alımı çok düşük olan toplumlarda hipertansiyon nadirdir. Finlandiya, İtalya, Hollanda, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'nde hipertansiyona katkıda bulunanların Sodyum azaltmanın kan basıncını düşürdüğü görülmüştür. Kalp hastalıklarında azalma görüleceğine dair tahminler yapılmaktadır.

Hayvansal Proteinlerin Kan Basıncımıza Etkileri

Hayvansal proteini soya ve diğer bitki proteinleriyle değiştirmek kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Bitki proteinleri, hayvansal proteine ​​kıyasla daha yüksektir ve bitkisel protein alımı kan basıncıyla ters orantılıdır. Soya proteini desteğinin hem normal hem de hipertansyon hastalarında kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğünü bulmuştur. Hipertansiyonu önlemede veya kontrol etmede ek bazı hususlarda göz önünde bulundurulmalıdır. Tansiyon hastaları için çay tüketimi olumlu bir etken olarak bu çalışma doğrultunda göze çarpmaktadır.

Sigarayı Bırakmanın Sağlığımız Üzerine Etkileri

İçtiğiniz her sigara, bittikten sonra birkaç dakika tansiyonunuzu artırır. Sigarayı bırakmak tansiyonunuzun normalleşmesini sağlar. Sigarayı bırakmak kalp hastalığı riskinizi azaltabilir ve sağlığınızda olumlu değişiklikler olur. Sigarayı bırakanlar, sigarayı hiç bırakmayanlara göre daha uzun yaşayabilir. Ayrıca, alkol kullanımı hipertansiyon hastalarında kullanılmaması gerekir. Tüketimin fazla olduğu durumlarda alkol alımı hipertansiyon gelişme riskini artırır.

Bir Yorum Yazın