• Diyetisyen
  • 22 Nisan, 2022

Sağlıklı Beslenerek Yaşlanmayı Geciktirebilir miyiz ?

  • 0
  • 4835
  • 0
  • 0

Tabağınıza koyduğunuz her şey aynadaki görüntünüzü etkileyebilir. Ancak beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız bazı değişiklik ile cildinizi genç ve sağlıklı tutmak konusunda önemli bir adım atabilirsiniz.

İnsan sağlığı ve dengeli beslenme ile cilt durumu arasındaki bağlantı, daha doğrusu beslenmenin cilt yaşlanmasına etkisi, antik çağlardan günümüze kadar sadece bilim insanları için değil, aynı zamanda toplumlar için de ortak bir ilgi alanı olmuştur. Antiaging beslenme özellikle son dönemlerde gittikçe popülerleşen bir beslenme türüdür.

Sağlıklı sebzeler

Antiaging kelime anlamı olarak ‘yaşlanma karşıtı’ demektir. Yani durup düşündüğümüzde kim daha geç yaşlanmak istemez ki? Peki temelde nasıl bir beslenme/diyet düzeniyle ‘yaşlanmayı geciktirmek’ mümkün? Beraber bir bakalım:

Bence ilk adım vücudumuza verdiğimiz zararı durdurmak olmalı. Bu yüzden de aslında pek çoğumuzun da bildiği ama vazgeçmediği bazı alışkanları değiştirmek gerekiyor. Sigara, trans yağ içeren besinler, fast-food ya da hazır gıdalar, şeker ve şekerli ürünler gibi vücudumuza zarar veren besin/besin gruplarını hayatımızdan çıkarmak atacağımız ilk önemli adım. Tabi sadece zararlı besinlerden uzaklaşmak değil, sağlıklı opsiyonlara da yönelmek önemli. Burada biraz daha açalım:

Limon

  1. Genç Kalmak İçin C Vitamini Olmazsa Olmaz

C vitamini sadece serbest radikallerle savaşmak için bir antioksidan değil, aynı zamanda enzimlerin kolajen yapmasına yardımcı olmak için de gerekli. Araştırmalar, gıdalardan alınan C vitamininin cilt hücrelerini yenilemeye, kırışıklıkları azaltmaya ve güneş ışığına maruz kaldığınızda cildinizin ultraviyole yaşlanmasına karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Gıdalardaki C vitamininin ana katkı maddesi olan meyve ve sebzelerden zengin diyetlerin, daha sağlıklı bir cilt ile ilişkili olduğunu gösteriyor. Neleri diyetinize katabilirsiniz: Kırmızı ve yeşil biber, brokoli, sebze suyu, çilek, narenciye ve kivi, C vitamini deposudur.

Somon, Ceviz, Bal kabağı, Avokado, Keten tohumu, Omega 6

  1. Omega-6 İçeren Besinler Antiaging Beslenmede Önemlidir

Omega-6 üzerine yapılan bir araştırmada, Omega-6’dan zengin beslenen kadınlarda cilt kalınlığının daha ideal noktada olduğunu gösterdi. Aynı araştırmada Omega-6 ve C vitamininden fakir beslenen kadınlarda ise ciltte kuruluk ve incelme gözlemlendi. Omega-6 dışarıdan almak zorunda olduğumuz bir yağ grubu olduğu için şu besinleri diyetinize ekleyin: Soya fasulyesi yağı, kanola yağı, ceviz, badem gibi besinler Omega-6 ile doludur. C Vitamini içeren besinlerle beraber tüketildiğinizde vücuda daha faydalı olduğuna dair araştırmalar da mevcuttur.

Kolajen içeren hayvansal gıdalar

  1. Daha Fazla Kolajen Tüketmeyi Düşünün

Kolajen vücudumuzdaki en bol proteindir ve kümes hayvanları ve et gibi hayvansal gıdalarda bulunabilir. Protein yediğinizde, amino asitlere parçalanır. Vücudunuz bir kez emildikten sonra, kemiklerinizde, tendonlarınızda ve cildinizde spesifik hormonlar, enzimler ve kolajen oluşturmak gibi tüm protein ihtiyaçlarınızı karşılamak için bu amino asitleri yeniden birleştirir.

  1. Su Hayattır, Günlük Su Tüketiminize Dikkat Edin

Su vücudun hayati bir bileşenidir ve vücuttaki dengenin ve doku fonksiyonlarının korunmasını kolaylaştırır. Vücuttaki ve hücrelerdeki su, temel olarak vücut hacmini korur ve vücut sıcaklığını düzenler. Vücuttaki su eksikliği doku dehidrasyonuna (susuz kalmasına) ve fonksiyonel bozukluklara (yaşlanma ve iltihaplanma gibi) neden olabilir. Cilt de bir istisna değildir ve cildin görünümü vücudun nem durumunun doğrudan bir yansımasıdır. Peki ne kadar su tüketmeliyiz: İdeal miktar kilogram başına 30 mL’dir. Ancak bu hesapla uğraşmak istemezseniz ortalama 2-2,5 lt tüketebilirsiniz.

Su içen kadın

  1. Cildimizin, Vücudumuzun Sağlığı ve Gençliği İçin Başka Neler Yapmalıyız?

Probiyotikler: Probiyotikler, barsak florası için olduğu kadar cilt florası için de önemlidir. Vücudumuzda yeterli faydalı bakteri bulunması cilt bağışıklık sistemini modüle ederek cilt homeostazının korunmasına yardımcı olur.

A Vitamini: A Vitamini, cilt hücrelerinin yaşam döngüsünün bozulmaması için önemlidir. A vitamini eksikliği cildin kuru, kırılgan ve kırışıklara meyilli olmasına neden olur. Diyete eklememiz gereken besinler: Havuç, beyaz peynir, somon, kara lahana, yumurta gibi yiyecekler A vitamininde oldukça zengindir.

E vitamini: E vitamini, sağlıklı bir cilt için gerekli olan iyi bilinen bir vitamindir. Bunun nedeni, E vitamininin serbest radikallere karşı etkili bir antioksidan olmasıdır. E vitamini yönünden zengin ürünler uygulanarak yaşlılık lekelerinin, kırışıklıkların, çatlakların ve çizgilerin görünümü azaltılır. E vitamini zeytin, ayçiçeği çekirdeği, yer fıstığı, badem, buğday tohumu ve yapraklı yeşillikler gibi gıdalarda bulunur.

Saçında havlu olan kadın

Dengeli ve sağlıklı beslenmek cilt sağlığınız için çok önemli olmakla birlikte tek başına çözüm olmayabilir. Düzenli bir spor ile ilgilenmek, uyku düzeninizi ayarlamak, doğru hayat ve kariyer seçimleri ile mümkün oldukça pozitif bir hayat yaşamaya çalışmak, özel hayatınızdaki ve iş hayatınızdaki ilişkilerinizi doğru insanlarla kurmak gibi pek çok etken de daha sağlıklı ve genç bir cilt için oldukça önemlidir. Hepinize sağlıklı uzun ve genç bir cilde sahip dolu dolu bir hayat diliyorum.

Dyt. Enes Çağrı KALELİ

Enes Çağrı Kaleli
Bursa
Bilgi Al Firmayı İncele ►

Bir Yorum Yazın