Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 28 Mart, 2020

Karat Nedir Ve Nasıl Belirlenir?

  • 0
  • 2608
  • 0
  • 0

Karat Nedir Ve Nasıl Belirlenir?

Karat, pırlanta, elmas ve yakut gibi mücevherlerin ağırlığını belirlemek için kullanılan bir ölçü birimidir. Başta kuyumculuk sektöründe satılan elmas, 1 karat taşlarıdır. Çeyrek karat 25 puan, yani 0,25 ct olarak ifade edilir. Peki karat nedir?

Elmas, Karat

Karat Nedir?

Elmas için bir ağırlık birimi olan karat 200 mg, yani 1/5 gram veya 0.2 gramdır. Elmas kesme işleminden kaynaklanan değerli taşların maliyeti, karatlardaki boyut değişikliği ile doğru orantılı olarak artar. Ancak, bu artış bire bir değil. Örneğin, 1 karat ağırlığındaki bir elmas yarım karat maliyetinin 4 katı olabilir. Tabii ki, renk ve şeffaflık gibi diğer faktörler, elmasın parasal değeri ve karatlardaki boyut için büyük önem taşıyor. Renk şemasında sarıya daha yakın olan 1 karatlık bir pırlanta, beyaza daha yakın olan 0.30 karatlık bir pırlanta ile aynı fiyattan satılabilir, yani renksizdir. Günümüzde pırlanta kuyumculuk alanında karat boyutunun olağanüstü olmasına rağmen, renk, mükemmellik, saflık ve taşın şekli de karat kadar önemlidir. Daha az saydamlığa ve kusurlu bir karat pırlanta, daha temiz ve ışığı mükemmel bir şekilde yansıtan yarı karat bir elmas kadar etkileyici olmayabilir. Mücevherat ve özellikle de pırlanta için kullanılan metrik birim olan karatların, Orta Doğu'da kuyumcular tarafından M.Ö. 500 yıllarında kullanılmaya başlandığı kabul edilmektedir. Düşünüldüğü zaman tek taş karat pırlanta modellerinde 1 karat, keçiboynuzu çekirdeği tohumlarının ağırlığına eşittir. Ölçümler hassas teraziler ile yapılır.

Elmas, Karat

Karat Boyutuna Göre Elmas Boyutları

Karat büyüklüğünde bir pırlantanın aslında karat ölçeğinde nasıl göründüğü hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Çevrimiçi olarak elmas takı siparişi veriyorsanız, bu ölçek, çevrimiçi elmas satış sitelerinde sunulan mücevherlerdeki elmasların gerçek boyutunu bulmanız için faydalı olabilir. Pırlanta tek taş yüzük, kolye, bilezik ve diğer elmas takılardan birini satın almadan önce, tasarımda kullanılan karat boyutunun mücevherin her zaman daha değerli olduğu anlamına gelmediğine dikkat edilmelidir. Bazı haberlere göre, ilk önce Hindistan'da pırlantalar bulunmuştur. Aynı karat ağırlığının iki elmasının farklı fiyatları olabilir. Çünkü elmaslar 4C olarak sınıflandırılır. Ağırlık, Renk, Berraklık ve Karat anlamına gelir. Diğer tüm özellikler aynıysa, bir taşın fiyatı, karat ağırlığı ile artacaktır. Karat sistemi, keçiboynuzu tohumları ile başladı. Keçiboynuzu tohumu yıllarca elmasları ölçmek için kullanılmıştır.

karat3

Pırlanta Hakkında

Bir pırlanta yüzük nadir bir mücevherdir. Dinozorlar, doğada dolaşımlara başlamadan önce, kendi taş kapsüllerinde baş döndürücü bir oluşum yolu nedeniyle doğada oluşmuşlardır. Dünya çekirdeğinin bağırsaklarında, yüksek sıcaklık ve basıncın etkisi altında oluşmuş, büyüyen lav eriyiklerinden, dünyadaki bağırsaklardan, dünya yüzeyine aşırı hızda geçerek oluşmuştur. Yeraltına gömülmüşlerdi, tekrar keşfedilmeyi bekledikleri yerde, doğadaki ana tabiatın su, rüzgâr ve çok doğru formlar şeklinde öfkesine maruz kaldılar. Bu inanılmaz yolculukta bu renkli taşlı mücevherlerin yalnızca küçük bir kısmı hayatta kaldı. Ve başarıya ulaşmış ve onu kesmek, cilalamak ve mücevher yapmak için uygun nitelik ve büyüklüğe sahip olanların çok küçük bir kısmı. Elmas gerçekten doğanın harikalarından biridir. Elmas asırlarca insanlığı büyüledi. Sadece nadir ve güzel oldukları için değil, büyülü oldukları için de. Herhangi bir yolla kesilemezler, en yoğun ateş tarafından bile gizemli bir şekilde zarar görürler, bu da elmasların doğaüstü yetenekler olduğuna inanıyor.

