• Sağlıklı Beslenme
  • 26 Nisan, 2021

Metabolizma Hızlandırıcı Besinler

  • 0
  • 1240
  • 0
  • 0

Metabolizma, vücudun dinlenme halinde yani uyku halinde yaktığı enerjidir. Bunun üzerine günlük hareketi koyduğumuz zaman da ortaya metabolizma hızı, aktivite ile birlikte ortaya çıkmış olur. Bu ne kadar hızlıysa kişi o kadar hızlı kilo verebilir. Ve kolaylıkla kilo almaz. Ama ne kadar yavaşsa da, o kadar kolay kilo alabilirler. Metabolizma hızını genelleyecek olursak; yaş, fiziksel aktivite, cinsiyet, beslenme alışkanlıkları, hormonal düzensizlikler gibi durumlar metabolizma hızını belirleyebilir.

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

Öncelikle, metabolizma nasıl hızlanır üzerine maddelemeye gidelim. Birinci madde olarak karşımıza, düzenli egzersiz yapmak çıkar. Bazal metabolizma hızı uyku halinde olan metabolizma hızı olduğundan bunun üzerine de günlük aktiviteyi koyduğumuzdan bahsettik. Yani, siz eğer gün içerisinde yaklaşık bir saat yürüyüş yaparsanız veya gün içerisinde bir saat spor yaparsanız, vücudunuzun fazladan 200 ile 400 kalori arası enerji yakmasını sağlayacaksınız. Eğer siz bunu düzenli olarak yaparsanız, hem kilonuzu korumanıza hem de kilo vermek istiyorsanız metabolizmanızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Böylece kolaylıkla kilo verebilirsiniz.

İkinci madde ise öğün atlamamak. Düzensiz beslenen kişiler aslında hiçbir şey yemediklerini ama kilo aldıklarını iddia ederler. Bunun nedeni şu şekilde açıklanabilir. Siz hiçbir şey yemediğiniz zaman vücudunuz kendini kıtlık metabolizmasına çeker. Ve vücuda enerji gitmez. Dolayısıyla vücut, enerji yakmamayı tercih eder. Bu yüzden metabolizma hızını minimuma çeker. Dolayısıyla siz de metabolizmanızı öğün atladığınız için yavaşlatmış oluyorsunuz. Üç ana öğün ve üç ara öğün beslenerek metabolizmayı düzene sokabilirsiniz. Ara öğünler yapmak, hem bir sonraki öğüne daha tok oturmanızı sağlar hem de vücudunuz, sürekli besin geliyor diye çalışmaya başlar. Ve bu yolla metabolizma hızlandırma aktifleşmiş olur.

Üçüncü madde olarak ara öğün karşımıza çıkıyor. Yukarıda da bahsedildiği gibi ara öğün yapıldığı taktirde, vücut besin geldiğiniz düşünerek metabolizmayı çalıştırıyor. Bu da metabolizma hızını yavaşlatmıyor, aksine hızlandırıyor. Ara öğün yaparak kan şekerinizi de dengede tutmuş olursunuz. Kan şekeri dengede olduğunda ise, daha sağlıklı bir vücuda kavuşmuş oluyorsunuz.

Dördüncü madde, fiziksel aktiviteyi arttırma olarak göze çarpıyor. Gün içerisinde spor yapamıyorsanız, günlük fiziksel aktivite arttırma yoluna gidebilirsiniz. Mesela asansör kullanmak yerine merdiven yürüme tercihinde bulunabiliriz. Bu şekilde fiziksel aktivitemizi arttırabiliriz. Bunun dışında, masa başında çalışıyorsanız saatte bir koridoru dolanabilir, biraz yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Sürekli oturduğumuz zaman, dolaşımımız yavaşlar. Bu aktiviteler gerçekleştirildiği taktirde hem gün içerisinde enerjiniz artar, hem de metabolizmanız hızlanır.

Beşinci madde, bol su tüketin. Günümüzde çoğu kişi suyu ihmal ediyor. Araştırmalara göre, günde 2-3 litre su içen kişilerin metabolizmasının hızlandığı gözlenmiştir. Bu da metabolizmanın 100- 200 kalori fazladan çalışmasına yol açar. Bu yüzden mutlaka gün içerisinde en az 2 litre su tüketilmelidir.

Metabolizma hızlandırmanın altıncı yöntemi, güne erken uyanmak. Güne erken başladığınız zaman uykuda geçirilen üç dört saatte vücudunuz ayakta olacaktır. Metabolizma uyanacak ve daha fazladan kalori yakmaya başlayacaktır. Akşam erken uyuduğunuz zaman gece daha kaliteli bir uyku çekmiş oluyorsunuz. Daha kaliteli uyku uyumak da gün içerisindeki iştahınızı azaltır ve gerçek anlamda metabolizmanızı hızlandırır. Yedinci yöntem ise, düşük kalorili diyetleri uygulamamaktan geçiyor. Şok diyetler direk metabolizmayi yavaşlatan bir etkiye sahip. Bu tür diyetleri yapmamak ve sağlıklı beslenmek en doğru olanıdır.

Besinler İle Metabolizma Hızlandırma

Metabolizmayı hızlandırmayı sağlayacak birtakım besinler mevcut. Yani, metabolizma hızlandıran yiyecekler ile vücudumuzu çalıştırabilir, daha fazla kalori harcayabiliriz . Peki, metabolizma hızlandıran mucize yiyecekler nelerdir bir göz atalım. İlk olarak et, balık, tavuk dediğimiz yüksek protein içeren grup bulunur. Bunlar vücudumuzda kasların daha hızlı çalışmasını sağlar. Kaslarımızın daha hızlı çalışması demek, metabolizmamızın daha hızlı çalışması demektir. O yüzden diyet yapıyorsanız mutlaka, bir ana öğününüze protein türü besinler ekleyin. Bu besinleri yağda kızartmak yerine, haşlamayı tercih etmelisiniz. Bu teknik ile metabolizma hızınız artar ve sağlıklı beslenmiş olursunuz.

İkinci besin olarak yoğurttan bahsetmek doğru olacaktır. Yoğurt oldukça sağlıklı bir besin. Yüksek protein özelliğine sahiptir. Bu özellik kasları çalıştırır ve metabolizmayı hızlandırır. Aynı şekilde kan şekeri dengeleme özelliği de vardır. Bu tür metabolizma hızlandıran yiyecekler sağlığımız için oldukça önemlidir.

Üçüncü grupta sebzeler dikkat çekiyor. Sebzeler, negatif kaloriye sahiptir. Sebze vücuda girdiği zaman metabolizma hızlanır. Aynı zamanda sebzeler yüksek lif içeriğine, yüksek su oranına sahiptir. Dördüncü besin yeşil çaydır. Yeşil çay bağırsakları hızlandırır, bağırsakların hızlanması metabolizmayı da hızlandıracaktır. Metabolizmayı hızlandıran bir diğer besin ise yumurtadır. Yumurta bizi hem tok tutar hem de protein oranı yüksek bir besin kaynağıdır. Bir de vücutta direk kaslara yerleşebilen, yararlılığı en fazla olan besinlerdendir. Bu mucize besinler hem sağlıklı, hem de metabolizma hızlandırıcı besinler arasında yer alırlar. Tüketildiği taktirde, daha sağlıklı bir vücuda kavuşmak olasıdır.

Bir Yorum Yazın