• Sağlıklı Beslenme
  • 15 Haziran, 2022

Porsiyon Kontrolü Yaparak Nasıl Zayıflarız?

  • 0
  • 3577
  • 0
  • 0

Obez bireylerin hızla arttığı günümüzde günlük öğünlerin porsiyonunu doğru ve dengeli bir şekilde belirlemek büyük önem taşıyor. Peki, porsiyon kontrolü yaparak zayıflamak mümkün mü? Günlük öğünlerde porsiyon kontrolü neden önemli?

Çağımızın en büyük sorunları arasında yer alan obezite, her geçen biraz daha yayılmaya devam ediyor. ‘Obezite nedir?’ sorusunu yanıtlayan uzmanlar, bu rahatsızlığı aşırı şişmanlık olarak tanımlıyor. Genellikle dengesiz beslenme ile ortaya çıkan obezite rahatsızlığında aşırıya kaçan porsiyon boyutları da önemli rol oynuyor. Kilo verme ve zayıflama konusunda bir türlü başarılı olamayan birçok kişi, ‘Obeziteden korunmak için neler yapılabilir?’ sorusuna yanıt bulabilmek için diyetisyen desteğine başvuruyor.

Obezite rahatsızlığının ortaya çıkmasında porsiyon boyutları büyük rol oynuyor. Dengesiz ve aşırı bir şekilde tüketilen börek, kurabiye, baklava, pizza gibi yüksek kalorili besinler, kişinin vücudunda ciddi bir yağlanmaya sebebiyet vererek obeziteye zemin hazırlıyor. Obezitenin ortaya çıkmasında önemli rol oynayan dengesiz beslenme ve hareketsiz yaşam, günümüzün en büyük sorunları arasında yer alıyor. Özellikle yoğun iş temposu ve günlük rutin işler sebebiyle spor yapmaya ve sağlıklı beslenmeye fırsat bulamayan kişilerde hızlı bir şekilde kilo artışı görülebiliyor.Obezite ile mücadelede delboeuf yanılsaması olarak adlandırılan yöntem, kilo vermek isteyen çoğu kişiye büyük kolaylık sağlıyor. Peki, delboeuf yanılması nedir? Delboeuf yanılsaması, adını Belçikalı filozof Franz Joseph Delboeuf’ten alıyor. Bu yöntem, biri büyük biri küçük olan iki halkanın içine aynı büyüklükteki bir şeyin konulması halinde ortaya çıkan görüntünün farklı algılamalara sebebiyet vereceğini savunur. Uzmanlar tarafından bu tez baz alınarak yapılan değerlendirmede, Besin tüketilirken küçük yemek tabağının kullanılması durumunda tokluk hissinin daha çok artacağı belirtilir. Büyük tabakta yediğiniz aynı miktar yemek ile küçük tabakta yediğiniz aynı miktar yemek, sizin beyninizdeki tokluk hissinin değişmesinde önemli rol oynar.

Porsiyon Kontrolü Yaparak Daha Az Yemek Yeme Taktiklerini Öğrenebilir miyiz?

Porsiyon kontrolü, kilo vermenin en önemli şartları arasında yer alıyor. Dengesiz bir şekilde aşırı tüketilen yiyecekler, vücutta telafisi çok zor olan yağlanmalara sebebiyet veriyor. Dengesiz yağlanma ise obeziteye zemin hazırlıyor. Porsiyon kontrolü konusunda diyetisyen tavsiyeleri büyük önem taşıyor. Kilo verme sorunu yaşayan bireyler, diyetisyen kontrolü altında vücut kitle indeksleri hesaplanarak çeşitli testlerden geçiriliyorlar. Kişinin boyu ve kilosu baz alınarak belli bir liste çıkaran diyetisyen uzmanlar, bireye uygun olan porsiyon boyutları hakkında da bilgilendirmelerde bulunuyorlar. Dengesiz beslenme ve hareketsiz yaşam da obezitenin ortaya çıkmasında önemli bir etken olarak dikkat çekiyor. Kişinin herhangi bir sağlık problemi yoksa, kilo verme sürecinde mutlaka spora başlaması ve belirlenen liste çerçevesinde doğru besinleri tüketmesi gerekiyor. Diyetisyenler tarafından belirlenen liste ve kurallara harfiyen uyulması halinde zayıflama süreci de hızlanıyor. Bilinçsiz bir şekilde diyete başlayan ve hiçbir uzman görüşü almadan kilo vermeye çalışan kişilerde ise ciddi sağlık sorunları görülebiliyor.Porsiyon Kontrolü Yaparak 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Porsiyon kontrolü yaparak 1 aylık süreç içerisinde kaç kilo verilebileceği, kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Bireyin boyu, kilosu ve metabolizma hızı bu konularda belirleyici oluyor. Ancak normal şartlarda porsiyon boyutlarını bilinçli şekilde kısarak zayıflama sürecine giren kişiler, ayda 4-5 kilo verebiliyor. Bu süreçte kişinin iradesi ve diyetisyen tarafından belirlenen kurallara harfiyen riayet etmek kilit rol oynuyor. Zayıflama aşamasında mutlaka bir uzman danışmana başvurmak gerekiyor. Aşırı besin tüketiminin ardından oluşan obezite rahatsızlığında, bilinçsiz ve sağlıksız bir şekilde kilo verme yoluna gitmek büyük riskleri de beraberinde getiriyor. Kişinin günlük vitamin ve protein ihtiyacının eksik kalması halinde, bu durum vücutta ciddi tahribatlara yol açabiliyor. Diyetisyen tarafından hazırlanan eşit ve dengeli beslenme programı, bu konuda bireylere büyük katkı sağlıyor. Diyetisyenler yalnızca kilo verme konusunda değil, aynı zamanda kiloyu muhafaza etme ve sağlıklı yaşam konusunda da önemli bir görev üstleniyorlar. Bunun yanı sıra kilo verme dönemi içinde sık sık diyetisyenle irtibat halinde olmak ve rutin kontrollere gitmek de obezite hastalarının motivasyonunu yükseltiyor. Dengesiz beslenme ve hareketsiz yaşam sarmalından kurtulan obezite hastaları, diyetisyen tavsiyesi eşliğinde doğru besin tüketimi ve düzenli bir spor hayatı ile yeniden sağlıklı bir vücuda sahip olabiliyor.

Bir Yorum Yazın