• Fit Tarifler
  • 21 Kasım, 2022

Sağlıklı Granola Tarifi

  • 0
  • 33
  • 0
  • 0

Sağlıklı beslenme için köklerimize dönüş, doğal, katkısız ürünlerin kullanımı artık moda olmaktan çıkıp geniş kitleler arasında yaygınlaşmaya başladı. Pek çok hastalığın kökeninde hareketsizlik, stres kadar sağlıksız beslenme de önemli bir faktör. Hep söylendiği üzere ne yazık ki sevdiğimiz pek çok tat içinde yer alan kalorisi yüksek, katkı maddeleri nedeniyle hem sağlıksız hem de diyette olanlar için kilo aldırıcı. Bu nedenle sevdiğimiz, ara öğün olarak tükettiğimiz, evden alel acele çıkarken bizi tok tutsun diye hemen atıştırıverdiğimiz tatları hem de sağlıklı bir şekilde evde yapmayı tercih eder olduk. Bu tatlardan biri de granola. Granola nedir sorusu bu karışımla yeni tanışanların en çok sorduğu sorulardan biri. Granola aslında çok da yabancı olmadığımız ama belki adını bilmediğimiz bir ürün. Daha çok yulaf, karabuğday, arpa, çavdar, esmer şeker, kinoa, çiğ badem-fındık, bal, pekmez ve muz gibi ürünlerle yapılıyor. Granolayı kahvaltı da tüketebilirsiniz, atıştırmalık olarak ara öğünlerde de. Diyet yapanlar için de spor yapanlar için de uygun bir ürün. Granolayı tatlandırmak, zenginleştirmek için kuru üzüm, hurma, fındık, çikolata, meyve gibi bazı malzemeler de eklemek mümkün. Yine diyet sürecinde tüketiliyorsa içinde yer alan kuru meyve, bal, pekmez gibi ürünlerin ölçüsüne, düşük kalori içermesine dikkat etmek gerekiyor.

Meyveli böğürtlen

Granola Nasıl Hazırlanır?

Granolayı hazırlamak son derece basit. Pratik bir karışım olan granola için evde bulunan malzemelerden yararlanabilirsiniz. Kullanacağınız badem, fındık gibi kuru yemişlerin kavrulmamış olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Kuru yemişler dışında tahıl ürünleri ve kuru meyveler de eklenerek yapılan granola evde doğal, katkısız ürünler kullanıldığından hem sağlıklı oluyor hem de kişiye enerji veriyor. Kilo verme sürecinde de iyi bir atıştırmalık ürün. Gerek yüz yüze gerek online diyet sürecinde diyetisyen listesinde yer alan ürünlerden biri.Granola nasıl yapılır diye merak edenler için bir tarifimiz var şimdi.

Önce malzemeleri sayalım:

1,5 su bardağı yulaf ezmesi

Yarım su bardağı ceviz

Yarım su bardağı çiğ fındık

Yarım su bardağı çiğ badem

3-4 yemek kaşığı kabak çekirdeği içi

Yarım su bardağı çekirdeksiz üzüm kurusu

Yarım su bardağı pekmez

3 yemek kaşığı bal

1 çay kaşığı toz tarçın

Ceviz, badem ve fındığı iri parçalar halinde doğrayıp bir kap içine alalım.

Üstüne yulaf ezmesi, tarçın ve kabak çekirdeğini ilave ederek karıştıralım ve daha sonra bal ve pekmezi bir kap içinde karıştırıp kuru malzemelere ekleyelim. Bütün malzeme pekmeze bulanıncaya kadar da karıştıralım.

Fırın tepsisine yağlı kağıt sererek granola karışımını tepsiye yayalım ve fırına verdikten 6 dakika sonra tepsiyi çıkaralım. Tepsideki malzemeyi spatula yardımıyla karıştırıp tekrar fırına verelim.

5-6 dakika sonra tekrar aynı karıştırma işlemini yapıp tekrar fırına verelim.

5 dakika daha fırınladıktan sonra fırını kapatarak fırının kapağını açalım ve tepsi içindeyken granolayı soğumaya bırakalım.

Tamamen soğuyan granolayı elimizde ufalayarak kavanoza alalım. Hazırladığımız bu granolayı isteğe göre içine kuru meyve ilave ederek saklayıp kahvaltılarda da kullanabiliriz.

Granola Yoğurtla mı Sütle mi Tüketilir?

Granolayı tıpkı müslide olduğu gibi sütle de tüketmek mümkün, yoğurtla da. Daha çok sütle tüketilse de kişinin damak zevkine, granolanın tüketildiği öğüne göre tercih yapılabilir. Sözgelimi sabah kahvaltısında tüketilecek granolada süt tercih etmek yerinde olacaktır. Yine granolanın içine katılacak ürünler de süt ya da yoğurt tercihini belirleyecektir. Sağlıklı beslenme açısından oldukça yararlı olan, enerji veren, tok tutan granola yoğurtla da süt de yakışacaktır, yoğurt da.

Granola ile Neler Yapılır?

Granola meyvelerle tatlandırılarak kullanılabileceği gibi kişinin damak zevkine göre farklı ürünlere de ev sahipliği yapabilir. Bu ürünler arasında süzme yoğurt, taze meyve, tarçın kullanarak granola ile birlikte hazırlayabileceğiniz parfe; fıstık ezmesi, pekmez, bal, kuru meyve, hurma, çiğ badem, fındık gibi malzemeleri kullanarak granolayla fırınlayıp hazırlayabileceğiniz bar başta geliyor. Bunların dışında, kuru ya da taze meyveler, yoğurt, kefir gibi ürünlerle hazırlayacağınız smoothie de granola ile birlikte tüketilebilir.

Granolayı yulafla hazırladığınız lapaya da ekleyebilir böylece uzun süre tok tutan bir ürün elde edebilirsiniz. Yine evde kek, muffin yaparken üzerine granola ekleyerek farklı bir tat elde etmeniz de mümkün.

Beslenmede diyetisyenle, sporda personal trainer desteğiyle yürütülen sağlıklı zayıflama süreci için de hem hazırlanma pratikliği hem içinde yer alan ürünlerin doğal, sağlıklı olması nedeniyle granola ara atıştırmalık olarak tercih edilen ürünlerin başında geliyor.

Bir Yorum Yazın