• Plastik Cerrahi ve Estetik Doktoru
  • 21 Kasım, 2022

Estetik Tercihinde Değişen Algı

  • 0
  • 1368
  • 0
  • 0

Eski çağlardan günümüze güzellik anlayışı da değişimlere uğramıştır. Balık etli görünümün yerini sıfır bedenler alırken, kemerli burunlar, iri ya da küçük göğüslerle ilgili de yıllarla beraber değişimler yaşanmıştır. Değişmeyen ise karşımızdaki kişiyi görüntü olarak etkileme isteği. Beden imajı tek başına kişiyle ilgili tam anlamıyla fikir vermese de pek çok insan önemsiyor bunu. Genç kalmak, genç görünmek, her daim güzel olmak pek çok insanın hayali. Bu hayali gerçekleştirmek ise eskiye göre günümüzde daha kolay. Estetik operasyonlar artık kalıcı çözümleriyle pek çok insanın olumlu baktığı, rahatlıkla tercih ettiği uygulamalar.

1-Estetik Ameliyat Artık Gizlenmiyor

Günümüzde genel görünüşünden ya da vücudundaki bazı organlarının görünümünden rahatsız olanlar makyajla örtemeyecekleri ve kusur olarak gördükleri bölgeler için artık kolaylıkla bir estetik cerrahtan yardım alabiliyorlar. Kişinin estetik yaptırdığı için saklayıp çekineceği bir ameliyat olarak görülmüyor artık estetik operasyonlar. Eskiden gizlenen, ayıp sayılan bu operasyonlar artık rahatlıkla başkasıyla da paylaşılıp önerilebiliyor.

Estetik International Bursa
Bursa
Bilgi Al Firmayı İncele ►

2-En Çok Estetik Yapılan Bölgeler

Geçmişte olduğu gibi günümüzde de en çok estetik yapılan bölgeler arasında burun ilk sıralarda yer almaya devam ediyor. Yüzde ilk dikkati çeken yer olması burun estetiklerine daha çok rağbet edilmesine neden oluyor. Burun estetik ameliyatı yani rinopilasti ile hem solunum zorluğuna yol açan eğrilik, geniz eti gibi sorunların ortadan kaldırılması hem de burna istenilen şeklin verilmesi, estetik açıdan daha iyi görünmesi, yüzle uyumlu hale gelmesi sağlanıyor. Ameliyat sonrası takılan estetik burun bandı da burnu sabitleyerek yeni şeklinin korunmasını sağlıyor ve şişme sorununu da azaltıyor. Çok yüksek olmayan burun estetiği fiyatı da operasyonun türüne, kullanılan malzemenin kalitesine ve doktorun tanınırlığına göre değişiklik gösterebiliyor.

Yine en çok estetik yapılan bölgelerden biri de meme. Meme büyütme ya da duruş bozukluğuna, sırt, boyun ağrısına da neden olan büyük memeleri küçültme ameliyatları da arttı. Meme büyültme ameliyatlarında şekil bozuklukları da giderilmekte, işlem sırasında kişinin kendi vücut yağı veya silikon protez kullanılmaktadır. Ancak bunun için uygun zamanı belirlemek son derece önemli. Çocuk sahibi olmak isteyen ya da emzirme döneminde olan kadınların meme ameliyatı için mutlaka doktoruna danışmasında, bilgilenmesinde yarar var.

Yine farklı yöntemlerle yapılan ve yaşlılık, kırışık izlerini gizleyen bazı estetik dokunuşlar da en çok rağbet gören işlemlerden. Fransız askısı, yüz gerdirme ve cildin parlak, canlı görünmesini sağlayan, kırışıklık oluşumunu yavaşlatan mezoterapi gibi uygulamalar bunların başında geliyor.

Botoks da bu uygulamalardan biri. Daha önce hiç bu işlemi yaptırmamış birisinin araştırarak botoks yaptırmak zararlı mıdır? sorusuna net cevaplar araması gayet doğal. Botoks da, tıpkı diğer estetik uygulamalar gibi doğru malzeme kullanılarak doğru ellerde yapıldığı taktirde zararı olmayacaktır. Ayrıca hem yüzdeki kırışıkları, derin çizgileri giderip daha genç bir görüntü verdiği hem de botoks fiyatları daha ekonomik olduğu için en çok tercih edilen estetik uygulamalarının da başında geliyor.

Bunların dışında özellikle ince dudaklara sahip olanların, doğuştan ya da bir kaza sonucu dudağında kalıcı şekil bozukluğu yaşayanların tercih ettiği ve dudakları daha dolgun hale getiren dudak dolgusu, Jawline adı verilen ameliyatsız çene hattı dolgusu da yine en çok tercih edilen estetik uygulamalarından. Tüm bu uygulamalar, Jawline, gua sha gibi işlemler, mutlaka plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Daha ekonomik diye merdiven altı yerlerde, işin uzmanı olmayan kişilere yaptırıldığı taktirde estetik mağdurlarının artması da kaçınılmazdır.

Doç. Dr. Tahsin Oğuz Acartürk
Muğla
Bilgi Al Firmayı İncele ►

3-Estetik Mağdurları

Zaman zaman işinin ehli uzmanlar tarafından yapılmayan ya da tanınmış kişilere benzemek için ardı ardına gereksiz operasyonlar yaptırmak sonrasında bazı sorunlara yol açabiliyor. Kişi güzelleşeyim derken geri dönüşü güç sağlık sorunları da yaşayabiliyor. Burnun düşmesi, solucan dudak, hatalı botoks sonrası yüzde oluşan komplikasyonlar bu sorunlardan bazıları. Bu yüzden ameliyata karar verirken tüm bu ayrıntıları düşünerek plastik cerrahi alanında tanınan, bilinen, işinin uzmanı iyi bir cerrahtan yardım almak, eğer anestezi ile yapılacaksa tam teşekküllü hastaneleri tercih etmek gerekiyor. Alanında uzman bir doktor sizin talebinizin gerçekçi, akılcı olması anlamında da yol gösterici olacaktır.

Dudak Dolgusu

4-Estetik Operasyona Kolay Ulaşım

Estetik ameliyatların yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte bu alanda çalışan plastik cerrah sayısı da artmaya başladı. Yine gelişen teknolojik aletler, yeniliklerle birlikte ameliyat süreci de kolaylaştı, risk azaldı. Eskiden yalnızca ünlülerin, zenginlerin, sanatçıların yaptırabildiği bir operasyondu ama artık her kesimden insan estetik cerrahlara kolaylıkla ulaşabiliyor. Estetik alanda çalışan uzmanların artmasıyla fiyatların makul seviyede olması da bu ulaşımı kolaylaştırdı.

Bunun dışında onarım cerrahisi olarak adlandırılan rekonstrüktif cerrahi ile de vücutta yapılan operasyonlar yine plastik cerrahlar tarafından yapılıyor. Sözgelimi, kanser nedeniyle tek meme alınmışsa yapılan onarım cerrahisi ile hem omurganın sağlıklı olması hem de estetik görüntüyle kişinin psikolojik olarak kendini daha iyi hissetmesi sağlanır.

Op. Dr. İbrahim Sağlam
İstanbul
Bilgi Al Firmayı İncele ►

5-Estetik Operasyonda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Estetik operasyonlar için cerrah seçimi son derece önemlidir. Gittiğiniz doktorun estetik alanında çalıştığına dair belgesini kontrol etmeyi unutmayın. Kapsamlı bir tahlil ve muayene yaptırarak bu operasyona engel bir hastalığınız olup olmadığını, yaşınızın ameliyat yapılacak bölge için uygun olup olmadığını öğrenin. Estetik cerrahınızla ne istediğinizle ilgili her ayrıntıyı konuşun, gerçekçi hedefler belirleyin ve uzmanın bu konudaki önerilerini de dikkate alın. Ameliyat sonrası komplikasyon oluşmaması için estetik uzmanının dikkat edilmesi gereken noktalar konusundaki açıklamalarına mutlaka önemseyin ve uygulayın.

Ve tabii ki estetik ameliyata karar vermek için iyi düşünün ve sizi psikolojik olarak rahatsız edip hayat kalitenizi etkilemiyorsa estetik sorunlarınız için hemen ameliyatı düşünmeyin. Ameliyat sizi mutlu edecekse ve hayatınızı eskiye göre daha iyi hale getirecekse, psikolojinizi düzeltecekse estetik ameliyat için düşünülebilirsiniz.

Prof. Dr. Cenk Şen
İstanbul
Bilgi Al Firmayı İncele ►

Bir Yorum Yazın