• Sağlıklı Beslenme
  • 10 Mayıs, 2023

Diyetle Bölgesel İncelme Sağlanabilir mi?

  • 0
  • 762
  • 0
  • 0

Diyetle Bölgesel İncelme Sağlanabilir mi?

İstediğiniz kiloyu verdiniz, sizin için ideal olan kiloya geldiniz ama o da ne, sizi en çok rahatsız eden karın ve bel çevresi neredeyse aynı duruyor. Bu bölgede yok denecek kadar çok az bir incelme olmuş. Ya da aslında kilonuz normal, zayıflama gibi bir derdiniz yok ama ah o bacakların üst tarafı yok mu, güzel görüntünüzü bozuyor, bedeninize uygun giysiler bir türlü üzerinizde şık durmuyor. Eritilemeyen göbekler, inceltilemeyen basenler, bacaklar kimileri için gerçekten sıkıntı. Sıkıntı olunca da sorunu gidermek için arayışlar olması da kaçınılmaz. Kremler, jeller, ilaçlar, naylon sararak yapılan hareketler Saymakla bitmez yöntemler ama ne yazık ki bilimsel gerçekler, tüm bunlarla sorunla bölgelerdeki fazlalıkları yok etmek mümkün değil diyor. Bölgesel incelmeyi sağlayacak bir diyet şekli de yok ne yazık ki. Yani kilo vereyim ama sadece basenden, göbekten ya da spor yapayım ama sadece göbeğimi eritsin, bedenimin diğer yerleri aynı kalsın gibi bir durum söz konusu değil. Bölgesel kilo fazlalığında genetik faktörler, beden yapısı da etkili oluyor çünkü.

Bedenin yapısı fazla kiloların vücutta birikme yerini de belirliyor. İnce bel, geniş kalça armut tipini, göbek çevresindeki fazlalık ise elma tipini tanımlıyor. Yani şişmanlık hangi bölgede fazlaysa beden tipiniz de ona göre tanımlanıyor. Uzmanlara göre sağlık açısından daha riskli olan elma tipi şişmanlık. Kalp damar hastalıkları, karaciğer yağlanması, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar elma tipinde ortaya çıkma olasılığı daha yüksek. Yine fazla kilolarımızın bir nedeni genetik yatkınlığımızsa bir başka nedeni de çocukluktan ergenliğe geçişte yanlış beslenme düzenimiz. Ergenlik döneminde alınan kilolarla hacmi büyüyen yağ hücreleri yetişkinliğe de geçiyor. Ve böylece fazla kilolarla olan sorunlar da başlıyor.

Bölgesel olarak vücudun en çok yağ depolamaya yatkın yerleri karın, basen, kollar ve ister yüz yüze beslenme danışmanlığı ister online diyet aracılığıyla olsun, kilo verilirken kişiyi en çok uğraştıran da bu bölgeler. Yani bölgesel zayıflama çok da kolay olmayan bir süreci ve emeği gerektiriyor.

Alperen Kaçmaz
Ankara
Bilgi Al Firmayı İncele ►

Bölgesel Zayıflama Nedir?

Bölgesel zayıflama nedir sorusu, özellikle karın, bel, basen bacaklar gibi bölgelerde sorunu olanların çok da yabancısı olmadığı bir soru. Basit ve kısaca tanımlanacak olursa, vücudun belli bölgelerinin istenilen şekle sokulması olarak da tanımlanabilir. Ancak bunu sağlamak tanımı kadar basit değil ne yazık ki.

Kilo verme beraberinde her zaman bölgesel incelmeyi sağlamıyor. Zayıflama başarıya ulaşsa da bölgesel incelme için egzersiz başta olmak üzere başka şeyler de yapmak gerekiyor.

Bölgesel Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler

Mucizeler yaratmasa da diyet süreciyle birlikte yürütülecek egzersiz programıyla hedeflenen kiloya ulaşmak ve bölgesel incelme sağlamak mümkün. En etkili bölgesel yağ yakım yöntemlerinden olan sporla, fazlalık olan bölgelerin çalıştırılarak oradaki yağ dokularının zamanla yakılması sağlanmaktadır. Pilates, ağırlık çalışmak bu sporların başında geliyor.

Yine bölgesel incelme için son yıllarda ön plana çıkan bir başka yöntem de andulasyon. Bölgesel incelme için son yılların trend uygulamalarından andulasyon faydalı mı sorusuna uzmanlar, diyet ve egzersiz programıyla birlikte yürütüldüğünde faydalı diye cevap veriyorlar. Bölgesel incelmede diyet, egzersizle birlikte yararlı olan andulasyon bacak inceltir mi sorusuna verilen cevap ise, bacak ve basenlerde selüliti görünümünü azaltırken incelme de sağlar şeklinde.

Bölgesel olarak uygulanabilen Andulasyon Terapi bedenin her bölgesini kapsayacak şekilde de kullanılmaktadır. Çalışma prensibi ise, kızılötesi ışık aracılığıyla mekanik olarak uyarılan titreşimlerin derinlere kadar işlemesiyle dokuların uyarılması, kan akışının artması ve böylece bölgesel yağlanmanın zamanla azalmasıdır.

Bölgesel incelme için andulasyon ne kadar etkili diye merak edenler için hemen belirtelim, zayıflama hizmeti almak, kilo vermek için doğru adreslerden olan diyetisyen eşliğinde yürütülen diyet ve egzersiz programıyla birlikte uygulandığında etkisi ve yararı artıyor.

Bölgesel yağlanmalarda titreşim etkisiyle o bölgedeki dokuları uyaran, yağ yakımını hızlandıran Andulasyon Terapi uygulaması, en inatçı bölgelerden biri olan karın bölgesindeki yağlanmayı da zamanla azaltmakta, yeni yağ oluşumunu da engellemektedir. Vücudu toparlayan, sıkılaştıran, ödemin atılmasını sağlayan bu işlemle yağ yakımı yanında vücudun pürüzsüz bir hale gelmesi de sağlanmaktadır. Andulasyon terapinin bir başka önemli etkisi de titreşim etkisiyle hücre arasında saklanan vücut sıvılarının salınım ile dolaşıma katılarak vücut dışına atılmasıdır.

Cildi sıkılaştıran, selüliti, ödemi azaltan kişiye sağlıklı, enerjik bir görünüm kazandıran andulasyon aynı zamanda metabolizma, kramp, varis, yorgunluk, uykusuzluk, stres gibi sorunlarda da etkili. Ancak unutulmaması gereken bir şey var, o da Andulasyon Terapi hizmetinin mutlaka alanında uzman bir doktordan alınması!

Bir Yorum Yazın