Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 13 Ocak, 2020

Kız İsteme Hazırlıkları!

  • 0
  • 6391
  • 0
  • 0

Kız İsteme Hazırlıkları!

Kız isteme, birbirini seven iki kişinin aşklarını resmileştirmek adına tamamlamaları gereken ilk aşama olarak nitelendirilebilir. Geçmişte ise kız isteme merasimi, gelin adayının damadı ilk defa gördüğü kimi zaman ise aileden onay alınana kadar dahi göremediği bir gelenekti. Günümüzde ise genelde aileler kız isteme merasimine kadar çoktan tanışmış oluyor. Geçmişten günümüze kadar bazı değişiklikler olsa da geleneklerimiz arasında hala önemli bir yere sahip bir merasimdir.

Kız İsteme Merasiminden Önce Önerilenler

Kız isteme töreninin her iki taraf açısından güzel geçmesi, evlilik süreci ile ilgili hem güzel bir motivasyon hem de güzel bir anı olacaktır. Bu nedenle, ailelerin kız isteme töreni öncesi tanışmış olması iyi bir fikir olabilir. Her iki tarafında hoşlanacağı bir restoranda yemek organize edilerek, kız isteme gerginliği olmadan bir ilk tanışma gerçekleştirilebilir. Daha eğlenceli ve samimi bir ortam oluşması için sohbeti güzel ve mizah yeteneği iyi yakınlar da bu yemeğe davet edilebilir. Yemek organize edilecekse kesinlikle iki taraftan birinin evinde olmamalı, dışarıda olmalıdır. Evde bir organizasyon yapılması ev sahibini hazırlık stresine, davet edileni de misafir stresine sokacağından faydalı olmayacaktır. Bu davette kız isteme günü de kararlaştırılabilir.

Kız İstemeye Gidilirken Neler Götürülür?

Aileler birbirini tanıdıktan sonra kız isteme hazırlığı için kollar sıvanabilir. Kız isteme adetleri gereği, damat tarafı kız evine giderken eli boş gidemez. Çiçek ve çikolata, olmazsa olmazlar arasındadır. Kulağa oldukça basit gelse de bu ürünler alınırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. İkramların kalitesi ve görüntüsü ne kadar iyi olursa, karşı tarafta o kadar iyi bir izlenim bırakılır. Kız isteme merasimi çiçeği olarak en çok gül ve orkideler tercih edilir. Çiçeğin türü çok fazla önem arz etmese de buketin süslemelerinin gösterişli olmasına dikkat edilebilir. Çiçek türü tercihinde de gelin adayının zevkleri göz önünde bulundurulabilir. Her tür çiçek, doğru bir süsleme ve buket ile kız isteme çiçeğine dönüştürülebilir. Çiçek konusunda gerekli tercihler yapıldıktan sonra kız isteme hediyelikleri olarak sıra çikolataya gelebilir. Çikolata, çiçeğe göre daha uğraştırıcı olabilir. Öncelikle lezzetine dikkat edilmelidir. Lezzet olarak tatmin edici bir ürün bulunduktan sonra sunumun nasıl yapılacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Genelde gümüş tepsi ya da gondol tercih edilir. Gümüş tepsi ile sunum yapılacaksa resimli ya da yazılı çikolata satın alınabilir. Gondolu tercih edenler ise çeşitli şekerlemeler ile birlikte daha şık bir görünüm elde edilebilir. İsteğe özel çikolata için tercih edilebilecek çok sayıda firma mevcuttur.

Kız İsteme Merasiminde Neler Yaşanır?

Kız isteme nasıl olur sorusunun cevabı farklı süreçleri içermektedir. Öncelikle damat tarafı olarak kız istemeye kimlerin katılacağına karar verilmelidir. Kişi sayısı, gelin adayının evinin genişliğine göre seçilirse daha uygun olacaktır. Kalabalık merasimler eğlenceli olabilir ancak ev sahibinin ağırlayamayacağı kadar kalabalık bir grupla gitmek doğru olmayacaktır. Kız evine gidilirken dakikliğe dikkat edilmesi, çok geç kalınmaması önemlidir. Kız istemeye geldiklerinde ne yapılır sorusu, yeni bir hayat kurma heyecanında olan herkesin kafasında önemli bir soru işaretine dönüşebilir. Gelenekleri önceden araştırmak ve fikir sahibi olmak gerginliğin azalmasına yardımcı olacaktır. Öncelikle taraflar birbirlerinin nasıl olduklarını sorarak sohbet etmeye başlar. Bu sohbet sırasında gelin adayı kahveleri hazırlamaya başlar. Kahveler hazırlandıktan sonra önce yaşça en büyük olan kişilerden başlanarak ikram edilir. Damadın kahvesine tuz atılıp atılmayacağı tamamen gelin adayının inisiyatifindedir. Bu geleneğin hikayesinden yazının devamında bahsedilecektir. Kahveler içildikten sonra ise damat tarafı kız isteme konuşmasını gerçekleştirebilir. Kız nasıl istenir sorusunun cevabı ise "Allah'ın emri peygamberin kavli ile kızınızı oğlumuza istiyoruz." cümlesi ile tamamlanan bir konuşma olarak verilebilir. Konuşmanın başlangıcı ise kişiye göre değişebilir. Ezberlenmiş bir konuşma yerine doğaçlama yapılması önerilir. Kızı isteme baba ne cevap verir sorusu, geçmişte daha farklı seçeneklere sahipti ancak günümüzde onaylama kısmı genellikle adet yerini bulsun diye yapılır. Kızı isteme babanın cevabı "gençler birbirlerini sevmiş bize de onaylamak düşer" şeklinde olabilir. Eğer damat adayı ile kız ailesi daha önce tanışmamış ise bazı kişisel sorular sorulabilir ve cevaplara göre karar verilebilir.

