• Güzellik
  • 04 Mart, 2022

Porselen Makyaj Nedir ? Nasıl Uygulanır ?

  • 0
  • 3669
  • 0
  • 0

İyi uygulanmış bir makyajın pek çok tende mucizeler yarattığı bilinen bir gerçektir. Ortama göre dozu, şekli değişse de makyajda amaç daha güzel görünmek için yüzün özellikle beğenilen bölgelerini ön plana çıkararak kusurları gizlemektir. Bu amaca hizmet eden profesyonel makyaj türlerinden biri de porselen makyajdır ve pek çok kadının da kurtarıcısıdır. Porselen makyaj, yüzdeki sivilce, yara, leke gibi izleri gizleyip ten rengini aynı tona getirerek, yüzü pürüzsüz bir görüntüye kavuşturan makyaj şeklidir. Yüzü pürüzsüz kılmak özelliği nedeniyle porselen makyaj ismini almıştır. Uzun süren ve yüzde dağılmayan kalıcı etkisi, akmayan, bozulmayan özelliği, yüz hatlarını doğal kılan görüntüsü nedeniyle özellikle düğün, mezuniyet, davet gibi özel gecelerde, gelin makyajlarında, ekran karşısına çıkan kişilerde porselen makyaj modelleri daha çok tercih edilir. Doğal, pürüzsüz olması ve etkisini gün boyu koruması için porselen makyaj yapılırken bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

Yüz makyajı

Porselen Makyajın Püf Noktaları Nelerdir?

Porselen makyajın püf noktalarının başında makyaj sırasında kullanılacak ürünlerin seçimi geliyor. Bu makyaj ürünlerinin kapatıcı özelliğe sahip, kaliteli ürünler olması gerekiyor ve yine porselen makyajın cilde zarar vermemesi için işinin ehli uzman kişilere yaptırılması öneriliyor.

Makyaja başlamadan önce pürüzsüzlüğü sağlamak için yüzdeki tüylerin alınmasında ve cildin derinlemesine temizlenmesinde fayda var. Sonrasında yüze pürüzsüz bir görünüm sağlayan makyaj bazı ince bir şekilde sürülmeli ve bazın kuruması beklenmeli. Baz, gözeneklerin küçülmesine, yüzdeki sivilce, leke gibi izlerin giderilmesine de yardımcı olmaktadır. Eğer makyaj bazınız yoksa ve makyaj bazı yerine ne kullanılabilir diye merak ediyorsanız hemen merakınızı giderelim. Günlük cilt bakımında kullanılan krem, aloa vera jeli bunların başında geliyor. Yine, nemlendirici-fondöten ve fondötenin yarısı kadar pudra katılarak harmanlanmış ve bir gece buzdolabında bekletilmiş karışım da makyaj bazı yerine kullanılabilecek alternatifler arasında yer alıyor.

Porselen makyajda, mat bir görünüm elde etmek, makyajı dayanıklı ve kapatıcı kılmak için taş pudra kullanılması öneriliyor. Bu pudranın dekolte ve boyun bölgesine de uygulanması cilt tonunu eşitlemek, yüz ve dekolte, boyun görünümün uyumsuzluğunun göze batmaması açısından da önemli bir ayrıntı.

Göz ve dudak rengi tonlarının uyumu ve abartıdan kaçınmak da bu makyajın olmazsa olmazlarından. Göz makyajı koyu yapılmışsa dudakta açık ton ruj, tam tersi durumda ise koyu tonlarda bir ruj kullanmak gerekiyor.

Makyajda, kirpikleri uzun ve dolgun gösteren teknikleri kullanmak, eğer gerekliyse doğal görünümlü takma kirpikleri tercih etmek, makyaj malzemelerini doğru sırayla uygulamak ve sonrasında makyajı arındırıcı özelliği yüksek olan makyaj temizleyicileri ile çok fazla bastırmadan ve tahriş etmeden iyice temizlemek ve cildi nemlendirmek porselen makyajın diğer püf noktaları arasında yer alıyor.

Makyaj malzemeleri

Porselen Makyaj İçin Gereken Malzemeler Nelerdir?

Tüm makyaj modelleri için gerekli olan temel makyaj malzemeleri porselen makyaj için de geçerlidir. Makyaj bazı, ten rengine uygun bir fondöten, tercihen hafif tonlarda allık, ruj ve pudra bunların başta gelenleri. Bu ürünlerin kapatıcılık özelliklerinin yüksek olmasına dikkat etmek gerekiyor. Cilde canlı bir görünüm veren ve kalıcılık özelliği yüksek olan likit allık makyaja doğal bir görünüm verdiği için porselen makyajda özellikle tercih edilmektedir. Yine hem gündüz hem gece makyajında kullanılan ve ruj ve parlatıcının uyumu ile dudakları çekici, dolgun kılan çift taraflı ruj da porselen makyaj için önerilen malzemeler arasındadır.

Göz makyajı için gerekli olanların başında ise, rimel, gerekirse takma kirpik, siyah eyeliner ve maskara geliyor. Bazen makyaj sırasında olumsuz durumlarla karşılaşmak da mümkündür. Sözgelimi tam rimeli sürmek için açtığınızda kuruduğunu gördüğünüz, ne yapacaksınız? Kurumuş rimel nasıl kullanılır? Her derdin çaresini bulmak zordur belki ama bunun kolay bir yolu var. Gül suyu, bir-iki damla zeytinyağı ya da badem yağı ekleyip, sonra da rimel fırçasıyla karıştırmak. Böylece kullanılan yağlarla kirpik dipleri de beslenmiş olacaktır.

Porselen Makyaj Fiyatları Nedir?

Normal makyaja göre fiyatı biraz daha yüksektir. Yine porselen makyajı uygulayan kişinin tanınırlığı, işindeki ustalığı, malzeme kalitesi de fiyatı etkileyen diğer unsurlardır. Şehirlere göre de değişiklik gösteren porselen makyaj fiyatları ile ilgili kesin bir rakam vermek zor olsa da 500-1000 TL. fiyat aralığında olduğu söylenebilir.

Bir Yorum Yazın