karat4

Pırlanta Ağırlığı

Karat, pırlantanın ağırlığını düşünerek belirlenir. 1 karat yaklaşık 20 miligramdır. Kuyumculuk sektöründe elmas satışı 1 karattan azdır. Buda noktalarla parlatır. 1 karat 100 puan olarak tanımlanmıştır. Bir yarım karat 50 puan ve 0,50 karattır. Taşın ağırlığını ve boyutunu karıştırmayın. Diğer taşların belirlenmesinde kullanılan karat sayısı ve elmas kıtasının büyüklüğü değişecektir. Ek olarak, aynı karat ağırlığına sahip iki elmasın fiyatı, netliğe, renge ve kesime bağlı olarak aynı olmayacaktır. Belki de bu nedenle evliliklerde en kıymetli pırlanta yüzük modelleri bu elmaslar ve yüksek karatlar ile yapılır.

karat5

Pırlantada Berraklık

Bir pırlantanın saflığı “doğanın parmak izleri” olarak adlandırılır. Çoğu kaynakta karbon kristallerinin izleri vardır. Karbon kristallerinin sayısı azaldıkça, elmasın şeffaflığı artacak ve bu da maliyetini artıracaktır.

karat7

Pırlantada Renk

Renk özelliği, pırlantanın sarılığına göre ölçülür. En değerli pırlanta renksizdir. A'den Z'ye kadar olan harfleri alfabetik sırayla pırlantanın renk oranını gösterir. Nadir ve beyaz olanlar D, E, F ve G'dir. Fakat çoğunlukla elmaslar H ve L arasındadır. M ve Z arasındaki elmasların görünür sarı bir tonu vardır.

karat7

Pırlanta Karatı Nasıl Belirlenir?

Bir pırlantanın boyutu, ağırlığı arttıkça değeri de artar. Bu taşlar çok hassas ölçeklerde tartılır ve ağırlıkları karat cinsinden belirlenir. Peki 24 karat ne demek? Elmaslar gram cinsinden ölçülmez. Bir elmasın birim ağırlığı bir karattır. 1 karatın altındaki ağırlık inç cinsinden ifade edilir. Yine inç cinsinden, 1 karattan fazla ve ağırlığın yarısı kullanılır. 1 karat 30 inç gibidir. Yüksek karat pırlantaları, 1 karatın altında bir ağırlığın yanı sıra mevcuttur. Elmasın kıratı ne kadar yüksek olursa değeri de o kadar yüksek ve erişilebilirliği azalır. Karatlarda yükseklik, değeri arttıkça ve görünüşü arttıkça elmas için önemli bir sınıflandırmadır. Karatları gram cinsinden ifade etmek için, karat gramın beşte birinin ölçüsüdür. Bu 1 gramda 5 karattır. Bir elmas genellikle doğası gereği çok küçüktür. Bu nedenle, yüksek bir karat içeriği olan elmaslar nadir olanlardan daha değerlidir. Kesim aynı zamanda pırlantanın değerini korumak için çok önemli bir görevdir. İyi bir taş oymacı, elması minimum atıkla şekillendirmelidir. Elmas kesme sırasında özel bir şekil vermek için, genellikle elmas yüzeyinde 57 faset oluşturulur. Bir taş üzerine çeyrek pirinç tanecik boyutunda bir yüzey çizmeyi düşündüğünüzde, bir elmas ustanın çalışmasının ne kadar zor olduğunu ve inanılmaz bilgi ve tecrübe gerektirdiğini daha iyi anlayabilirsiniz. Karat ağırlığı, elmasların değeri için çok önemli olduğu için, sadece özel ve doğru ölçeklerde tartılabilirler. Karat cinsinden ölçüldüğünde bir gram ağırlığın yüzde biri bile çok önemlidir. Büyük pırlantada karat bir pırlantanın daha büyük olduğunu söyleyebiliriz, ancak bu büyüklük oranı için kesin bir formül yoktur. Ek olarak, aynı karatede iki farklı elmasın maliyeti aynı olduğu söylenemez. Bu, pırlantanın değerini belirleyen en önemli özelliklerden biri olmasına rağmen, değerin belirlenmesinde kullanılan tek ölçü karat değildir.

karat8

Elmas Değeri

Elmaslar genellikle doğada çok küçük parçalar halinde bulunur. Bu nedenle, karat içeriği yüksek olan elmaslar çok nadir ve çok değerlidir. Ayrıca, elmas kesme, elmasın değerinin korunması açısından önemlidir. Kesme işleminde önemli olan pırlanta türlerine minimum kayıpla istenilen şekli vermektir. 57 Kesme işlemi sırasında elmas üzerinde bir yüzey oluşur. Bir taş üzerine 57 yüzey çizerek, mercimek büyüklüğünde bir mercimek boyutuna baktığımızda, bu işlemin karmaşıklığı, elmas kesicinin bilgi, deneyim ve muhasebe bilgileriyle doğrudan orantılı olduğunu göstermektedir. Tüm bu kıymetli taşlar ile yapılan takılar ömür boyu garanti alır. Bir pırlantanın değeri ve ağırlığı çok önemli olduğu için hassas ölçeklerde tartılır. Yüzlerce gram ağırlığında bir elmas bile bir karat çok değerlidir. Kural olarak, karat boyutu yüksek olan elmaslar daha büyüktür, ancak belirli bir orantılı teklifte bulunmak yanlış olur. Aynı zamanda, aynı elmas karatlarının maliyetinin 1 karat pırlanta ile aynı olduğu da söylenemez. Henüz yüzüğe karar verememiş olanlar platformumuzda bulunan firmaları inceleyebilir, dilediğiniz kadar ücretsiz teklif alabilirsiniz.

Elmas, Karat

Bir Yorum Yazın