Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Organizasyon
  • 25 Şubat, 2020

Sünnet Düğünü İçin Organizasyon Fikirleri!

  • 0
  • 2235
  • 0
  • 0

Sünnet Düğünü İçin Organizasyon Fikirleri!

Erkek evlatların buluğ çağına girmeden önce sünnet edilmeleri dinen gereklidir. İslam ülkelerinde dinsel bir gelenek olan sünnet sağlık açısından da çok faydalıdır. Anadolu’da çocuklar 3-5 gibi yaşlarda sünnet edilirken artık gelişen tıp ve sağlık bu yaşın 0-1 yaş arası ya da 7 yaşından sonra yapılmasının doğru olduğunu söylemektedir. Maddi durumu iyi olan aileler kendi çocukları ile birlikte mahallede ya da kasabada bulunan fakir çocukları da sünnet ettirirler. Toplu sünnet töreni ve hepsine birden sünnet kıyafeti alınır ve tüm çocuklar için toplu sünnet düğünü yaptırırlar. Sünnet düğünü çoğunlukla birkaç gün sürer. Sünnet öncesi sünnet çocuğu için alış-veriş yapılır ve çocuğun istediği ya da çok sevdiği bir oyuncak da alınır. Çocuk korkutulmamalı ve yalan yanlış şeyler söylenmemelidir.

Sünnet Hazırlıkları Nelerdir?

Her anne-baba kendi çocuğu için güzel ve özel şeyler yapmak ister. Sünnet zamanı gelmiş evladının düğününü planlar, onun mutlu olması için gerekli her türlü hazırlıkları yapar. Anne babaların sünnet hazırlıkları çeşitli aşamalarda olmaktadır. Öncelikle çocuğun doktor kontrolü, muayenesi, sünnet yapılacak yerin ya da hastanın ayarlanması gibi işlemler yapılmaktadır. Bazen sünnet yapıldıktan belli bir zaman sonra sünnet düğünü düzenlenir. Bazen de aynı gün veya birkaç gün içerisinde yapılabilmektedir. Bunların hepsini yapılabilmesi için davetlilerin hazırlanması, ailenin yakın dost ve akrabaların çağırılması, mekanın ya da yapılacak ortamın ayarlanması gibi çeşitli aşamalar yapılması gerekmektedir. Sünnet düğünü öncesi aileler birçok konuda anlaşır ve konuşu ve kararlar alırlar. Mevlit yapılıp yapılmayacağına, mevlit öncesi ve sonrası sünnet düğününü nerede nasıl yapılacağına karar verirler. Düğüne gelmek isteyen uzakta olan akrabalar için önceden planlamalar yapılması ve davetlilerin zamanda ulaştırılması gerekmektedir. Sünnet düğünü konseptleri için çeşitli ve birçok sünnet hazırlığı yapılır.

Sünnet Töreni Neleri Kapsar?

Özel günlerin içinde en heyecanlı olan ve aynı zamanda en kutsal olan sünnet merasimi çocuğun heyecanını yenmesi ve eğlenmesi için farklı düzlenmelidir. Animasyon ekibi, palyaçolar, eğlenceli gösteriler ve arkadaşları ile çocuk kendini özel ve rahat hissetmelidir. Sünnet düğünü organizasyonlarında, gerekli tüm hazırlıklar profesyonel ekibe bırakılabileceği gibi. Ya da organizasyon şirketleriyle anlaşma sağlanarak sizin istediğiniz şekilde tören aşamalarına karar verilebilir. Evde ya da solanda sünnet düğünü yapılabilir. Eğer büyük ve gösterişli bir sünnet düğünü planlanıyorsa özel günü, organizasyon olarak bu işleri kusursun yapan birçok firma bulunmaktadır. Daha dini kapsamlı bir tören yapmayı düşünüyor iseniz ilahi sanatçıları, ilahi grubu, mehter takımı ve atlı bir konvoy şeklinde de yapabilirsiniz. Osmanlı geleneğinde olan mehter ve yeniçeri asker konsepti illede evinizin bahçesinde farklı bir tören yapabilirsiniz. Evi ve bahçeyi balon süslemeleri ve renk renk balonlarla süsleyebilirsiniz.

Sünnet Düğünü Konseptleri Nelerdir?

