• Sağlıklı Beslenme
  • 04 Mayıs, 2021

Zayıflamanıza Yardımcı Olacak Meyveler!

  • 0
  • 6420
  • 0
  • 0

Kilo Verdiren Yardımcı Meyveler

Kilo vermek, sağlıklı olmak için yapılması gereken en önemli adımdır. Kilo kontrolü sağlamak için kişinin, kalori hesabını, doğru yapması gerekir. Kalori kontrolü yapmak ilk başlarda zor gelse de kişi zaman içerisinde bunun ritmini ayarlayacaktır. Kilo vermek için yapılması gereken en temel konu ise, yenilen içilenlere dikkat etmek olmalıdır. Abur cubur yememek, karbonhidrat tüketimini azaltmak en önemli konulardır. Ayrıca, sağlıklı gıdalar tüketmek meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek gerekir. Meyvelerin faydaları saymakla bitmez. Ülkemiz meyve çeşitleri açısından çok zengin bir ülkedir. Her meyvenin ayrı bir faydası vardır. Bazı meyveler ise diğerlerine oranla çok daha fazla yağ yakmaya destek vermektedir.

Diyet Yapmak

Diyet yaparken, yediğimiz gıdalara çok dikkat etmemiz gerekir. Karbonhidrat ağırlıklı beslenilirse, bu hem sağlık bozulur hem de kişi de kilo problemi oluşur. Karbonhidrat yedikten sonra kısa zamanda kişi tekrar acıkır. Bu da fazla yemek yemesi anlamına gelir. Şeker, tuz ve un hem kilo yapar hem de sağlık problemlerine yol açar. Tüm bu sağlıksız gıdalar yerine zayıflamaya yarcımcı meyve çeşitleri tercih edilmelidir.

Kalori Yakan Meyveler

Doğru beslenmek demek, sağlıklı beslenmek demektir. Sağlıklı beslenme deyince akla ilk gelende tabi ki meyvelerdir. Bütün meyveler faydalıdır ama bazıları diğerlerine oranla daha fazla yağ yakar. Canınız atıştırmak istediğinde meyve yemelisiniz. Veya gün içerisinde içiniz kazındığında hatta sabah kahvaltısında sağlıklı bir şeyler yemek istediğinizde, meyve yemeye yöneliyorsanız, doğru bir davranış sergiliyorsunuz demektir. Fakat bazı meyveler çok fazla vücuda şeker yükleyebilirler. Buna da ayrıca dikkat etmeniz gerekir. Yağ yakan meyve grubunu doğru belirleyin.

Sağlıklı Beslenmek

Sağlıklı meyveler grubunda ilk sırayı alan meyve, elmadır. Elma tam bir sağlık deposudur. İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde diyet meyveleri grubunun baş tacı sayılır. Üstelik elma yedikten sonra kişiyi uzun süre tok tutar. Elma kilo aldırmaz aksine, aldığınız kiloları yakmanıza yardımcı olur. Fiyat olarak ta bütçe dostu bir meyve olduğu söylenebilir. Günde 3-4 adet elmayı gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Üstelik elmanın farklı kullanım alanları da vardır. Yulaf ve yoğurt tarçın üçlüsünün yanına çok yakışır. Ayrıca salataların üzerinde bile doğranarak afiyetle yenilebilir. Sadece 72 kaloridir.

Diğer bir yağ yakıcı etkiye sahip olan meyvede greyfurt meyvesidir. Bir greyfurt yaklaşık olarak 80 kalori içerir. Kış aylarında aynı zamanda, C vitamini etkisi ile hastalıklara karşıda kalkan görevi görür. Tadı acı olabilir ama üzerine doğal bal döküp az miktarda bir tatlandırma yapabilirsiniz. Greyfurtun %90’dan fazlası su içermektedir. Bu da ne kadar sağlıklı olduğunun bir diğer göstergesidir.

Bir diğer sağlıklı meyve ise portakaldır. Portakalda kış aylarının vazgeçilmez meyvesidir. Suyunu sıkarak tüketebileceğiniz gibi, dilim dilim afiyetle yenebilir. Tadı enfestir ve greyfurttan daha tatlı olduğu söylenebilir. Portakal ülkemizde bolca yetişmektedir. Bir portakal yaklaşık olarak 62 kaloridir. Portakalı, salatalarda da kullanabilir ve farklı bir lezzet yakalayabilirsiniz.

Limon ise mutfağın en önemli meyvesi olarak, her zaman başköşedeki yerini korumaktadır. Tam bir C vitamini deposu olan limon pek tek başına yenmez. Ama sabahları aç karnına bir bardak ılık su içine katılan limon yağ yakma konusunda bir numaradır. Kilo verdiren yardımcı meyveler grubunda limon çok önemlidir. Limon ayrıca salatalarımızdan, balıkların üzerine sıkılmaya kadar pek çok yerde imdadımıza yetişir.

Kalori Nasıl Yakılır?

Kalori yakmak için, doğru beslenmek çok önemlidir. Sağlıksız gıdalardan uzak durmak gerekir. Ayrıca bol su içmek diyet aşamasında dikkat edilmesi gereken diğer bir noktadır. Meyve ve sebzeler en temel öğünlerimiz olmalıdır. Hayatımızda sağlıklı beslenme alışkanlığı edinirsek, hem kilo probleminden kurtuluruz hem de sağlık sorunları yaşamayız. Çünkü kilo ile beraber kalp sağlığı ile ilgili sorunlar başlar. Ayrıca diyabet rahatsızlığı başa gösterir. Tüm bunlarla ilgili, önlem almak istiyorsak yediğimiz gıdalara çok dikkat etmemiz gerekir.

Meyveler Nasıl Tüketilmeli?

Meyveler her öğün yenebilen gıdalardır. Meyve yemeyi bir alışkanlık haline getirmeliyiz. Günün her saati yenebilir ama uzmanların tavsiyesine göre, gün içerisinde tüketilmesinin daha sağlıklı olacağı söylenmektedir. Kalori yakan meyveler akşam yemeklerinden sonra ve tok karna tüketilmemelidir Bunun yerine yemekten 1-2 saat sonra tüketmeye dikkat edilmelidir. Ayrıca, sadece yemek alışkanlıklarını değiştirerek sağlıklı kalınmaz. Spor yapmaya dikkat etmek de önemlidir.

Bir Yorum Yazın