• Sağlıklı Beslenme
  • 26 Nisan, 2021

Sağlıklı Kilo Verebilmek İçin Bilmeniz Gerekenler

  • 0
  • 6184
  • 0
  • 0

Sağlıklı Kilo Verebilmek İçin Bilmeniz Gerekenler

Her fazla kilosu olan kadının tek istediği, hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermektir. Halk arasında doğru bilinen bir yanlışta hızlı kilo vermektir, asıl mesele hızlı kilo vermek değil, hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermektir. Kimisi konu ile ilgili makaleler ya da yazılar okur kimisi beslenme uzmanına danışır ve kimisi de evde kendi yöntemler bularak en hızlı kilo vermek nasıl olur? yöntemlerini araştırır. Beslenme uzmanına gitmeden de evde doğru yöntemlerle hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Fakat her daim motivenizi ve inancınızı yüksek tutmalısınız.

Kendinize gerçekçi hedefler belirleyebilirsiniz ve hedeflerinizi ulaştıkça kendinizi küçük ödüller ile şımartabilirsiniz. Böylece hem motiveniz daha fazla artacak hem kilo verme isteğiniz. Kilo verirken yapılan bir başka hata ise uzun süre aç kalmaktır. Uzun süre aç kalmak sizi zayıflatır evet, ama bu sağlıklı bir şekilde olmaz. Ayrıca gün içerisinde halsizliğe, yorgunluğa, baş ağrılarına ve Mood düşüklüğüne neden olur. Bu yüzden buradaki amaç, öncelikle hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek olmalıdır. İşte, sağlıklı kilo vermek nasıl olur?

Evde Kilo Vermek

Düzenli ve doğru yapıldığı zaman evde kilo vermek hiç de zor bir yöntem değildir. buradaki önemli nokta, motivenizi her daim yüksek tutmak ve düzenli bir şekilde uygulamaktır. Böylece güzel sonuçlar alabilirsiniz. Doğru bir şekilde yapıldığı takdirde evde kilo vermenin hiçbir sağlığa zararı yoktur.

Egzersiz Yapmak

​​​​​Kilo vermek denildiği zaman akla ilk gelen madde egzersiz yapmaktır, evde hızlı kilo verme yönteminde düzenli olarak egzersiz yapmak çok önemlidir. Egzersiz yapmadan zayıflandığı zaman vücudunuzda sarkıklar oluşur ve fit bir vücudunuz olmaz. Hem sıkı hem de sağlıklı bir vücut için egzersiz yapmak şarttır. Öncelikle kendiniz hangi sporu yapacağınızı belirlemelisiniz. Eğer plates yapacaksanız kendinize plates malzemeleri almalısınız ya da eğer evde koşu yapacaksanız kendinize koşu bandı almalısınız. Evinize yakın sahil, park ya da yürüyüş yerleri varsa her gün düzenli bir şekilde oralarda da egzersiz yapabilirsiniz. Egzersiz yaparken mola vermeyi ve bol su içmeyi unutmayın.

Bol Bol Su Tüketmek

Hem kolay hem hızlı hem de sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız bol miktarda su tüketmelisiniz. Suyun birçok şeye faydası olduğu gibi kanıtlanmış insan sağlığına da faydası vardır ve zayıflamada da en büyük yardımcınız olacaktır. Su besinlerin hızlı sindirilmesine ve metabolizmayı çalıştırmaya yardım eder.

Beslenme uzmanları da bol bol su içmeniz gerektiğini söyler. Kilo verirken sabah uyandığınızda ılık bir suya bir kaç damla limon sıkarsanız ve biraz bekleyip, kahvaltı yaparsanız metabolizmanız çok daha hızlı çalışmaya başlayacaktır, bu yöntemi her sabah uygulayabilirsiniz, hiçbir zararı yoktur. Günlük olarak ne kadar çok terleyip su kaybederseniz o kadar vücut suya ihtiyaç duyar ve su içmeye başlarsınız. Bu yüzden spor yaparken terlemeye özen gösterin.

Ara Öğünü Asla Atlamayın

Özellikle kilo verirken hayatınıza yeni bir öğün eklenir, ara öğün. Ara öğün, zayıflarken çok faydalı ve asla atlanmaması gereken bir öğündür. Çünkü akşamları metabolizma daha yavaş çalışır ve akşam yemeğinde genellikle sebze ağırlıklı şeyler tercih etmeniz gerekmektedir, ara öğün yediğiniz zaman akşam yemeğine fazla yüklenmemiş olacaksınız ve böylece besinler daha hızlı sindirilecek. Buda kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ara öğünlerde kendinize birçok alternatif atıştırmalık sunabilirsiniz. Hazır almak yerine, evde yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Örneğin elmayı tarçınlayıp fırına atabilirsiniz, bir kase yoğurdun içerisine çeşitli baharatlar ya da mevsimlik meyveler ile süsleyip tüketebilirsiniz ya da büyük bir bardak süt içebilirsiniz, eğer sade süt içmeyi sevmiyorsanız, içerisine azıcık bal ya da tarçın kabuğu atabilirsiniz, kilo nasıl verilir diye uzun saatler düşünmenize gerek yok bu yöntemlerle hem sağlıklı hem de hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Tok Tutacak Besinler Tüket

Kilo verirken önemli bir diğer maddede tok tutacak besinler tüketmektir. Özellikle sabah kahvaltılarında ve ara öğünlerde tok tutacak besinler tüketmelisiniz. Yulaf ezmesi, yumurta, meyve, yoğurt ve süt gibi ürünler insanı özellikle tok tutar. Sizde bu tarz tok tutacak besinleri tüketip, hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın