• Yaşam Koçu
  • 05 Ocak, 2023

Bir Kişinin Zehirli Toksik Olduğunu Gösteren 5 İşaret

  • 0
  • 814
  • 0
  • 0

Yapılan araştırmalara göre davranışlarımızı etkileyen en önemli faktörlerden biri yakın çevremizdeki insanlardır. Zaman zaman başarılarımızı, tecrübelerimizi, bakış açımızı, motivasyonumuzu ve hayata dair birçok adımımızı etkileyen bu faktörler farkında olmadankendileri ile birlikte bizleri de aşağıya çekebilirler. Peki toksik ilişki olarak adlandırdığımız bu davranışları nasıl anlarız ve bu davranışlarkarşısında neler yapabiliriz. Toksik insan nasıl anlaşılır, zor olan ve hayatınızda birçok çatışmaya neden olan birini tanıyorsanız, toksik bir insanla karşı karşıya olabilirsiniz. Bu insanlar, duygusal ve hatta fiziksel acı bir yana başkalarına çok fazla stres ve rahatsızlık verebilir.

Toksik kişi ne demek toksik insan, davranışları olumsuzluk katan ve hayatınızı alt üst eden kişidir. Çoğu zaman, toksik insanlar kendi stres ve travmalarıyla uğraşırlar.

Ancak, kişilik bozuklukları da dahil olmak üzere, birinin toksik davranmasına neden olan zihinsel sağlık sorunları olabilir.

Toksik biriyle karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı uyarı işaretleri şunlardır:

• Bir kişinin davranışıyla sürekli kafanız karışır.

Hatasını kabul etmemesi ve olumsuz davranışları karşısında özür dilememesi size kendini kötü hissettirebilir.

• Bu kişilerle iletişiminizin kendinizi korumaya yönelik olduğunu hissedebilirsiniz

•Bu kişilerin yanında kendini rahatsız hissetme ihtimalin yüksek olduğu için organik bir iletişim kurma konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Bu duyguları birinin yanında yaşadıysanız, bunlar zehirli olabilir. Bu duygulara sahipseniz, ilişkiyi değiştirmek veya ilişkiyi tamamen bitirmek isteyebilirsiniz.

Toksik, tek başına oturan kadın

Zehirli Bir Kişinin İşareti

Toksik kişinin sizi algılama şeklinden dolayı zehirli bir kişinin yanında olduğunuza dair işaretler olduğu gibi, kişinin kendisinde de zehirliliğini ortaya çıkaracak işaretler vardır. En sık görülen belirtiler şunlardır:

. Tutarsızlık

İnsan hayatındaki inişler , çıkışlar kolay ve zor zamanların bizde yarattığı duygusal dalgalanmalarla ilgilidir. Bu hepimizde görülebilecek bir özellik olmakla birlikte toksik özellikler gösteren kişide ivmesi yüksek olabilir. Örneğin o an sizinle mutludurlar ama anlık değişerek sizi yıpratıcı bir iletişime girebilirler. Davranışlarını kestiremeyebilir ve bu tutarsızlıktan yorulabilirsiniz.

. Her Zaman İlginize İhtiyaçları Var

Her zaman birşeylere ihtiyacı olan ve bunu sık dile getiren insanları düşünün. Sürekli telefon görüşmeleri, kısa mesajlar veya kapınıza gelme davranışında olan bu kişilerin her zaman duygusal desteğe ihtiyaç duyduklarını gözlemleyebilirsiniz. Sizin desteğe ya da paylaşmaya ihtiyacınız olan durumlardan da kendilerine bir şey çıkarma telaşıyla iletişime girme ihtimalleri yüksek olduğu için muhtemelen dostluk anlayışınız içerisinde yer almaları zor olacaktır.

Her Zaman Dram Vardır

Dramın bazı insanları nasıl takip ettiğini hiç fark ettiniz mi? Muhtemelen bir tesadüf değil. Toksik insanlar dramatik durumlarda başarılı oldukları söylenebilir. Duyguları ateşler ve çatışmaya neden olurlar.

. Sınırlarınıza Saygı Duymuyorlar

Her bireyin düşünce, tutum, beklenti ve ihtiyaçları farklıdır. Bu farklılıkları tam olarak özümseyemesek te iletişimde olduğumuz insanların özellik ve inançlarına saygı göstermek kendi iç dengemize hizmet ederek sağduyulu olmamıza yardımcı olur. Ancak toksik insanlar farklılıklara saygı duymak konusunda zorlanabilecekleri için beklediğiniz ölçüde sağduyulu davranamayabilirler.

Tartışan karı koca

. Arzu Ettikleri Amaçlar İçin Başkalarını Manipüle Ederler

Toksik insanlar, istediklerini elde etmek için etraflarındakileri manipüle etmeyi severler. Yalan söylemek, gerçekleri çarpıtmak, belli bir eylemi gerçekleştirmek veya onlar hakkında belli bir kanaate sahip olmak için bilgileri abartmak veya atlamak demektir. İnsanları incitmek anlamına gelse bile bu tür davranışlara eğilim gösterebilirler.

Zehirli İnsanlarla Başa Çıkmak

Zehirli bir kişinin belirtilerini, duygularınızı ve davranışlarınızı artık bildiğinize göre, bu konuda ne yapacağınızı hala bilmiyor olabilirsiniz. İşte deneyebileceğiniz bazı stratejiler:

. Onlarla Yüzleşin

Toksik bir davranış fark ettiğiniz anda, o kişiyle yüzleşin. Onları yalanlar veya tutarsızlıklar üzerine arayın. Davranışlarını takdir etmediğini söyle. Bu onlara dikkatinizi verdiğinizi gösterir ve onlara açıklama veya özür dileme şansı verir. Etkili iletişim taktikleri üzerine yoğunlaşarak sohbet edin.

. Daha Katı Sınırlar Koyun

Aşırı dramatik davranışlarına veya insanlar hakkında dedikodu yapmalarına müsamaha göstermeyeceğinizi açıkça belirtin. Değişene kadar onlarla geçirdiğiniz zamanı sınırlayın.

. Onları Hayatınızdan Çıkarın

Yukarıdaki stratejiler işe yaramazsa ve daha fazla acıya, tacize, psikoloji sorunlara neden olursa, toksik özelliği bırakmanın zamanı gelmiştir. Bazen tek yapman gereken kendin için ayağa kalkmak ve devam etmektir.

Daha fazla konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yaşam koçu sayfamızdaki yazıları okuyabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın