• Sağlıklı Beslenme
  • 03 Mayıs, 2021

Sporla Diyet Destekleme Nasıl Olur?

  • 0
  • 6091
  • 0
  • 0

Sporla Diyet Destekleme Nasıl Olur?

Spor ve Diyet ile Zayıflama

Sağlıksız beslenme, uyku düzenine dikkat etmemek, fazla karbonhidrat ağırlıklı beslenmek, spor yapmamak gibi durumlar kilo almaya neden olmaktadır. Kilo almak, aslında çok kolay olmaktadır. Kalori miktarına dikkat edilmezse, yenilen yiyecekler kiloya dönüşebilir. Kilo almak kolay bir durumdur ama kilo vermek, hiç kolay bir durum değildir. İnsanın çok fazla çaba harcaması gerekebilir. Bazen 100 gr kilo vermek bile, çok uzun uğraşlar sonucunda gerçekleşir.

Kişi kilo vermeye karar verdikten sonra, disiplinli bir şekilde programa uyması gerekir. Önce bir diyet programı belirlenir. Bu diyet programının içinde hangi gıdaların olacağı çok önemlidir. Sonra bu yeme programına uymak gerekir. Sonra spor yaparak, bu program desteklenmelidir. Spor olmadan zayıflamak, sağlıksız bir zayıflama olacaktır. Vücudun zinde olması gerekmektedir. Spor ile kasları güçlendirerek, daha iyi bir vücut yapısına da sahip olabiliriz. Diyet ve spor programı birlikte ilerlemelidir.

Hareket Etmek

Uzun süre hareketsiz kalmak, örneğin 4-5 saat hiç hareket etmeden oturmak, sağlık açısından çok zararlı bir durumdur. Bu kadar uzun süre hareket etmezseniz, yağ yakımı neredeyse sıfır olur. Masa başı çalışanlar uzun süre, bilgisayar başından kalkmamaktadır. Bu da çok az yemek yeseniz bile, yenilenlerin kiloya dönüşmesine neden olmaktadır. Bu yüzden ofiste bile olsanız, gün içerisinde, kalkıp hareket etmeniz gerekir. Az bir hareket bile artı yağ yakma eylemine katkı sağlayabilir.

Yaşam Şeklimiz

Günümüz insanı, teknolojiyi çok etkin olarak kullanıyor. Fakat teknoloji ve ilerlemenin, insana sağlığına getirdiği pek çok eksi yan bulunmaktadır. Kilo vermek istiyorsak, mutlaka spor ile kilo verme yoluna gidilmelidir. Ama maalesef, artık en kısa mesafeleri bile, toplu taşıma araçları veya kendi aracımız ile gidiyoruz. Oysa yürümek, en sağlıklı spordur ve yağ yakımı için doğru bir spordur. Ayrıca ofis içerisinde veya apartmanda, asansörü kullanmak yerine, merdivenleri kullanarak, sağlıklı kalmayı başarabiliriz.

Yemek Yeme Alışkanlıkları

Yemek alışkanlığını sabah kahvaltısından başlayarak düzenlemek gerekir. Sabah açma, simit gibi sadece hamur ağırlıklı gıdalarla kahvaltı etmek yerine meyve veya yulaf yiyebilirsiniz. Spor ve diyet zayıflama programının içerisinde doğru besinleri tüketmek çok önemlidir. Hamur işi ağırlıklı beslendiğinizde, kısa bir süre sonra acıkırsınız. Ayrıca hamur işi kan şekerinizin yükselmesine neden olur. Bu yüzden sizi tok tutacak ama sağlıklı olan gıdalar tüketmelisiniz.

Diyet ve Spor Nasıl Uygulanır?

Diyet için yapılabilecek bazı egzersizler vardır. Spor salonuna gidiyorsanız, burada yer alan spor aletlerini kullanarak kilo verebilirsiniz veya spor hocası eşliğinde spor yapabilirsiniz. Spor salonlarında katılabileceğiniz, grup dersleri de bulunmaktadır. Ayrıca kardiyo çalışmanız önemlidir. Kalp kasını geliştirmek gerekir. Kalp kasını geliştirmek yetmez aynı zamanda akciğer kapasitenizi de arttırmak önemlidir. İşte burada, kardiyo devreye girmektedir. Kardiyo denilince yapılabilecek hareketler ise, koşma, yüzme, bisiklet binme ve ip atlama olabilir. Diyet için egzersizler listesine bunları da eklemeniz gerekmektedir.

Yağ Yakan Gıdalar

Yağ yakmak istiyorsak, mutlaka hayatımıza katmamız gereken gıdaların başında, mineraller ve vitaminler gelmektedir. Bu gıdalardan bazıları ise şunlardır; Elma veya elma suyu mutlaka her gün tüketilmelidir. Ayrıca gece yenen yoğurdun, yağ yakıcı özelliği vardır. Gün içesinde mutlaka yeşil çay tüketmeye özen gösterin. Yeşil çayın pek çok faydasının yanında, yağ yakma özelliği vardır. Limon, sabahları içtiğiniz bir bardak suya eklendiğinde, metabolizmayı hızlandırır. C vitamini açısından zengin olan limon, antioksidan özelliğe sahiptir.

Lifli gıdalar mutlaka diyet programının içinde yer almalıdır. Yağ yakmaya büyük katkıları vardır. Balık soframızdan eksi edilmemesi gereken gıdalar arasındadır ve haftanın en a 2- 3gün balık tüketilmelidir. Yağ yakıcı besin ve egzersiz sayısı çok fazladır. Özellikle omega 3 desteği sağladığı için, balığın yeri tüm gıdalardan farklı bir noktadadır. Özellikle soğuk su balıkları arasında olan somon, uskumru gibi balıklar çok önemlidir. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Ayrıca sebzelerden yapacağınız çorbalar, özellikle de lahana çorbası yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Aynı zamanda bol su tüketmeye özen gösterin. Tüm bunların yanında uyku düzeninize de dikkat etmeyi ihmal etmeyin. Unutmayın, belli bir düzen ve istikrar olmadan yapılan diyetlerde verilen kilolar hızlı bir şekilde geri alınabilmektedir. Bunun için diyet programına sadık kalmaya özen gösterin.

Bir Yorum Yazın