• Sağlıklı Beslenme
  • 27 Nisan, 2021

Kolay Kilo Vermek İçin Yardımcı Besinler

  • 0
  • 6089
  • 0
  • 0

Kolay Kilo Vermek İçin Yardımcı Besinler

Her kadın istediği kiloya düşmek ve daha fit görünmek için çeşitli yöntemlere başvurur, konu ile ilgili yazılar makaleler okur, beslenme uzmanına danışıp çeşitli diyet listeleri uygular ve birçok egzersiz çeşidi ile hızlı kilo vermenin yollarını arar.

Diyet yapmadan önce bir beslenme uzmanına danışmalısınız. Çünkü her bireyin diyet listesi aynı olmaz. Diyet listesi belirlemek için bireyin kilosuna, yaşına, değerlerine ve hareket durumuna bakılır ve ona uygun bir diyet listesi oluşturulur. Bazı yiyecekler daha hızlı kilo vermeye yardımcı olur, zayıflatıcı yiyecekler diyebiliriz.

Bu besinleri tükettiğiniz sürece daha hızlı kilo verdiğinizi gözlemleyeceksiniz. Kilo verirken her daim motivenizi yüksek tutmalısınız. Her gün düzenli bir şekilde olumlamalar yapabilirsiniz. Tabii bunların yanı sıra egzersizi de ihmal etmemelisiniz. Hızlı kilo vermek kolay bir iş değildir fakat düzenli bir şekilde listeye uyarsanız, egzersiz yaparsanız, zayıflamaya yardımcı besinler tüketirseniz ve motivenizi yüksek tutarsanız güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Su İçmek

suyun kanıtlanmış sayılamayacak kadar hem insan sağlığına hem vücuduna hemde ruhuna birçok faydası vardır. Her bireyin besine ihtiyacı olduğu gibi suya da ihtiyacı vardır. Su içmenin yararının olduğu gibi içmemenin de zararı vardır. Eğer yeterli miktarda su içmezseniz baş ağrıları, eklem ağrılarına, yüzdeki sivilcelere, böbreklerin çalışmamasına, ağız ve burunda kuruluğa, halsizliğe ve yorgunluğa neden olabilir.

Kilo verirken en büyük yardımcıda sudur. Su, besinlerin daha hızlı sindirilmesine ve metabolizmayı daha hızlı çalıştırmasına yardımcı olur. Böylece daha hızlı kilo vermenizi de sağlar. Beslenme uzmanları ve diyetisyenler de zayıflarken şiddetle tavsiye eder. Eğer su içme alışkanlığınız yoksa ya da yeteri kadar su içmiyorsanız, suyun içerisine çubuk tarçın ya da limon katabilirsiniz. Bu sayede su içme alışkanlığı da kazanabilirsiniz.

Pul Biber

Bir başka kilo vermeye yardımcı olan besin de pul biberdir. Pul biber metabolizmayı hızlandıran yiyeceklerden bir tanesidir. Sizde çorbalarınıza da ya da yemeklerinize yiyebileceğiniz kadar pul biber katabilirsiniz. Kendinizi çok zorlamanıza gerek yok, yiyebileceğiniz kadar katmanız yeterli olacaktır.

Haşlanmış Yumurta

Haşlanmış yumurtanın özellikle beyazının tok tutma özelliği vardır ve birçok beslenme uzmanı da diyet yaparken sabah kahvaltısında haşlanmış yumurtayı tavsiye eder. Sadece sabah kahvaltılarında değil, salatalara da haşlanmış yumurtadan katabilirsiniz. Böylece haşlanmış yumurta sizi tok tutacak ve kilo vermenize yardımcı olacaktır, kilo vermeye yardımcı ​​​besinler arasında yer alır.

Elma

Bir başka çok hızlı kilo verdiren besinler arasında elma yer alır. Elma, hem çok faydalı bir besin hem de zayıflamaya yardımcı olan bir besindir. Çünkü elma, insanı tok tutma özelliğine sahip bir meyvedir. Bu da zayıflamaya yardımcı olur. Ara öğünlerde ya da kahvaltılardan sonra bir tane orta boy elma yiyebilirsiniz. Böylece sizi daha tok tutacaktır.

Ara Öğünlerin Vazgeçilmezi Yoğurt

Bir başka önemli kilo vermeye yarımcı besinler yoğurt, birçok yemeklerin ve sofralarının vazgeçilmezidir. Aynı zamanda diyette de çok yararlı olan besinlerden bir tanesidir. Yoğurdun tok tutma özelliği vardır ve ara öğünler de sık sık tercih edilir. Dilerseniz içerisine yulaf, mevsimine göre meyve ya da çeşitli baharatlarda koyabilirsiniz. Böylece yoğurdunuz renklenmiş olur. Ayrıca ara öğün kesinlikle atlanmaması gereken en önemli öğünlerden bir tanesidir.

Çünkü Akşamları metabolizma daha yavaş çalışmaya başlar ve ara öğün yediğiniz zaman akşam yemeğine fazla yüklenmemiş olursunuz. Böylece zayıflamanıza yardımcı olur.

Yulaf Ezmesi

Tok tutan biri başka besinde yulaf ezmesidir. Yulaf ezmesi lif kaynağı deposudur ve tok tutma özelliğine sahip bir tahıldır. Sizde sabah kahvaltılarında süte koyarak ya da ara öğünlerde yoğurda katarak yiyebilirsiniz. Ayrıca yulafın baskın bir tadı yoktur. Bu nedenle kolaylıkla yiyebilirsiniz. Ve yulafı kahvaltılarda tüketecekseniz birazcık ocakta süt ile beraber ısıtabilirsiniz. Böylece daha yumuşak olacaktır ve yenmesi daha kolay olacaktır.

Süt

Süt, diyet yaparken genellikle en çok tercih edilen besinler arasında yer alır. Çünkü sütün tok tutma özelliği vardır. kahvaltılarda, kahvaltıdan önce ya da ara öğünlerde tüketebilirsiniz. Eğer süte alerjiniz varsa ayran ya da yoğurtta tercih edebilirsiniz. Ayrıca sadece zayıflamada değil dişlere, kemiklere ve vücuda da faydası vardır. Fakat fazla tüketirseniz kansızlık yapabilir. Bu nedenle günde bir bardak tüketmeniz tavsiye edilir. Dilerseniz sütün içerisine tarçın kabuğu ya da bal da katabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın