• Personal Trainer
  • 07 Aralık, 2022

Neden Bir Personal Trainer ile Çalışmalısın?

  • 0
  • 1228
  • 0
  • 0

Personal trainer ile çalışmak kilo vermek, sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak ve fit bir bedene kavuşmak için en etkili yollardan biri! Artık pek çok insan sağlıklı kilo vermek, fit bir vücuda sahip olmak, spordan azami derecede verim alabilmek için personal trainer ile çalışmayı tercih ediyor.

Fazla kilolarından bir türlü kurtulamıyor musun, spora çok istediğin halde başlamakta zorlanıyor ya da yarım mı bırakıyorsun, dönüp dolaşıp hep yerinde mi sayıyorsun? Öyleyse ihtiyacın olan belki de deneyimli, alanında uzman bir personal trainer desteği. Hâlâ emin değilsen neden bir personal trainer ile çalışmalıyım sorusunun cevabını ayrıntılarıyla yazımızda bulabilirsin.

- Spor Yaparken İhtiyacın Olan Motivasyon

Pek çok insan sağlıklı bir yaşam için spor yapmayı çok istese de başlayıp başlayıp yarım bırakanların sayısı hiç de azımsanacak kadar değildir. Nedense ne kadar isterse istesin sporu vazgeçilmezler arasına sokmak, düzenli egzersiz, antrenman yapmak bir türlü mümkün olmaz kimisi için. Yani tek başına istemek de yetmiyor, isteği eyleme dökmek için bir ışık, bir dokunuş, bir neden gerekiyor ve biz de tüm bunlara motive olmak diyoruz. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın motivasyon eksik oldu mu bir yerde kopuyor zincirin halkaları. O halde kurduğu iletişimle sürekliliği sağlayacak, senin motivasyonunu yüksek tutacak bir desteğe yani işin ustasına ihtiyacın var. Motivasyonu sağlayacak, seninle bire bir ilgilenecek, vazgeçmemen için yüreklendirecek o kişi ise personal trainer.

- Verimli Egzersiz İpuçları

Personal trainerin desteği yalnızca hareketlerin doğru yapılması aşamasında değil. Kişiyi yakından tanıyarak hazırladığı kişisel programlarla egzersizden en iyi şekilde verim almak için süreci yakından takip ediyor. Beslenme listelerini gelişime göre yeniliyor, hareketleri çeşitlendiriyor. Beslenmesinden, yediği içtiğinden günlük aktivitelerine, yaşam tarzına kadar her ayrıntıyı dikkate alarak hazırladığı bu program sayesinde kişinin egzersizden azami verimi almasının yolu açılıyor. Aynı zamanda sürekliliği sağlamak için danışanının motivasyonunu da yüksek tutmaya özen gösteriyor. Kişisel çalıştırıcı yani personel trainer verimli bir egzersiz için gerekli başlıklardan biridir.

- Kardeşim O Hareketi Yanlış Yapıyorsun

İster bir spor salonu olsun tercihimiz isterse evde yapalım kolay gibi görünse de spor hareketleri bazen göründüğü kadar kolay olmayabiliyor. Spor yapmanın faydaları hepimizin bildiği gibi pek çok ama doğru yapılırsa. Yani, sporu tekniklerine dikkat etmeden öylesine yapıp geçtiğimizde beklenen verimi alamayabiliriz. Hareketin etkili olması için ne zaman nerede nefes alıp vereceğimiz, hareketi nasıl yapacağımız konusunda bize en doğru bilgiyi verecek kişi ise egzersiz boyunca yanımızda olduğu için yanlış yapılan her hareketi yakalayan personal trainer elbette. Uyararak hareketi doğru yapıncaya kadar uğraşıyor bizimle. Olmasa, uyarmasa belki göbek bölgesi için son derece etkili olacak o hareketi yanlış yapmaya devam edeceğiz ve sonra da ‘ o kadar uğraşıyorum niye faydası olmuyor bu sporun’ söylenmesine başlayıp spor yapmaktan kolayca vazgeçeceğiz.

- Spor Yaralanmaları

Yanlış yapmak yalnızca spordan beklenen verimi almamızın önünde engel değil. Ters bir hareket, zorlama, sonrasında tedavisi zor, hayat kalitemizi uzun süre bozacak spor yaralanmaları gibi kazalara da yol açabiliyor. O halde daha işin başında bizimle bire bir çalıştığı için her hareketimizi takip eden ve ‘Kardeşim o hareketi yanlış yapıyorsun, zarar verir sana’ diye uyaracak deneyimli bir destekçiye ihtiyacımız var. Yani personal trainere…Uyarılar bizi olası bir kazadan, spor yaralanmasından, sakatlanmalardan koruyacağı gibi hareketleri doğru yapmamız, zamanı verimli kullanmamız açısından da son derece önemli.

- Sporda Doğru Gelişim

Başladık, motivasyon çok iyi, spora düzenli olarak devam ediyoruz. E, bu kadar emek vermişken neden semeresini de görmeyelim? Görelim tabii ki.. Sporda doğru gelişimin sonuçlarıyla motivasyonumuz bir kat daha artsın. Sporcu beslenmesi de dahil olmak üzere hareketlerin doğru yapılmasından motive olmamıza kadar hep yanımızda olan personal trainer desteğiyle sporda doğru gelişim hiç de zor değil. Hazırlanan program kişinin ihtiyaçlarına, beklentilerine, beslenme alışkanlıklarına, iş temposuna göre oluşturulduğu için, beslenme ve egzersiz programı ile hem sporda doğru gelişimi sağlıyoruz hem de bunu sürdürecek doğru bilgiler ediniyoruz. Beklentilerimiz dikkate alındığı için de tüm bunları keyifle yaparak yolumuza devam ediyoruz.

Bir Yorum Yazın