Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 04 Ocak, 2020

Kına Gecesi Müzik Önerileri Burada!

  • 0
  • 5743
  • 0
  • 0

Kına Gecesi Müzik Önerileri Burada!

Kına geceleri Türk adetlerinin kına gecesi müzikleri ile süslenen en eğlencelisi olmaktadır. Gelin olan bütün kızların özenerek hazırladıkları bu gece de kız kıza eğlencenin tadına varılırken, diğer yandan da duygusal anlar yaşanır. Peki bu kadar vazgeçilmez olan bu kına geceleri nedir?

Mesut Yavaş Tasavvuf Organizasyon (Bursa / Osmangazi)
Mesut Yavaş Tasavvuf Organizasyon (Bursa / Osmangazi)
Bursa
Teklif Al Firmayı İncele ►
Burak Şenöz Music Production (Bursa / Yıldırım)
Burak Şenöz Music Production (Bursa / Yıldırım)
Bursa
Teklif Al Firmayı İncele ►

Kına Gecesi Nedir?

Türk İslam geleneklerinde olan kına gecesi günümüzde de ilk günkü coşkusu ile kutlanmaktadır. Kına gecelerinin amacı kına yakmak ve kutlama yapmaktır. Yakılan kınaların amacı ise eşlerin birbirlerini hayatlarının sonuna kadar sevmeleri içindir. Kına yakmanın bir diğer amacı ise gelin ve damadı kötülüklerden ve nazardan korumaktır. İşte yapılan bu kutlamalar da yeni evlenecek çiftlerin aşklarını ve mutluluklarını kutlamak ve bunun bir ömür süreceğine inanmaktır. Ayrıca kınanın renginin kırmızı olması da aileler ve eşler arasında ki sevgiyi ve muhabbeti arttıracağına da inanılıyor. Kına gecesi mekan seçiminde size yardımcı olacak, şehrinizin en iyi kına mekanı platformumuzda mevcut. Beğendiğiniz mekanlar için fiyat teklifi alıp size en uygun kına mekanı ile anlaşabilirsiniz.

F&M Müzik (İstanbul)
F&M Müzik (İstanbul)
İstanbul
Teklif Al Firmayı İncele ►
Donau Music (İstanbul / Üsküdar)
Donau Music (İstanbul / Üsküdar)
İstanbul
Teklif Al Firmayı İncele ►

Kına Gecesi Adetleri Nelerdir?

Kına gecesi adetleri yöreden yöreye farklılık gösterse de ana hatları her yörede aynı olmaktadır. Yazımızın devamın da sizlere bu ana hatlardan bahsedeceğiz. Böylelikle istediğiniz gibi geleneksel ve otantik kına gecenizi tasarlayabilirsiniz. Gelelim kına gecesi adetlerine. Kına gecesi düğünden bir gece önce kutlanmaktadır. Genellikle gelinin baba evinde yapılan kına gecelerine katılanları kadınlar oluşturmaktadır. Ancak düğünün başladığının ilanı kına gecesinin sabahında eve asılan tüllerle ve bayraklarla ilan edilir. Düğünün başladığının ilanı yapıldıktan sonra ise damat tarafından kız tarafına kına ve kuru yemişler gönderilir. Yatsı ezanının okunması ile birlikte misafirler baba evine gelirler. Gelin bin dallı ya da güzel bir elbise giymiş bir şekilde mum taşıyan bekar kızlar eşliğinde ortaya gelir ve gelin için ayrılmış yere oturur. Misafirler kına gecesinde çalınan müzikler eşliğinde dans ederken gelin de onları izler. Kına gecelerinden gelinler hep mahsundur. Çünkü gelin baba evinden ayrılmanın hüznünü yaşamaktadır. Ayrıca kına gecelerinde tatlılar, çerezler, içecekler ve yemekler ikram edilmektedir. Kısa bir süre eğlenildikten sonra ise kına yakma merasimleri başlar. Gelinler başlarına kırmızı tülden yapılan bir baş örtüsü örterler. Kınayı yakacak olan kişinin mutlu bir evliliği olması gerekir. Kına ise bakır bir tas içine hazırlanır ve mumlarla süslenmiş bir tepsi içerisinde bir aile büyüğü tarafından getirilir. Ayrıca kınanın getirilmesine bekar kızlarda ellerinde mumlarla eşlik ederler. Daha sonra gelin ağlatma denilen bir adet uygulanır. Bu adette gelini ağlatmak için duygusal şarkılar söylenir. Bu şarkıların en meşhuru ise yüksek yüksek tepelere şarkısı olmaktadır. Daha sonrasında ise gelin adaylarımızın eline kınası yakılır ve bir eldiven ile elleri bağlanır. Kına yakılırken ise kına yakılma şarkıları söylenir. Kına yakıldıktan sonra ise şerbetler ve ikramlıklar dağıtılır. Gelin de misafirler ile birlikte eğlenceye katılır.

