• Sağlıklı Beslenme
  • 31 Ekim, 2020

Doğru Adımlarla Sağlıklı Kilo Verin!

  • 0
  • 31590
  • 0
  • 0

Doğru Adımlarla Sağlıklı Kilo Verin!

Sağlıklı beslenme bebeklikte tüketilen anne sütünden başlayarak yetişkinliğe ve yaşlılığa kadar süren bir süreçtir. sağlıklı ve dengeli beslenmek vücudun direncinin artmasını sağlar, metabolizmayı artırarak kilo kaybına yardımcı olur ve vücudu çeşitli hastalıklara karşı korur. Sağlıklı kilo vermek için tüketilen besinlere dikkat etmek son derece önemlidir. Düzenli beslenerek sağlıklı kilo vermek ve hızlı bir metabolizmaya sahip olmak herkesin hayalidir.

Düzenli beslenme kilo vermenizi sağlar, kan şekerinizi düşürür, kalp ve damar hastalıklarının önüne geçer; tiroid hastalıklarını, kansızlığı ve enfeksiyonları önler, yorgunluk ve halsizliğin önüne geçer. Çok daha kaliteli bir yaşam sunan dengeli beslenmeyi hayatınızın bir parçası haline getirdiğinizde aynı zamanda vücuttaki yağ yakımını da hızlandırmış olursunuz.

Spor Yaparak Kilo Vermek Mümkün mü?

Dengeli beslenmenin sağlıklı kilo verme açısından önemi büyüktür. Dengeli beslenip bir de üstüne spor yaptığınız zaman yağ yakmanız ve fazla kilolar ile vedalaşmanız kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde olacaktır. Fit bir vücuda sahip olmak, güzel görünmek ve spor ile kilo vermek mümkündür.

Spor yaparak belirli bir miktarda kalori harcarsınız ve kalori açığınız olduğu zaman, gün içinde harcadığınız kalori aldığınız kaloriden düşük olduğu zaman kilo verirsiniz. Fazla kalori alımı ise tam tersine kilo almanıza neden olur. Kilo verme sürecinde spor yapmanın mantığı da vücutta kalori açığı oluşturmak ve fit bir forma sahip olacak şekilde kilo vermektir. Fazla kalori yağdan ve şekerden gelmektedir. Spor yapmak yağ yakmak ve sıkılaşmak anlamında vücuda ciddi etkisi olan, metabolizmayı hızlandıran ve sağlıklı bir yaşam stiline odaklanan bir faaliyettir.

Kilo Verdiren Besinler

Metabolizmayı hızlandıran, yağ yakımına etkisi olan ve vücuda direnç veren besinler; fazla kalori alımına yol açmadan kilo vermenize yardımcı olan besinlerdir. Kilo vermek için düzenli beslenme programına sahip olmak oldukça önemlidir. Kilo vermenize yardımcı olacak besinler aşağıda belirtilmiştir.

1. Bakliyat

Barbunya, fasulye, nohut, maş fasülyesi ve mercimek gibi besinler içeriğindeki yüksek lif oranı sayesinde vücutta tokluk hissi uyandıran besinlerdir. Sindirim sistemi sağlığı açısından oldukça faydalı olan bakliyat ürünleri akşam yemeğinde rahatlıkla tüketilecek düşük kalorili ve sağlıklı besinlerdir. Akşam ekmek makarna gibi besinler yerinde zeytinyağlı bakliyat yemeklerini tüketmek kilo verme sürecinde size yardımcı olacak bir adımdır.

2. Yulaf

Kahvaltılarda, puding ve tatlılarda, kurabiyelerde kullanılan yulaf oldukça sağlıklı ve önemli bir besindir. Yulaf yüksek lif oranına sahiptir ve yulaf tüketildiğinde bağırsakta şişerek bağırsak duvarlarına baskı yapar. Bu sayede bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlar. Geç sindirilen bir besin olduğu için vücutta uzun süre tokluk hissi yaratır. Yula kalıcı kilo vermek için tüketilmesi gereken besinlerdendir.

3. Brokoli

Brokoli pek çok hastalığa karşı vücudun direnç kazanmasını sağlayan protein, lif, demir ve vitamin açısından zengin olan altın değerinde bir besindir. Kalp ve damar hastalıklarını, cilt hastalıklarını, kanseri ve böbrek hastalıklarını önleyen brokoli aynı zamanda antioksidan görevi yapar. kemik ve diş sağlığını da güçlendiren brokoli her öğün tüketilebilecek düşük kalorili bir besindir.

4. Elma ve Armut

Elma ve armut doğru planda kilo vermek için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerdendir. Tatlı niyetine ara öğünde ve tatlılarda tüketilen armut ve elma lif açısından oldukça zengin iki meyvedir. Elma ve armut içerdiği lif sayesinde sindirim sistemine de yardımcı olurlar. Kemiklere iyi gelen, vitamin açısından zengin olan, antioksidan deposu bu iki meyve zayıflama ve vücut sağlığının korunmasında oldukça önemlidir.

5. Yeşil Çay

Yeşil çay özellikle karın bölgesindeki yağların yakımında etkili olan kalorisiz bir içecektir. Metabolizmayı ve kan dolaşımını hızlandıran yeşil çay zayıflama ve form koruma sürecinde oldukça etkili olan bitkisel bir çaydır. Günde 2 bardaktan fazla içilmemesi gereken yeşil çay yaşlanmayı geciktirici etkisi ve stres azaltıcı özelliği ile daha sağlıklı ve dengeli bir hayata sahip olmak için tüketilmesi gereken mucizevi bir içecektir.

Kalp hastalıklarına karşı koruyan, kanser riskini azaltan yeşil çay vitamin açısından da oldukça zengindir. Bir dilim limon ile birlikte kahvaltıdan önce tüketildiği zaman metabolizmayı hızlandıran ve besinlerin çok daha hızlı bir şekilde sindirilmesini sağlayan yeşil çay, her diyet listesinde mutlaka olması gereken bir içecektir.

Bir Yorum Yazın