• Spor
  • 06 Ocak, 2022

Spordan Alınan Verimi Arttırma Yolları

  • 0
  • 993
  • 0
  • 0

Spordan Alınan Verimi Arttırma Yolları

Sporun beden ve ruh sağlığımız için ne kadar önemli ve gerekli olduğu artık hepimizin malumu. Spor da tıpkı diyet gibi başlanması ve devam ettirilmesi zor olan ancak yaşam tarzı haline getirildiği zaman da kişiyi gerek beden, gerekse ruh sağlığı açısından mutlu eden, kişiyi fiziksel olarak güçlendiren, kilo vermesine yardımcı olan, vücut direncini arttıran bir etkinliktir. O halde, sağlıklı beslenme gibi sporu da eğer bugüne kadar yapmadıysak hayatımıza sokmanın yollarını denememiz gerekiyor. Peki, bunu nasıl başarabiliriz?

Spor Yapmayı Yaşam Tarzı Haline Getirmek İçin Ne Yapmalıyım?

Spor yapmak için en uygun zamanı belirlemek ve ertelemeden spora başlamak bunun ilk şartlarından biri. Başlamayı sürekli ertelemek bir süre sonra motivasyonu düşürecek, başlama eşiğini aşmayı daha da zorlaştıracaktır. Bu aşamada spor yapmaya karar verme nedeni de önemli. Amaç spor yaparak kilo vermek olsa da, hedef sağlıklı yaşam olmalı. Böylelikle sürdürülebilirliği sağlamak da daha kolay olacaktır.

Spora başladığınız zaman aileden ya da arkadaşlarınızdan birini sizinle birlikte spor yapması konusunda ikna etmek, birbirini motive etmeyi ve desteklemeyi sağlayacaktır.

Verimli spor için sevilen bir egzersiz ile ve kısa sürelerle başlamak, zamanla bu süreyi arttırmak, bıkmamak, çabuk vazgeçmemek adına yerinde olacaktır. Yine bu aşamada farklı egzersizleri denemek de işi daha eğlenceli hale getirmek, bıkmamak için iyi bir yoldur. Yüzmek, yürümek, bisiklet sürmek, hafif tempolu koşu gibi sporlar hem birbirinin alternatifi olabilecek, hem de keyifle yapılabilecek ve bütün kasları çalıştırarak azami faydayı sağlayacak sporların başında geliyor.

Egzersizi sıradanlıktan kurtarıp biraz daha eğlenceli, yararlı hale getiren personal trainer, spor salonları tercihi de spor yapmayı sürekli kılarak yaşam tarzı haline getirmeyi kolaylaştıracaktır.

Enerjik olmak, iş veriminin artması, zinde bir vücuda sahip olmak gibi yapılan sporun somut olarak yararlarını görmek sporu yaşam tarzı haline getirmede en büyük motivasyon kaynağıdır.

Temiz Havada Spor Yapmanın Faydaları

Yapılan araştırmalar, kentin gürültüsünden, kirliliğinden, insanı yoran keşmekeşinden kaçmak isteyenlerin doğayla bütünleşmek, kendini sağlıklı , güçlü , mutlu hissetmek için doğa sporlarını tercih ettiğini gösteriyor. Kişiye açık alanda egzersiz yaparken bu duyguları yaşatan şeylerin başında temiz hava geliyor.

Açık havada yapılan sporlar temiz hava solunmasına neden olduğu için kan dolaşımını da arttırarak, kişinin daha zinde, dinç ve enerjik olmasını sağlıyor. Temiz havada yapılan egzersiz vücudu bedenen sağlıklı kıldığı gibi stres için de yararlıdır. Doğanın, temiz havanın etkisi kişiyi hem rahatlatır, hem de kaygı düzeyini azaltır. Doğada bol oksijen alımı, kişinin gün boyu tatlı bir yorgunluk yaşamasına neden olduğu için gece uykuya dalmasını kolaylaştırır, uykuyu zamanla düzene sokar. Bu da, günün iyi geçmesinde önemli bir etkendir. Oksijen almak aynı zamanda vücudun bağışıklık sistemini de etkiler ve hastalıkların önlenmesinde önemli bir destektir.

Yapılan araştırmalar açık havada yapılan sporlarda kalori yakımının daha fazla olduğunu gösteriyor. Oksijen alımı ve nefes alış verişleri metabolizma hızını da arttırarak yağ yakımını da kolaylaştırıyor.

Açık havada, güneşte yapılan egzersiz vücudun güneşten aldığı ve kemik sağlığı için son derece yararlı olan D vitaminini de arttırıyor. Bu vücudun kas yapmasını sağladığı gibi, bedenin duruş bozukluklarının giderilmesinde de önemli. Güçsüzlüğe, halsizliğe iyi geliyor ve kışın da hastalıklardan koruyor. D vitamini ruh sağlığı açısından da önemli olduğu için kişinin motivasyonunun artmasında, öfkesini kontrol altına almasında da son derece faydalıdır.

Spor düzenli yapıldığı taktirde kişiyi disipline eden bir aktivitedir ve motivasyonu arttırır. Bu anlamda Ordu, gerek Ordu spor salonları aracılığıyla kapalı alanlarda, gerekse doğayla iç içe olan Ordu sosyal tesis, turizm işletmesi zenginliğiyle açık havada spor yapılacak oldukça önemli mekanlara sahiptir. Bunlardan biri olan ve doğanın içinde yer alan Uzun Irmak Restaurant, beslenme, konaklama hizmetleri dışında, yoga, yürüyüş, yüzme gibi etkinliklerle de konuklarına hizmet vermektedir. Mekanda, stresten, kalabalık ve gürültüden uzak bir şekilde, yapılan egzersizin verimini daha da arttırmak için Ordu personal trainer desteğini almak da mümkündür.

Doğayla baş başa, temiz havada, hatta çıplak ayakla toprağa basılarak yapılan spor, vücuttaki elektriği atmaya, doğanın güzelliklerini izleyerek , doğadaki huzur veren sesleri dinleyerek kişinin kendini mutlu hissetmesini sağlamaktadır. Ve sporu yaşam tarzı haline getirme de keyifli yanlarıyla kişinin işini kolaylaştırmaktadır.

Bir Yorum Yazın