• Spor
  • 30 Nisan, 2021

İstediğiniz Kiloya Ulaşmak İçin Yapmanız Gerekenler!

  • 0
  • 6468
  • 0
  • 0

Toplum içinde yaşayan birçok insanın en büyük sorunlarından birisi, kolay kilo alıp zor vermektir. Aslında kilo almanın temel yapısında yanlış beslenme tarzı etkili olmaktadır. Doğru bilinen yanlışlar nedeni ile zamanla durum içinden çıkılamaz bir hal alabilir. Örneğin, yemeğinizi televizyon karşısında yiyorsanız, doyduğunuzu hissetmeyebilirsiniz.

Hazır tüketilen gıdalar, fasfoot tarzı yiyecekler, tatlandırılmış, lezzetlendirilmiş paketli ürünler, aşırı şekerli ve gazlı içecekler hızlı kilo almayı kolaylaştıran en önemli faktörlerdir. Bunların yanı sıra, kişinin vücut yapısı, herhangi bir rahatsızlığı varsa kullanmış olduğu ilaçlar, yaşam kalitesi, uyku düzeni, stres gibi faktörlerin de etkileri oldukça fazladır. Ayrıca, vücut dengesini sağlayan, vitamin, mineral ve kan değerlerinin de eksikliği kilo vermeyi zorlaştıran etkilerdendir.

Hızlı Kilo vermek Sağlıklı mıdır?

Kilo vermek, aslında beyinde başlayan bir karardır. Kişi kendisine kilo vermeyi hedeflemişse, ilk önce kararlı ve dirençli olmalıdır. Vücut yapısına göre süreç hızlı yada yavaş olabilir. Sabırlı ve kararlı olmakta fayda vardır. Hızlı kilo vermek sağlık açısından zararlı olabilir. Ama hem sağlıklı beslenip, hem de hızlı bir şekilde kilo vermenizde mümkün. Bunun için yapmanız gereken ilk önce yemek düzeninizi belli bir programa göre ayarlamanızdır. Hızlı kilo vermek demek, bütün gün aç kalmak demek değildir.

Dengeli ve sağlıklı beslenerek ve yaşam kalitesini bozmadan hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Fakat bunun için vücut değerlerinizi ölçtürmeniz gerekebilir. Örneğin, kan ve demir değerlerinizde eksiklik varsa, ilk önce bu değerleri doldurmanız vücudunuzun direnci ve kilo vermeniz açısından çok önemlidir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması da kilo verirken hastalanmamanızı sağlar. Doğru diyet planlaması yapılırken özellikle yeşil sebzelere, c vitamini içeren meyveleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

İdeal Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalıdır?

İdeal kilo vermek için, kendinize hazırlayacağınız bir diyet programı ile başlayabilirsiniz. Günlük öğünlerinizi dengelemek ve porsiyonlarınızı küçültmek, ideal kilo vermenin ilk adımı olabilir. Mutlaka öğünleri atlamadan ve her gün aynı saatte düzenli olarak beslenmeniz önerilir. Özellikle sabah kahvaltısı günün en önemli öğünüdür. Sabah kahvaltısının en geç 10'da bitmesi gerekir. Öğle yemeğinde mutlaka sebze ve yeşillik tarzı besinler tüketilmeli, karbonhidrat içerikli yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Ara öğünlerde kuru ve yaş meyveler tüketilebilir veya bir fincan sütlü kahve içilebilir. Akşam yemekleri mümkünse tek çeşit olmalıdır. Örneğin, bir kase çorba yiyorsanız, yanında ekmek yememelisiniz. Yine bol yeşilliklerden oluşan salata mutlaka yenilmelidir. Pilav, makarna gibi karbonhidrat içeren yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Gün boyu en az iki en fazla üç litre su tüketerek, vücutta biriken yağları atmanızda kilo vermenizde etkili olacaktır.

İdeal Kiloyu Korumak için Ne yapılmalıdır?

Kilo vermek ve ideal kiloyu korumak, sadece yemek düzenini düzenlemekle olmaz. Bunun yanı sıra, yürüyüş ve spor kesinlikle düzenli olarak yapılmalıdır. Her gün düzenli olarak yapılan yürüyüş veya spor vücudun kilo dengesini koruyarak, kilo vermenizi hızlandırır. Hareket vücudun ileri yaş dönemleri açısından oldukça önem teşkil eder. Sürekli hareketsiz kalan vücutta, zamanla kronik hastalıklar meydana gelebilir ve bu zamanla kalıtsal hastalıklara dönüşebilir. İdeal kiloyu korumak için mutlaka doğru diyet planlanması yapılmalıdır.

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hızlı kilo vermek veya hedeflenen kiloya ulaşmak için, uyku düzeni ve stres ortamına da çok dikkat edilmelidir. Uyku bozukluğu, gün içerisinde öfke ve strese zemin hazırlayan bir durumdur. Kişi öfkeli veya stresliyken daha fazla yemek yeme eğiliminde bulunabilir. Stres nedeni ile vücuda ''Kortizol'' hormonu salgılanır. Bu durum açken de söz konusu olabilir. Yani açlık hissi doğduğunda, öfke ve sinir sistemi devreye girer.

Bu nedenle doğru ve dengeli beslenerek, vücuttaki kan şekeri dengesi sağlanarak tokluk hissi uyandırmak, stresten de korunmak için oldukça etkilidir. bunun için, öğün aralarında yapılan sağlıklı ve zararsız atıştırmalıklarla, vücutta tokluk hissi sağlanabilir. Bunlara ilave olarak kendinize sağlıklı sebze ve meyvelerden oluşan bir detoks içeceği de hazırlayabilirisniz. Ya da içme suyunuzun içerisine, maydanoz, yeşil taze nane, limon, salatalık gibi besinleri eklemeniz, sizin için detoks içeceği olabilir. Özellikle sabahları kahvaltı öncesi veya yürüyüş ve spor yaparken içmek vücuttaki yağların atılması hususunda kolaylık sağlarken, bağışıklığın korunmasında da yardımcı olur.

Bir Yorum Yazın