Dj Gökhan Uysal (İzmir / Konak)
Dj Gökhan Uysal (İzmir / Konak)
İzmir
Teklif Al Firmayı İncele ►
Aşiyan müzik (İzmir)
Aşiyan müzik (İzmir)
İzmir
Teklif Al Firmayı İncele ►

Kına Gecesinde Hangi Müzikler Çalınır?

Kına geceleri eğlence demektir. Eğlence ise ancak müzik ve dans ile olur. Bu sebeple kına gecesinde çalınan müzikler listesinin büyük bir dikkat ile yapılması gerekmektedir. Gelen misafirlerin zevklerine uygun olarak listeler hazırlanmalıdır. Böylece herkesin eğlendiği bir kına gecesi geçirebilirsiniz. Bu listede üzerinde dikkat ile durulması gereken şarkılar ise kına giriş şarkıları ve kına yakılırken çalan şarkılar olmaktadır. Kına gecesinde çalınacak şarkıların içerisinde bulunduğunuz yörenin şarkılarında tutunda yabancı şarkılara kadar her türden şarkıyı çalabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek kuralsa şarkılarınızın temanıza ve misafirlerinizin zevklerine uygun olmasıdır.

Positive Live Project (Ankara / Çankaya)
Positive Live Project (Ankara / Çankaya)
Ankara
Teklif Al Firmayı İncele ►
Laylilom (Ankara / Çankaya)
Laylilom (Ankara / Çankaya)
Ankara
Teklif Al Firmayı İncele ►

Kına Gecelerinde Mutlaka Çalınan Şarkılar

Kına gecelerinin vazgeçilmez ögesi olan müziğin seçilmesinin ne kadar önemli olduğundan daha önce bahsetmiştik. Şimdide sizlere kına gecelerinin yıllardır vazgeçilmeyen, olmazsa olmaz kına gecesi şarkıları bahsedeceğiz. Kına gecesi denince akla ilk gelen doğal olarak Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar diye başlayan anonim türkü olmaktadır. Ayrıca Kına Koydum Tepsiye'de sıklıkla tercih edilen türkülerdendir. Candan Erçetin'in müzik dünyasına kazandırdığı Annem şarkısı da gelin ağlatma şarkıları arasında yerini almış bulunmaktadır. Kına gecesi denilince akla gelen elbette göbek atmak olmaktadır. Göbek atmak için ise tabiki de roman havaları olmaktadır. Kara Gözlü Çingenem gibi yıllardır değişmeyen roman havaları olduğu gibi her sene Türk müziğine katılan yeni roman havaları da bulunmaktadır. Diğer bir yandan çiftetelliler de kına gecelerinin en çok eğlenilen şarkılarından olmaktadır. Kına gecelesi müzik listelerinde mutlaka bulunması gereken bir başka müzik türünü ise halay çekmeye uygun şarkılar oluşturmaktadır. Kına gecelerinde her geçen gün daha fazla yörenin halayı çekilmektedir. Sizlerde halay şarkılarınızı hazırlarken çevrenizde ki kına gecelerinde ve düğünlerde çekilen halayları ve şarkılarını referans alabilirsiniz. Elbette bulunulan yörenin oynak müzikleri de listelere konmayı unutmamak gerekmektedir. Bunların yanında kına gecelerine genç kızların da katıldığı düşünülerek popüler olan yerli ve yabancı pop şarkılarına da listelere eklenmelidir. Kına gecesi müzik listesine girebilecek şarkıların listesi kına gecesinin temasına göre oldukça değişiklik gösterir. Örneğin rock teması olan bir kına gecesinde metalica çalınabilir. Müzik listeleri de kına geceleri gibi gelin adayımızın istek ve hayal gücüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca son zamanlarda oldukça popüler olan bir diğer olay ise kına gecelerinin veya düğünlerin sonunda İzmir Marşı ya da Onuncu Yıl Marşı gibi marşların çalınmasıdır.

Uğurcan Kazan Project (Adana / Çukurova)
Uğurcan Kazan Project (Adana / Çukurova)
Adana
Teklif Al Firmayı İncele ►
Beste Müzik (Adana / Seyhan)
Beste Müzik (Adana / Seyhan)
Adana
Teklif Al Firmayı İncele ►

Kına Gecesi İçin Gelin Hazırlıkları Nelerdir?

Kına gecesine hazırlanan gelinler, kına gecelerinde ve düğünlerinde güzel, dinç ve sağlıklı görünmek isterler. Bu doğal bir istek olmakla birlikte hazırlanma planlarının detaylı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Gelinlerin kına gecelerine ve düğünlerine hazırlanmaları çok eski bir gelenek olmaktadır. Günümüzde de hala devam etmekte olan gelin hamamı geleneği gelini kına gecesine ve düğüne hazırlamak için yapılmaktadır. Modern çağımızda ise bu hazırlıklar güzellik salonlarında, kuaförlerde ve makyaj stüdyolarında yapılmaktadır. Gelinlerin hazırlıkları aylar öncesinden başlamaktadır. Öncelikle kına gecesinde giyilecek olan elbisenin ve bin dallının seçilmesi gerekmektedir. Bu seçimleri yaparken mekanın özelliklerine ve kına gecesinin temasına dikkat etmek gerekmektedir. Kıyafetlerine karar veren gelin daha sonrasında ayakkabı ve takı gibi aksesuarlarını da seçmek zorundadır. Kıyafet seçimleri yapıldıktan sonra sıra saç modeli ve makyaj tarzının seçimine gelmektedir.Saç modelinin seçimi gelin adaylarımız için oldukça önemli olmaktadır. Çünkü saç şekli hem kıyafeti hem de makyajı öne çıkaran saç modeli olmaktadır. Saç modelini seçerken ise öncelikle yüz şeklinizi değerlendirmelisiniz. Daha sonrasında ise seçilecek saç şekli kıyafete ve makyaja uygun olmalıdır. Saç provalarının kına gecesinden önce yapılması ise önemlidir. böylelikle gelin adaylarımız özel günlerinde kendilerini nasıl göreceklerini canlı olarak görebilirler ve beğenmedikleri noktaları zamanında düzeltebilirler. Aynı şartlar makyaj için de geçerli olmaktadır. Saç modeli için verdiğimiz bilgilerin hepsini makyaj için de kullanabilirsiniz.Gelin adaylarımızın dikkat ettikleri bir diğer konu ise ciltleri olmaktadır. Canlı ve sağlıklı bir cilt gelinleri her zaman daha güzel ve enerjik göstermektedir. Bu sebeple kına gecesi öncesi profesyonel bir cilt bakımı yaptırmaları gerekmektedir. Ancak yapılacak bu cilt bakımının kına gecesinden bir hafta kadar önce yapılması önemlidir. Çünkü bakım sırasında alerjik reaksiyonlar ile karşılaşılabilir. Kimse kızarmış ya da yaralı bir yüz ile düğününe katılmak istemez. Güzellik merkezlerinde ayrıca manikür, pedikür, el ve ayak bakımı da yaptırılmalıdır. Son olarak gelin adaylarımız istenmeyen tüylerinden de bu aşamada kurtulabilmektedir.

Karmen Müzik Organizasyon (Antalya / Muratpaşa)
Karmen Müzik Organizasyon (Antalya / Muratpaşa)
Antalya
Teklif Al Firmayı İncele ►
Burcu Karadeniz (Antalya / Muratpaşa)
Burcu Karadeniz (Antalya / Muratpaşa)
Antalya
Teklif Al Firmayı İncele ►

Bir Yorum Yazın