• Spor
  • 24 Kasım, 2022

İp Atlamaya Başlamak İçin 5 Neden

  • 0
  • 11
  • 0
  • 0

Çocukluk döneminde ip atlamayan pek yoktur sanırız. Eskiden sokak oyunlarının başta gelenlerinden biriydi ip atlamak. Bu oyunda ‘yanmadan’ kim çok sayı yaparsa yani ne kadar uzun süre ip atlarsa oyunu o kazanırdı. İp atlama eskisi kadar yaygın olmasa da oyun olarak hâlâ sürüyor çocuklar arasında. Günümüzde yaygın olarak kullanıldığı alanların başta geleni ise spor. Günümüzde zayıflama, spor amaçlı olarak da kullanılan ip atlama özellikle sporcuların antrenmanlarında sıkça yer verdikleri egzersizlerden biri. Sporcular yanında kilo verme ya da sağlıklı, fit bir vücut için spor yapanların da tercihi. Oldukça avantajlı ve yapılması zor olmayan bir spor. İp atlamanın başta gelen avantajlarından biri sadece spor salonlarda değil her yerde yapılabilmesi. İhtiyaç duyulan tek şey atlamaya uygun bir ip. Sonrasında ise motive olarak düzenli olarak ip atlamak. Peki neden düzenli olarak ip atlamalıyız, özellikle spor amaçlı düşünüldüğünde ip atlamak ne işe yarar? Söylendiği gibi ip atlamak zayıflatır mı gerçekten? Spor olarak düşünüp ip atlamanın başka ne tür yararları vardır? Yazımızda bunlar ve benzeri soruların peşine düşüp bu konuda derlediklerimizi paylaşacağız sizinle. İp atlamaya başlamak için bakalım ne tür nedenlerimiz varmış?

1- Vücut Dengesini Geliştirir

Görüntü olarak gözümüzün önüne getirdiğimizde ip atlamanın tüm vücudu çalıştıran bir egzersiz olduğunda herkes aynı fikirdedir sanırız. Hızlı, tempolu bir şekilde yapılan ip atlama egzersizi çalışmaya odaklanmayı gerektirdiği için denge kurma konusunda yararlıdır. Aynı anda el, göz, ayak koordinasyonu, denge kurmak için gösterilen dikkat vücut dengesinin gelişmesinde de son derece etkilidir. Vücudu elli bir ritmi tutturmaya zorlayan ip atlama dengeyi sağlama yanında duruş bozukluklarını gidermede de yararlı olacaktır.

Sarışın Kadın

2-Kalori Yakmanızı Sağlar

İp atlarken vücudun ritimli olarak sürekli hareket etmesi kan akışını hızlandırarak kalbe daha çok kan pompalanmasını sağlar. Kalp damar sağlığı açısından önemli olan bu egzersizle aynı zamanda kısa sürede kalori yakmak da mümkün. İp atlamak metabolizmayı hızlandırdığı, kalori yakımını arttırdığı için zayıflama sürecinde de oldukça etkili bir spordur. İp atlamaya hayatınızın bir parçası haline getirip düzenli olarak yaparsanız kalori yakımını hızlandırarak vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtulup sonrasında da kilo alımını engelleyerek fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. Kilo vermek için diyetisyen eşliğinde yapılacak bir diyet ve beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini de hatırlatalım bu arada.

3- Hız ve Esneklik Kazanmanızı Sağlar

Her yaş ve seviyede yapılabilen, oldukça tempolu ve hızlı bir egzersiz olan ip atlama bu özelliğiyle vücudun hız ve esneklik kazanmasında da yararlıdır. Vücudun farklı yerlerindeki kasları aynı anda çalıştıran bu egzersiz vücudun dayanıklılığını arttırdığı gibi duruş bozukluklarının giderilmesi, kemik, iskelet sağlığının korunması ve kas sağlığı açısından da oldukça etkilidir.

4- Bacak, Omuz, Sırt Kaslarını Çalıştırarak Forma Girmenizi Sağlar

İp atlama sırasında vücutta en çok çalışan yerlerden biri, başta geleni bacaklardır. Bacaklar yanında omuz ve sırt kaslarını çalıştıran ip atlama egzersizi, hem bacakların, kalçanın şekillenmesinde, selülitlerin giderilmesinde hem de omuz ve sırt kaslarındaki ağrılarda yarar sağlar. İp atlama nereleri inceltir diye merak edenler için belirtelim, bütün vücudu çalıştırdığı için hemen hemen her bölge için etkilidir ama en güç eriyen karın bölgesi ve çevresindeki, kalça bölgesindeki yağlar için oldukça etkilidir. İp atlama ve diğer spor dallarından vücut sağlığı açısından azami ölçüde yararlanmak için hareketleri doğru yapmak son derece önemli. Hareketleri doğru olarak yapmak için personal trainer yardımı almak vücudun forma girmesinde, sağlıklı olmasında son derece yararlı olacaktır.

İp atlayan kadın

5- Stresi Azaltır

Beslenme yanında sağlıklı, fit bir vücut için spor da vazgeçilmezlerden biridir. Spor, sağlıklı bir vücut yanında ruh sağlığı için de yararlıdır. Vücudun farklı yerlerindeki kasları aynı anda çalıştıran ip atlama egzersiziyle de kendini hafif, zinde hisseden kişi mutlu olacaktır. İp atlama sırasında terle birlikte vücuttaki toksinlerin atılması, mutluluk hormonunun hareket geçmesi kişiyi rahatlatarak stresi de azaltır. İp atlama sırasında hız ve tempo nedeniyle tek bir hedefe odaklanmak sıkıntı ve düşünceleri de zihinden uzaklaştıracaktır. Ayrıcı kilo vermek, vücudu forma sokmak ve dayanıklılığını arttırmak, istenen hedefe ulaşmak kişinin sorunlarla baş edebilme kapasitesini arttıran gelişmelerdir.

En zahmetsiz ve ekonomik egzersiz çeşitlerinden biri olan ip atlamaya başlamak için daha ne duruyoruz? İp atlamaya başlamak için yalnızca 5 değil çok nedenimiz var!

Bir Yorum Yazın