• Plastik Cerrahi ve Estetik Doktoru
  • 26 Nisan, 2023

Sarkık Göğüsler Nasıl Toparlanır?

  • 0
  • 596
  • 0
  • 0

Sarkık Göğüsler Nasıl Toparlanır?

Kadının estetik olarak güzel görünmesinde önemli beden parçalarından biri de göğüs yani memeler Ne aşırı büyük ne de aşırı küçük memeler kişiyi memnun eder. Meme görünümü kadının güzelliğini tamamlayan bir ayrıntıdır. Görünümü yanısıra giysiyi yakıştıran, göz alıcı kılan ayrıntılardan biri de göğüs dekoltesindeki estetik görünümdür. Bunu önemseyen kadınların en sık tercih ettiği estetik ameliyatlardan biri de meme ameliyatlarıdır. Meme büyütme ameliyatları tıpkı burun ameliyatları gibi ilk sıralarda yer almaktadır. Yine duruş bozukluğuna, sırt, boyun ağrısına yol açması nedeniyle büyük memelerin küçültülmesi ameliyatları da sıklıkla tercih edilmektedir.

Meme büyütme ve küçültme ameliyatları dışında talep edilen bir başka ameliyat da meme toparlama ameliyatlarıdır. Sarkan göğüslerin toparlanması için tercih edilen bu ameliyatlar bazen meme küçültme ve büyültme ameliyatları ile birlikte de yapılmaktadır.

Göğüsler Neden Sarkar?

Cilt zamanla esnekliğini, diriliğini kaybederek sarkmaya, kırışıklıklar oluşmaya başlar. Göğüslerde de aynı süreç işler ama farklı etkenler bu süreci daha da hızlandırır. Memelerin sarkmasının en önemli nedenlerinden ikisi yaş ve yerçekimidir. Ancak yaş, yerçekimi dışında sık sık kilo alıp vermek, obezite, göğüslerin olağandan büyük olması, birden fazla hamilelik, güneşte uzun süre kalmak, kalıtımsal özellikler gibi etkenler de göğüslerde sarkmaya neden olur. Genç yaşlarda dik ve diri olan memeler, yaşla birlikte ve başka faktörlere bağlı olarak zamanla memeleri destekleyen sıkı, elastik bağların gevşemesiyle birlikte sarkmaya ve estetik açıdan beğenilmeyen bir hal almaya başlar. Yine hamilelik döneminde göğüsler büyümeye başlar ve derisi de gerginleşir. Hamilelik sonrası ise gerginleşen deri elastikiyetini kaybederek sarkmaya başlar. Kimi kadın kendisini rahatsız eden bu durumun çözümü için de farklı yöntemler araştırmaya başlar. Bu yöntemlerin başında ise estetik ameliyatlar gelir. Ameliyat tercih edildiğinde ise estetik doktoru arayışına gidilir.

Yerçekimine karşı koymak mümkün değil belki ama alınacak bazı önlemler ve dokunuşlarla istenilen göğüslere sahip olmak mümkündür. Bunun için estetik operasyonlar başta gelse de alınacak bazı önlemlerle göğüslerin sarkmasını geciktirmek de mümkündür.

Göğüsleri Dikleştirmek İçin Uygulanacak Yöntemler Neler?

Sarkan göğüsleri toparlamak için meme dikleştirme formülü ancak estetik operasyon ile mümkün olabilmektedir. Farklı nedenlerle sarkan göğüsleri dikleştirmek için uygulanan yöntemlerin başında gelenlerden biri de estetik cerrah uygun gördüğü taktirde yapılan meme dikleştirme, toparlama ameliyatlarıdır. Sarkan göğüslerin toparlanması, plastik cerrahlar tarafından uygulanan, tıp dilinde mastopeksi olarak adlandırılan meme toparlama, meme dikleştirme ameliyatı ile mümkündür. Ancak estetik doktorları tarafından gerçekleştirilen bu operasyonların sonrasında meme başından aşağıya doğru bir kesi izi kalmaktadır. Zamanla izi azalsa bile tamamen geçmeyen bu iz nedeniyle çok zorunlu kalmadıkça, orta ve ileri derece sarkma olmadıkça estetik operasyon kimisi tarafından tercih edilmemektedir. Estetik operasyona karar vermeden önce mutlaka doktorun önerilerine kulak vermek, eğer gerekmiyorsa yaptırmamak da yarar var. Çocuk sahibi olmayı düşünen kadınlar, emzirme döneminde olan annelerin de bu operasyonu sonraya bırakmasında yarar var. Bu konuda estetik doktoru da açıklayıcı bilgiler verecektir zaten.

Peki estetik operasyon dışında başka neler yapılabilir sarkmayı geciktirmek ya da toparlamak için? Mucizeler yaratmasa da sarkan göğüsleri toparlamak için estetik operasyon dışında çok fazla seçenek olmasa da sarkmayı önleyici birtakım önlemler almak mümkün. Spor, pilates ya da personal trainer tarafından hazırlanan kişiye özel egzersiz programları bunların başında geliyor. Göğüs kaslarını güçlendirecek spor yapmak, güneşten korumak, spor yaparken doğru iç çamaşırı yani destekleyici sutyen kullanmak, sık sık kilo alıp vermemeye özen göstermek de göğüslerin sarkmasını engellemek için oldukça önemli. Cildi nemlendirmek, masaj yapmak, sıkılaştırıcı kozmetik ürünler kullanmak da yararlı olacaktır. Yine, düzenli olarak yüzmek, boynu, omuz ve kolları çalıştıran egzersizler meme dikleştirme egzersizi olarak yararlı olacaktır.

Göğüslerin sarkmasını yavaşlatmak için yapılması gerekenlerden biri de çok sıcak ile duş almamak ve banyo sonrası soğuk su ile göğüslere masaj yapmak. Kullanılan sutyen de göğüs bedenine uygun olmalıdır. Göğüslerin diriliğini kazanmasında etkili olduğu belirtilen buz masajı da önerilenler arasında.

Bunların dışında masaj yaparak kullanılması önerilen ürünler arasında zeytinyağı da yer alıyor. Haftada 4-5 gün gün zeytinyağının avuç içinde ısıtılarak aşağıdan yukarıya doğru memeye masaj yapılması sarkmanın önüne geçen, cildi yenileyen uygulamalardan biri. Zeytinyağı dışında badem, argan, avokado, jojoba yağları da masajda kullanılabilir.

Beden bir bütündür ve hem sağlık hem estetik görünüm için kaş, göz, yüz, cilt dışında da bakımına özen göstermek gerekir.

Bir Yorum Yazın