Sünnet kıyafetleri ve aksesuarları, başa giyilen takke ve boyundan çapraz şekilde elbisenin önüne takılan “Maşallah” yazılı renkli kumaş şerittir. Sünnet düğünü öncesi çocuk akraba ve dostlara götürülerek el öptürülür ve sünnet davetiye bırakılır. Sünnet davetiyesi çocukla birlikte özenle seçilir. Ailenin durumu uygunsa sünnet öncesi kurban kesilir. Daha sonra belirlenen konseptlere uygun tören yapılır. Bu törenler çoğunlukla farklı birçok konsepte yapılmaktadır. Bahçede, yaz mevsiminin gelmesi ile aileler daha çok bahçede veya açık alanlarda sünnet düğünü yapmaktadırlar. Çeşitli hazırlıklar ve temiz havada sünnet düğünü organizasyonu, palyaço, balon süsleme ve eğlence içerikli oyunlu, danslı bir tören yapılmaktadır. En büyük değerlerimiz olan çocuklarımız için her zaman, her şeyin en iyisini ve ayrıntılısını hemen hemen bütün ebeveynler düşünmektedir. Çocuklarınız ve sizler için özel ve bir o kadar da anlamlı olan bugünde çocuğunuz için her ayrıntıyı düşünmektesiniz. Tabiî ki o kargaşa ve yoğunlukla her şeyi tam anlamı ile düşünememektesiniz. Özel günüde evladınızın için her şeyi en ayrıntılı şekilde düşünüp yapmak istersiniz. Sizde bu özel günde balonlu, havuz başında eğlenceli bir düğün planya bilirsiniz. Unutmayın ki her şey çocuğunuzun mutluluğu ve güzel anılar biriktirmesi için! Sünnet her Müslüman erkeğin olması gereken bir dini törendir. Sünnet çocuğunun mutlu olması ve sevinmesi Kuran-ı Kerim okutup, yemek verebilirsiniz. Daha sonrasında ise çocuğa hoş vakit geçirebileceği özel bir eğlence düzenleyebilirsiniz. Sünnet düğünü ikramlıkları konsepte uygun olarak hazırlanmalı sunumları da özel ve güzel olmalıdır.. Bunların yanı sıra da davetlilere patlamış mısır, pamuk şeker, macunu, şerbet ve dondurma dağıtımınıda mutlaka yapılmalıdır. Çünkü sünnet çocuklara yönelik bir törendir o nedenle çocukları mutlu edecek ikramlıklar seçilmelidir. Sünnet düğününü mekanda da yapsanız evde de yapsanız mutlaka süsleme malzemelrine hizmetine ihtiyaç duyarsınız. Şık, gösterişli bir mekanda sunmak için süslemeler çok gereklidir. Süslemeler kapıya, evin içine yatağa yapılmaktadır. Süslemeleri kendiniz malzeme alıp yapabilirsiniz. Ya da süsleme firmalarından alabilirsiniz. Sihirbaz, ateşbaz gösterisi, Semazen ya da konsepte uygun birçok farklı tema ve gösteri seçebilirsiniz. Bu arada en önemli detay yapacağınız her şey çocuğunuz ve çocuklar için bunu unutmamalı. Kendinizi değil çocuğunuzu eğlendirmelisiniz. Bütün bunların yerine geleneksel sünnet düğünleri ya da törenlerini de tercih edebilirsiniz. Özellikle maddi durumunuza bağlı olarak ya da daha sade bir sünnet düğünü yapmak istiyorsanız eskiden olduğu gibi, tüm hazırlıkları ve ikramlıkları kendiniz ya da yakın çevrenizle birlikte de yapabilirsiniz.

Sünnet Düğünü Organizasyon Fiyatları Ne Kadardır?

Mehter takımı, sünnet tahtı, yeniçeri askeri, orkestra ekibi, ses sistemi, sünnet arabası ve birçok konuyu kapsayan sünnet organizasyonları ilçeden ilçeye ya da ilden ile farklılık gösterebilmektedir. Sünnet düğünü organizasyon fiyatları ve bu konuda destek almak için birkaç siteyi arayabilir ve fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Sizin kafanızdaki organizasyon fikri ne ise ona göre bazı şeyler ekleyebilir ya da çıkarabilirsiniz. Unutmayın sade ve şık törenler daha gösterişlidir. Sünnet düğünü için en önemli olan mekan, ses sistemi, sahne ışıklandırma, masa ve sandalye ve süslemelerdir. Daha sonra ise mevlidi, yemeği, konvoy gezisi, eğlencesi ve kınası gelmektedir. Sünnet organizasyonunun yapılacağı mekan ve sünnet organizasyonunun ortamı, davetliler, görsellik, sahne, ambiyans, süsleme, masa ve sandalye dizilimleri çok önemlidir. Davetli oturma düzeni ve karşılamanın en iyi şekilde ve özenle yapılması gerekir. Çoğunlukla sünnet çocuğunun sevdiği konsepte uygun olarak, çizgi film karakteri ya da Osmanlı konsepti şekilde de olabilir. Sünnet düğünü maddi yükü fazla olan ama evladımız için yapılan bir masraf olduğu için önemli olan düğünün aileye layık bir tören olmasıdır. O nedenle eğer bir Sünnet organizasyon planı içerisinde iseniz mutlaka iyi bir mekan ve fiyat araştırmasında yapınız. Sünnet düğünlerinde en zor seçimlerinden biride sünnet yapacağını yeri belirlemektir. Kimileri birbirinden şık sünnet mekanları tercih ederken, toplumun bir kısmı ise evde yapmayı tercih eder. Eviniz çok büyük ve çok güzel ise ya da evinizin güzel ve büyük bir bahçesi varsa sünnet mekanı aramanıza gerek yok sünnet törenini evinizde yapabilirsiniz. Bu sayede bayağı bir yüklü miktarda sünnet masrafından kurtulmuş olursunuz. Ancak sünneti evde yaparken öncelikle sünnet çocuğunun sünnetini birkaç gün önceden hastanede yaptırmalısınız. Sağlık ve hijyen açısından çok önemlidir.

Bir Yorum Yazın