• Sağlıklı Beslenme
  • 03 Mayıs, 2021

Sağlıklı Diyet Listesi Önerileri

  • 0
  • 6337
  • 0
  • 0

‘’Her şeyin başı sağlık’’ cümlesini hep duyarız. Çünkü gerçekten sağlık olmadan hiçbir şeyin anlamının olmadığı bir gerçektir. Sağlığımızı tehdit eden birçok nedenlere bazen istemeden maruz kalırız. Bazısına bile bile, bazı tehditleri de bilmeden sinsice maruz kalırız. Anladıktan sonra da iş işten geçmiş olur. İşte bu sağlığımızı tehdit eden sinsi tehditlerin en başında yavaş yavaş alınan kilolar gelir.

Bu kilolardan kurtulup eski fit görünümümüze sahip olmak artık çok zorlaşır. Bu kilolardan kurtulmanın kararını verdiğimiz an artık bizi disiplinli ve meşakkatli bir süreç bekler. Severek ve iştahla yediğimiz ve içtiğimiz içecek ve içeceklerden uzaklaşmamız gereken zor bir süreçtir bu süreç. Neden bahsettiğimi anlamışsınızdır. Elbette diyetten bahsediyorum. Ancak diyet yapmak demek hiç bir şey yememek ve içmemek anlamına gelmez. Bu bağlamda sağlıklı diyet kurallarına uygun şekilde doktor kontrolünde bünyemize uyun gerekli diyet programına uymak gerekir.

Sağlıklı Diyet

İlk olarak sağlık bir diyet yapmanın yolu spor destekli olur. Sağlık bir diyetin vazgeçilmezi olan sebze ve meyve belirli oranda beyaz et ve kırmızı et takviyeleri ve spor üçgeni çok önemlidir. Geri kalan ise sabır ve istikrardır. Bunların yanında badem kuru üzüm ve fındık gibi ara öğün atıştırmalıkları ve bol su tüketme unutulmamalıdır. Dip not olarak ise sebze ve meyvelerin iyi yıkanması etinde iyi pişmesine dikkat edilmelidir.

Sağlıklı Kilo Verme

1 ayda 20 kilo vermek ya da hafta da 4-5 kilo vermek sağlıklı bir diyet yapıyorsunuz anlamına gelmez. Bir anda bu kadar fazla kilo veriyorsanız o diyet programında bir sorun var demektir. Bu tip kilo verimi aşrı kilo vermeye girer ve başka hastalıklara hatta kalıcı rahatsızlıklara sebep verir. Düzenli bir diyet programında ayda 4-5 kilo vermelisiniz. Vücut verdiği kiloya alışmalı ve kabul etmelidir. Yani sindire sindire bu iş gerçekleşmelidir. Haftada 500 gr ya da 1 kilo kadar kilo veriyorsanız o diyet sağlıklı ve işe yarıyor demektir.

Sağlıklı bir diyet listesi haftalık ya da aylık verilebilir. Normal şartlarda bir diyetisyene başvurulduğunda sağlıklı kilo vermek için genel bir sağlıklı diyet listesi oluşturmak gerekirse 1 gün için şu şekilde tavsiye edilebilir.

Kahvaltı

1 TANE YUMURTA

1 DİLİM BEYAZ PEYNİR

5 TANE ZEYTİN

BOL YEŞİLLİK VE DOMETES

2 DİLİM BUĞDAY- TAHILLI- ÇAVDAR EKMEĞİ

Ara Öğün

1 ADET ELMA – 1 ADET GALETA YA DA BENZER ÖZELLİKTE YİYECEKLER

Öğle Yemeği

DOĞAL MERCİMEK ÇORBASI

BALIK

BOL SALATA

1 DİLİM BUĞDAY- TAHILLI- ÇAVDAR EKMEĞİ

Ara Öğün

5 ADET ÇİĞ BADEM YA DA FINDIK

Akşam Yemeği

ISPANAK YEMEĞİ (ZEYTİN YAĞLI)

YOĞURT

BOL YEŞİLLİKLİ SALATA

1 DİLİM BUĞDAY- TAHILLI- ÇAVDAR EKMEĞİ

Şok Diyet

Bazı kişiler diyete veya spora başladığı andan itibaren hemen kilo vermeyi hedefler. Sabırsızca bir an önce ideal kiloya gelmeyi ister. Bu yüzden birçok değişik diyet arayışlarına girer. Çok çabuk kilo vermenin zararlı olduğu için önerilmese de bu tip durumlarda şok diyeti diye tabir edilen bir diyet şekli mevcuttur. Şok diyetin amacı tamamen hızlı kilo vermektir. Diğer seçenekler ikinci plandadır. Başka bir açıdan bakıldığında sağlık açısından bir risktir. Dikkatli uygulanmalıdır. Birden fazla şok diyeti vardır. Yine kişiye göre hazırlanan bu diyetten genel bir örnek vermek gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz.

1. Gün

Sabah: tam buğday ekmeği (1 dilim),haşlanmış yumurta ( 1 adet), 1 bardak çay ( şekersiz)

Öğlen: 1 porsiyon yağsız sebze yemeği, yoğurt ( 1 kase)

Akşam: 1 kase kremasız sebze çorbası, bol yeşillikli salata (sos kullanmayınız)

2. gün

Sabah: Tam buğday ekmeği 1 dilim, beyaz peynir 2 dilim, Şekersiz 1 bardak çay

Öğlen: Kırmızı et 100 gr, bol yeşillikli salata

Akşam: Haşlanmış sebze 1 Porsiyon

3. gün

Sabah: Az yağlı süt 1 su bardağı, 1 adet haşlanmış yumurta, şekersiz 1 bardak çay

Öğlen: Sebze çorbası 1 kase, bol yeşillikli salata

Akşam: Izgara balık 200 gr, yeşillikli salata

3. günün sonunda tekrar başa dönülerek program tekrarlanır. Şok diyetler uzun süre yapılmamalıdır.

Sağlıklı Zayıflamak

Diyet yaparken en önem verilmesi gereken konu sağlıklı zayıflamak konusudur. Öncelikle sizin istediğiniz değil vücudun istediği oranları baz almak gerekir. Kilo verirken aceleci olmamak, doktor yani diyetisyen kontrolünde hareket etmek çok yararlı ve önemlidir. Diyetin yanında düzenli spor yeterli su tüketimi, düzenli uyku konusunda dikkat edilmelidir.

Özellikle kimyasal ilaçlardan uzak durmak sağlıklı zayıflamanın önünü açacak ve sizi kalıca bir zayıflamanın yolunu açacaktır.

Bir Yorum Yazın