Tuzlu Kahvenin Anlamı Nedir?

Tuzlu kahvenin nereden geldiği ile ilgili çeşitli hikayeler var. Bu hikayelerden biri ise dedelerimiz, ninelerimiz zamanına dayanıyor. Daha önce de bahsedildiği gibi geçmişteki kız isteme törenleri aynı zamanda kızın damat adayını ilk kez görüşü olduğundan çok daha önemliymiş. Kız, damat adayını gördükten sonra kahve hazırlamaya gittiğinde ise fikrini kahveyi şekerli ya da tuzlu yaparak fikrini karşı tarafa beyan edermiş. Eğer damat adayı beğenilmişse kahve şekerli, beğenilmemişse tuzlu olurmuş. Damat adayı da kahvenin tadına göre kızın düşüncesini öğrenirmiş. Günümüzde ise evlenmeden önce kızın erkeği denemek ve onun için nelere katlanabileceğini görmesi için bir test olarak görülüyor. Eğer damat tuzlu kahveyi sonuna kadar içerse kıza ne kadar değer verdiğini ve her zorluğu aşabileceğini kanıtlamış olarak kabul edilir.

Kız İstemede Kız Tarafı Ne İkram Eder?

Kız isteme merasiminde kız tarafının yapacağı ikramlar, yörenin geleneklerine de bağlıdır. Genellikle içecek olarak kahvenin öncesinde ya da sonrasında çay ikram edilir. Atıştırmalık mı yoksa sıcak yemek mi sunulacağı da ailenin tercihine bağlıdır. Atıştırmalık sunmayı tercih edenler genelde poğaça, kek, sarma, salata, kurabiye, börek, kısır gibi ikramlar hazırlayabilir. Tercihini sıcak yemekten yana kullanacaklar ise pilav, et yemekleri, salata, zeytinyağlı yemekler gibi zevklerine ve becerilerine göre menü hazırlayabilir. Yemeklerin ardından tatlı da ikram edilmelidir. Genellikle kız isteme merasimi ev sahibi için oldukça yorucu olacağından kız isteme ikramlıkları dışarıdan sipariş edilerek temin edilebilir.

Kız İsteme Töreninde Kıyafet Seçimi Nasıl Olabilir?

Gelin adayı sürekli göz önünde olacağından kıyafetine özellikle dikkat etmelidir. Şık olduğu kadar giyildiğinde rahat hareket edilebilecek bir model seçilmelidir. Kahve ve ikramlar sunulurken hareketi kısıtlayıcı kıyafetler zor anlar yaşatabilir. Renk olarak genelde koyu tonlardan kaçılır ancak isteğe bağlı olarak koyu tonlar da tercih edilebilir. Açık pastel renkler ise en çok tercih edilenlerdir. Damat adayı kıyafet seçimi konusunda daha şanslıdır. Bedenine tam oturan şık bir takım elbise ile kıyafet sorununu çözebilir. Ailelere gelecek olursak, her iki tarafın ailesi de giyimlerine dikkat etmelidir. Abartılı ve gösterişli kıyafetlerden çok sade ancak şık kıyafetler tercih edilebilir. Kıyafetin temiz, düzenli ve göze hoş görünmesi karşı tarafa duyulan saygıyı da simgeleyen faktörlerdir. Söz kıyafetleri için platformumuzda ki mode evlerini inceleyip dilediğiniz kadar teklif alabilirsiniz.

Kız İsteme Sonrası Söz Töreni

Kız isteme ile birlikte söz de gerçekleştirilebilir. Bu sayede düğün hazırlıklarına başlamak için zaman kaybedilmemiş olur. Kız isteme merasimi tamamlandıktan sonra yüzükler takdim edilerek, aile büyüklerinden biri geline ve damada yüzükleri takarak söz kesmeyi gerçekleştirir. Yüzüklerin takdim edileceği tepsinin seçimi de önemli bir ayrıntıdır. Gelin adayı bu tepsiyi kendi hazırlayabileceği gibi hazır süslenmiş tepsilerden de satın alabilir. Evdeki şık bir gümüş ya da altın tepsi de kullanılabilir. Merasim tamamlandıktan sonra eğer aileler isterse kabaca düğün günü tarihi ve hazırlık süreci de tartışılabilir.

Bir Yorum Yazın