• Güzellik
  • 02 Haziran, 2022

Kuru Cilt Bakımının Püf Noktaları

  • 0
  • 4197
  • 0
  • 0

Cildimiz bizim görünen yüzümüz. Sağlıklı, parlak, canlı görünümlü bir cilt kişinin de güzel görünmesini sağlayan en önemli faktörlerden biri. Bu yüzden geçmişten günümüze güzellik merkezleri hizmetinden yararlanarak ya da kişinin kendi imkanlarıyla evde uyguladığı yöntemlerle cilt güzelliğini sağlamak için pek çok yola başvurulmuş.

Bakım her cilt için gerekli ama özellikle daha çabuk kırışma ve çizgi oluşma özelliğine sahip kuru ciltlerde buna daha çok özen göstermek gerekiyor. Hem de ciltte sorunlar baş göstermeden, daha genç yaşlardan itibaren. Peki neler yapmak, ne tür önlemler almak gerekiyor? Kuru cilt bakımı nasıl yapılır, kuru cilt bakımının püf noktaları nelerdir?

Öncelikle ilk bilinmesi gereken nasıl bir cilde sahip olduğumuzu belirlemek. Bunun için cilt tipi testi yaptırarak daha sonra cilt tipine uyacak önlemler almaya başlayabiliriz. Her yıl olduğu gibi cilt bakımı fiyatları 2022 yılında da belli bir bütçe ayırmayı gerektiriyor. Bu yüzden yapacağımız bazı uygulamalar, alacağımız bazı önlemlere bu miktarı en aza indirmemiz de mümkün. Cildin yüzeyine yapılan bakımların yanı sıra cildi içeriden de beslemek gerektiğini unutmadan tabii. Kuru cilde ne iyi gelir sorusunun peşinde giderek kuru ciltleri nemli tutacak, besleyecek başlıca ürünlerin neler olduğu konusunda bir araştırma yaptık.

Cildinizi Doğru Beslenerek Destekleyin

Beslenme sağlıklı ilgili pek çok şeyin temeli. Elbette cilde dış müdahaleler, cilt yapısı da önemli ama beslenmeye dikkat edildiğinde, cilde yararlı olan besinlere yer verildiğinde daha iyi sonuçlar almak mümkün. Öncelikle, cildimizin hangi tür besinlere ihtiyacı var ona bakalım.

Çinko, omega, magnezyum, E ve A vitamini bakımından zengin besinler cildin su tutma kapasitesini arttırdığı için kurumayı da engellemeye yarayan, sağlıklı bir cilt için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerdir. İşte bu besinlerin başta gelenleri.

1. Avokado

A ve E vitamini içeren avokado, sağlıklı yağlar, protein ve vitamin açısından oldukça zengin bir besin. Cildi yenileyen, toksik maddeleri etkisiz hale getiren, yaşlanma sürecini yavaşlatan B grubu vitaminleri, potasyum gibi minerallere de sahip olan avokado, sağlıklı yağlar içerdiği için cildin nemli ve esnek olmasını sağlar. Cildi güneş ışığının olumsuz etkilerinden de koruyan avokado bu yüzden kırışıklık ve yaşlanma izlerinin oluşmasında da engelleyicidir.

2. Ayçiçeği Çekirdeği

İçinde bulunan E vitamini antioksidan etkisi yarattığı için ayçiçeği çekirdeği kan dolaşımını hızlandırarak ciltteki kırışıklıkları yok eder ve ciltte gençleşmeye yol açar.

3. Tatlı Patates

Ülkemizde yeni yeni tanınmaya ve daha çok tüketilmeye başlayan ve A ve C vitamini açısından zengin olan tatlı patates aynı zamanda lifli bir yapıya da sahiptir. Ciltteki kuruluk ve kırışıklığı engelleyen tatlı patates, nemi tutma özelliği nedeniyle cildin sağlıklı ve genç görünmesini sağlar, cildi yeniler.

4. Soğuk Su Balıkları

Vücudumuz için önemli besin kaynaklarından biri olan balığın, özellikle soğuk su balıklarının, protein, omega -3 yağ türü ve yağ asidi içermesi nedeniyle hücrelerin onarılmasında, yeni dokuların yapımında önemli bir etkisi vardır. Çinko açısından da zengin olan yağlı balıklar, hücreleri güçlendiren, yenileyen özelliğiyle cildin esnek, pürüzsüz, sağlıklı ve genç görünmesini sağlarlar. Bu yüzden balığı düzenli olarak tüketmekte ve sofradan eksik etmemekte yarar var.

5.Yeşil Yapraklı Sebzeler

C vitamini açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler, kolajen üretimini arttırdıkları için ciltteki hasarların giderilmesinde etkilidirler. B vitamini deposu da olan yeşil yapraklı sebzeler, cildi besleme, nemlendirme özelliğine sahiptir.

Yeşil salata

6.Bitter Çikolata

Antioksidan içeriği nedeniyle özellikle kakao oranı yüksek olan bitter çikolata kan dolaşımını hızlandırarak hücrelerin beslenmesini, cildin nemli kalmasını, toksik maddeleri vücuttan uzaklaştırarak cildin taze ve sağlıklı görünmesini sağlıyor.

Cildinizi Nemlendirmek için Organik Yağlar Tercih Edin

Doğayı, doğala dönüşün hız kazandığı günümüzde pek çok kişi cildini organik bakım ürünleri kullanmayı özen gösteriyor. Cildin kurumasını engelleyen nemlendirme için de organik yağlar tercih edilmeli. Özellikle yatmadan önce cildi nemlendirmek için kullanılması önerilen organik yağlar arasında sukulent yağı, Maracuja yağı, Ayçiçeği yağı, jojoba yağı başta geliyor.

Kadın

Düzenli Olarak Maske Yapın

Kuru ciltlerin yaşlanması önlemek için yapılması gereken bir başka işlem de doğal maddeler kullanarak haftada en az iki kez düzenli olarak yüze nem maskesi uygulamak. Nem maskesi hem cildin nemli kalmasına hem de canlı, parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

Bol Su İçin

Su tüm bunları yaparken olmazsa olmazlardan biri, başta geleni, su içmeyi ihmal etmemek. Su, vücuttaki zararlı maddeleri atmak ve cildin nem ihtiyacını karşılamak, kuruyup pul pul dökülmesini önlemek için mutlaka gerekli. Cildi gençleştiren su, çatlak ve kırışıklıkları önlemeye de yardımcı oluyor.

Bir Yorum Yazın