• Sağlıklı Beslenme
  • 30 Ocak, 2023

Yeşil Çayın Faydaları

  • 0
  • 4069
  • 0
  • 0

Doğal ürünler günümüzde pek çoğumuzun baş tacı. Beslenmeden cilt bakımına, hastalıklarda destek tedaviden sağlıklı, zinde olmaya kadar bize faydası olduğuna inandığımız, bildiğimiz doğal, katkısız ürünlere sofralarımızda daha fazla yer vermeye özen gösteriyoruz. Yine, özellikle kilo verme sürecinde olanlar yağ yakımını hızlandıran, zayıflamayı kolaylaştıran doğal, katkısız ürünleri daha çok tercih etmeye başladılar. Bu ürünler diyetisyen listelerinin de olmazsa olmazları.

En çok tercih edilen, ilk sıralarda yer alan bu ürünlerden biri de yeşil çay. Ödem giderici özelliğinden, yağ yakıcı özelliğine, cildi güzelleştirmesinden vücuda enerji vermesine kadar pek çok yararı var. Tüm yararları bir araya getirildiğinde her gün yeşil çay içersek ne olur sorusunu da cevaplandırmış oluyoruz aslında. Hiçbir ürün tek başına mucizeler yaratmasa da yeşil çay için bu soru karşılığında neler olmaz ki demek yanlış olmaz sanırız. Bunu en iyi de deneyimleyenler bilir. Özellikle de kilo vermek, zayıflamak için uğraşanlar. Ne kadar kilo verirsek verelim bazen özellikle yağ yakımı, ödem atımı konusunda sorunlar yaşarız. İşte o anlarda kurtarıcılarımızdan biri olur yeşil çay. Neyse ki çayı seven bir toplumuz da tadı, içimi farklı olsa da yeşil çaya alışmamız da zor olmadı. Hele bir de C, B vitamini, magnezyum, potasyum, florür türü, cilde de faydası olan mineraller de barındıran yeşil çayın faydalarını gördükçe en çok tercih edilen çayların başında gelmeye başladı. Konsantrasyonu da arttıran yeşil çayın faydalarına bir kez daha birlikte bakalım

Yeşil Çay İçerek Ödemden Kurtul

Ödem pek çoğumuzun sıkıntısı. Kilo verme de yetmiyor çoğu kez ondan kurtulmak için. Sürekli araştırıyoruz ki en hızlı ödem nasıl atılır öğrenelim de çaresini bulalım. İşte burada bazı yiyecek, içecekler imdada yetişiyor ki yeşil çay da bunların başta gelenlerinden. Artık pek çok türü olan, içinde yer alan başka yararlı ürünlerle birlikte içimi de kolaylaşan yeşil çay gerçekten pek çok insanda mucizeler yaratıyor dersek abartmış olmayız. Hele söz konusu olan ödem atmaksa.

Kilo verme, ödem atma sürecinde etkili olan ve kafein içeren yeşil çay sade tüketildiği gibi, yine zayıflamaya yardımcı olan maydanoz, limon gibi başka ürünlerle kullanılabiliyor ya da içeriğinde kayısı, yasemin, yaban mersini, mango, açai, ananas, prebiyotik gibi ürün katkılı haliyle de satılabiliyor. Vücut neden ödem yapar sorusunun ise birden fazla cevabı var ki en önemlisi yeterince su tüketmemek olarak gösteriliyor.

Yeşil Çay ile Toksinlerden Arın

Sabah yorgun uyanmamıza, kendimizi gün boyu bitkin hissetmemize, kilo almamıza neden olan toksik maddeler, bazı sağlık sorunlarına da yol açabiliyor. Toksik maddeler, cildin mat, sağlıksız görünmesi yanında yaşlanmayı, ciltte kırışıklığı da arttırıyor. İçeriğinde bulunan antioksidan sayesinde yeşil çay toksik maddelerin vücuttan idrar yoluyla uzaklaştırılmasını sağlarken, metabolizma hızını da arttırıyor. Bunun için yeşil çayı içine tatlandırıcı, süt gibi ürünler katmadan sade olarak tüketmek gerektiğini de belirtelim.

Yeşil Çay İçerek Formunu Koru

Özellikle diyetisyen kontrolünde kilo verme sürecinde olanların deneyimleyerek gördüğü yeşil çayın başta gelen yararlarından biri yağ yakımını hızlandırması. Araştırmalar ve deneyimler de bunun doğruluğunu onaylıyor. İnatçı karın yağlarının giderilmesinde de etkili olan, zayıflama sürecinde özellikle önerilen yeşil çay tüketimi, kalorisi düşük olduğu için kilo kontrolünü destekleyerek vücudun forma girmesini de kolaylaştırıyor. Obeziteyi önlemekte etkili olan yeşil çay metabolizma hızlandıran çaylar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Vücut yağ oranını da azaltan yeşil çay mideye iyi gelir mi diye merak edenler için hemen belirtelim, sindirime iyi gelen yeşil çay mideyi de rahatlatır ama aç karnına içmemek ve dozunda tüketilmek şartıyla.

Yeşil Çay ile Gençliği Yakala

Canlandırıcı, yenileyici etkisiyle her daim genç, dinamik kalınması konusunda da etkili olan yeşil çay kan dolaşımını hızlandırdığı, vücudu uyanık, dinç tuttuğu için canlılık veriyor. Canlandırıyor, tazeliyor vücudun genç kalmasını sağlıyor. Antioksidan içeriği, hücre yaşlanmasını geciktirdiği, cilt yenilenmesini desteklediği için çay olarak tüketilmesinin yanısıra cildin elastikiyetini arttırması için içeriğinde yeşil çay bulunan krem, serum, maske gibi ürünlerin de kullanımı öneriliyor. Cildi yenileyen, besleyen, yağ dengesinin düzenlenmesine yardımcı olan yeşil çay, ayrıca kafein içerdiği için yorgunluğu alarak, vücudun, zihnin uyanık, zinde, enerjik olmasını sağlıyor. Vücuda yararlı olması için yeşil çayın sabah çok erken içilmemesini öneren uzmanlar, yeşil çay ne zaman içilmeli sorusuna, demir emilimini engellememesi için yemeklerden bir-iki saat sonra, öğün aralarında diye cevap veriyorlar.

Ölçüsünde içildiğinde vücudun ödem atımı, yağ yakımı, cilt sağlığı için son derece yararlı olan yeşil çayın tüketiminde dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle böbrek, tansiyon, tiroit gibi rahatsızlıkların olanların doktora danışmalarında yarar var. Yine, hatırlatalım, tüketiminde günde 2 fincanı geçmemek gerekiyor. Herkese şifa olsun

Bir Yorum Yazın