• Estetik
  • 02 Eylül, 2022

Burun Estetiği Nasıl Bir Ameliyat?

  • 0
  • 7701
  • 0
  • 0

Güzeli gösteren göz ile kaş dense de burnun genel görünümü ve yüzle uyumu, doğal görünümü de en çok önem verilen güzellik kriterlerinden biridir. Bu yüzden yüz güzelliğini tamamlayan burnun şekli de pek çok kişi için önem kazanır. Bu yüzden burnundan hoşnut olmayanlar, yüzüne yakışmadığını düşünenler ya da doğuştan ya da çocukluk dönemindeki travmalar nedeniyle burnunda eğrilik, şekil bozukluğu gibi sorunlar olanlar bu sorunlara çözüm ararken estetik ameliyatı da düşünürler. Estetik kaygılar yanında rahat nefes almak, deliksiz bir uyku yani sağlık için de bazen bu operasyonlar zorunlu olur. Başarılı bir şekilde yapılan burun estetik ameliyatı, hem kişinin bu tür sorunlarını çözerek rahat nefes almasını sağlar hem de estetik olarak istediği görünüme kavuştuğu için psikolojik anlamda da onu rahatlatır, mutlu eder. Burna istenen şeklin verilmesini, yüze uyumlu hale getirilmesini sağlayan, burun estetik ameliyatı yani rinopilasti, burun kemiklerinin milimetrik ölçülerle kesilerek şekillendirilmesi esasına dayanıyor.

Burun estetik ameliyatlarıyla deviasyon denilen eğrilik, çeşitli nedenlerle nefes almakta güçlük çekme, burun eti şişmesi gibi sorunlara da çözüm bulunur.

Burun estetik ameliyatı işinin ehli, deneyim sahibi, usta bir burun estetik doktoru tarafından gerçekleştirildiğinde oldukça başarılı sonuçlar alınan ve günümüzde en sık yapılan ameliyatlardan biridir. Bu yüzden ameliyat olmadan önce çok iyi araştırma yapılmalı, daha önce burun estetik operasyonu geçirmiş kişilerin doktorları konusundaki görüşleri de alınmalıdır. Yine, estetik operasyon için düşünülen doktorun daha önceki ameliyatlarıyla ilgili de araştırma yapılması, yaptığı ameliyatların görsellerinin incelenmesi kişiyi rahatlatacak, doktora olan güvenini arttıracaktır. Görüşmeye gidildiğinde de estetik uzmanı doktordan ameliyatla ilgili her ayrıntı hakkında bilgi almakta yarar var.

Her Yaşta Burun Estetiği Ameliyatı Olunabilir mi?

Nefes almakta zorluk çekmek ve ağır sıkıntılar yaşamak gibi çok zorunlu olmayan durumlar dışında özellikle estetik amaçlı yapılan burun ameliyatlarında belli yaş sınırları olduğunu vurguluyor işin uzmanları. Bu operasyon için hem burun kıkırdak ve kemik gelişiminin hem ruhsal gelişimin olgunlaştığı bir yaş olması gerektiğini belirtiyorlar. Kadınlarda 17-18 erkeklerde ise ortalama 18-19 yaş, ameliyat için en alt yaş sınırı olarak öneriliyor. Üst yaş sınırında bir rakam verilmese de genel sağlık durumuna göre karar vermekte yarar var. Başka bir kıstas da gebelik dönemi ve emzirmenin ilk 6 ayı. Bu dönemlerde sağlık açısından çok gerekli olmadıkça estetik amaçlı ameliyat önerilmiyor.

Burun Estetiği Fiyatı Nedir?

Günümüzde en çok tercih edilen operasyonların başında gelen burun estetiği ameliyat fiyatları, operasyonun yapılış şekline, hastanın daha önce estetik operasyon geçirip geçirmediğine, açık ya da kapalı ameliyat olmasına göre değişiklik gösteriyor. Kesin bir rakam veremesek de çok yüksek, abartılı fiyatlar olmadığını belirtelim.

Burun Estetiği Sonrası Şişlik İçin Neler Yapılabilir?

Ameliyat sonrası dayanılmayacak kadar şiddetli bir ağrının olmayacağını belirten uzman doktorlar, burun estetik ameliyat sonrası sorun yaşamamak için bazı noktalara dikkat etmek gerektiğini de vurguluyorlar. Açıklamalarına göre özellikle ameliyat sonrası iki gün yani 48 saat oldukça önemli. Öncelikle bu süreçte dinlenmek gerekiyor. Ameliyat sonrası oluşan şişlik ve morluklar için de alın ve yanaklara saatte bir yaklaşık 10 dakika soğuk (buz) uygulaması yapılmasının yararlı olduğunu belirten uzman doktorlar, bunun düzenli olarak yapıldığında üçüncü günden itibaren şişlik ve morlukların geçmeye başlayacağını belirtiyorlar.

Bir başka nokta ise kontroller ve yapılmaması gerekenler. Burun estetiği sonrası 1. ve 6. ay, doktor kontrolleri zamanlarıdır. Daha sonra bu kontroller yıllık olarak yapılır.

Burun estetiği ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken diğer önemli noktalar ise, yüzme ve ağır olmayan sporlar için ameliyattan sonra en az 1 ay beklenmesi, ilk 1 ay boyunca burnun travmaya maruz kalmaması. Uzman doktorlar, burun üzerindeki ödemin daha çabuk çözülmesi için 3-6 ay boyunca elle burun üzerine masaj yapılmasını da öneriyorlar. Bu masajın nasıl olması gerektiğini ise uzman doktordan öğrenmekte yarar var. Yine uzmanlara göre, ameliyat sonrası yaklaşık 4 gün uyurken ya da dinlenirken başı yüksek pozisyonda tutmak gerekiyor.

Son bir hatırlatma: uzmanlara göre burnun istenen, son şeklini alması 6 ay ile bir yıl sürmekte ve bu süre burun yapısına göre değişmektedir.

Güzellikler sizinle olsun…

Bir Yorum Yazın