• Sağlıklı Beslenme
  • 03 Mayıs, 2021

Sabah Öğünü Ve Akşam Öğünü Nasıl Olmalı?

  • 0
  • 6931
  • 0
  • 0

Sağlıklı bir yaşam içinde bulunulan bu modern dünya artık bir lüks haline gelmeye başladı. Hayatın hızlı akması, insanların zamanlarının ve enerjilerinin kısıtlı olması sağlıklı yaşamayı ve beslenmeyi zor bir hale sokuyor. Tüm gün trafikle boğuşmak, yeşil alanların azalıp binaların ve beton duvarların şehirlere hâkim olması aynı zamanda insanda strese ve kaygıya da sebep oluyor.

1.Dengeli Bir Beslenme İçin Yapılması Gerekenler

İnsanlar en önemli öğün olan kahvaltıyı bile yoğun ve tempolu hayatları nedeniyle terk etmek zorunda kalıyorlar. Halbuki sağlıklı kahvaltı yapmak güne daha zinde ve enerjik başlanılmasını sağlar. Bu da dengeli beslenmenin ilk basamağıdır. Sabah erken saatlerde başlayan mesai saatleri insanların bir kahve ya da simit ile kahvaltı öğününü geçiştirmelerine sebep olmaktadır. Oysaki sabah kahvaltıda yenilen ürünler günün geri kalanında yenilecek yiyecekleri de etkilemektedir. Örneğin sabah yenilen zararlı ve şekerli ürünler gün boyu insülin direncini yükselterek çabuk acıkmaya ve tatlı krizlerine sokmaktadır.

Kahvaltıda sanılanın aksine sağlıklı beslenmek demek uzun uzadıya kahvaltı hazırlamak demek değildir. Vakti kısıtlı olan insanlar hızlı ve sağlıklı atıştırmalıklarla da kahvaltı hazırlayabilirler. Örneğin bol peynirli ve sebzeli hazırlanabilecek bir omlet çok da vakit alan bir kahvaltı değildir. Ya da kepekli ekmekle hazırlanabilecek bol ürünlü bir sandviç de çok fazla zaman almaz. Hatta sandviç akşamdan hazırlanabilir. Böylece kişilerin sabah uykusundan taviz vermesi gerekmez.

Yoğun, stresli ve kaygılı bir hayat kişilerin çoğu zaman öğün atlamasına ve sağlıksız beslenmesine de neden olmaktadır. Dolayısıyla genellikle yemek öğünleri atlanılmaktadır. Bu durum insanların aniden acıkmasına ve çok yemesine aynı zamanda gece atıştırma alışkanlığının da oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bu yüzden de çoğu modern dünya insanı dengeli beslenme alışkanlığı edinememektedir. Öğün atlatılmaması ve ara öğünlerin kilo alımına sebep olmaması için sağlıklı atıştırmalıklar öğün aralarında tercih edilebilir. Örneğin bir yoğurt yemek hem gün içerisindeki tatlı ihtiyacını azaltacak hem de tokluk hissini artıracaktır.

İnsanların yaptığı bir diğer hata ise akşam yemeğini ya atlamaları ya da geç saatte yapmalarıdır. Akşam yemeğini atlamak sağlıklı bir yöntem değildir. Sağlıklı bir hayat için sağlıklı akşam yemeği de diğer öğünler kadar önem taşımaktadır. Önemli olan akşam yemeğinde yenilecek ürünlerin ağır ve yağlı olmamasıdır. Çünkü akşam yemeğinde yenilecek ağır yağlı bir kızartmanın sindirimi zor olacaktır. Vücudun en az sindirim yaptığı saatler akşam saatleridir. Bu da insanlarda hazımsızlığa ve uykusuzluğa neden olur. Uykusuzluk da zaten kaygılı ve stresli bir hayat yaşayanların en büyük düşmanıdır.

Akşamları yapılması gereken şey yatmadan en az 3-4 saat önce yemek yenmesi ve yemekten sonra meyve dahil herhangi bir gıda tüketilmemesidir. Çünkü meyvelerde bulunan şeker ve asit ürünü de uykunun kaçmasına sebep olmakta hatta mide sorunlarına sebebiyet vermektedir. Bu saatlerde tüketilebilecek en masum ürün bitki çaylardır. Böylece kişiler daha sağlıklı bir hayata kavuşabilirler.

2.Sağlıklı Alternatifler Üreterek Doğru Beslenme

Unutulmamalıdır ki sağlıklı bir yaşam sağlıklı bir bedeni yanında getirirken sağlıklı bir cilde ve güzelliğe de neden olmaktadır. Sonuçta güzellik sağlıktan ileri gelir. Paketli ve hazır gıdaların kullanımı aşırı şeker ve karbonhidrat tüketimi kilo alımına neden olduğu gibi sağlıksız bir cilde de neden olmaktadır. İnsanın cildi sağlığının bir aynasıdır. Vücutta bir şeyler ters gidiyorsa bunun yansımasını cilde yansır. Örneğin bir sivilce sağlıksız ve kalorisi yüksek bir hamburger menüsünün yendiğini gösteriyor olabilir.

Ayrıca internetten birçok paketli ve zararlı atıştırmalığın faydalı muadillerini bulunabilmektedir. Örneğin bir dondurma krizinin çözümü meyveli ve ballı donuş bir yoğurt yapılarak sağlanabilir. Çikolata krizleri kakao ve hurmadan yapılan toplarla sağlanabilir. Üstelik bu tarifler çok fazla vakit almamaktadır. Sadece 5 ile 10 dakika arasında sağlıklı bu atıştırmalıkları elde etmek çok kolay ve pratiktir.

Önemli olan burada eski alışkanlıkları reddedip yeni bir yaşam rutini oluşturmaktır. Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. Başlayarak ve irade göstererek başarıya ulaşmak mümkündür. İnsan önce kendisine inanmalı dengeli beslenmeye başlamayı artık ertelememelidir. Çünkü insan hayata bir kere gelir. Ve bu hayatı en kaliteli biçimde yaşamak kişinin kendi elindedir.

Bir Yorum Yazın