• Güzellik
  • 03 Ekim, 2022

Yaz Sonrası İçin Cilt Bakım Önerileri

  • 0
  • 1208
  • 0
  • 0

Yaz yavaş yavaş yerini sonbahara bırakırken yazın sıcak, renkli günlerini henüz bitmeden özlemeye başlar ve kalbimizi Ege’de, Akdeniz’de bırakırız. Güneşin sıcağı henüz tenimizdeyken gelen sonbahar hafif esintisi , süprizli yağmuru ve ılık soğuk arası havasıyla bize tazelenmemizi hatırlatan harika bir zamandır.

Yaz boyunca güneşten D vitamini almış olmamıza rağmen birçoğumuz güneş lekelenmeleri, cilt kuruluğu problemlerine maruz kalmış olabiliyoruz. Cilt ve vücudumuzda bulunan kesik, yara, sinek, böcek ısırığı izleri güneş gördüğü zaman çeşitli lekelenmelere yol açabiliyor.

İşte bu nedenle yaz sonrası cilt bakımı için neler yapabilirim diye düşünenlere yol gösterecek öneriler listesi hazırladık

Cildinizi Temiz Tutun

Cilt bakımının en temel adımlarından biri öncelikle cildi temiz tutmaktır. Bu nedenle günlük bakımlarınıza başlamadan cilt tipinize göre seçeceğiniz bir temizleyici sabun, jel ya da köpük ile cildinizi iyice arındırmalısınız. Böylece gün boyunca maruz kaldığınız hava kirliliğinden ve uyguladığınız makyaj ürünlerinden cildinizi korumuş olacaksınız. Sabah ve akşam uygulayacağınız bu cilt temizliği ile bakıma başlayabilirsiniz.

Cildinizi Arındırın

Yaz boyunca güneşin zararlı etkenlerinden korunmak için kullandığınız bronzlaştırıcı krem, güneş kremi ve kullandığınız diğer ürünler içerdiği etken maddeler nedeniyle cildinizi yormuş ve gözeneklerinizi doldurmuş olabilir. Bu duruma önlem olarak uzman bir güzellik merkezi ile iletişime geçebilir ve etkili bir cilt temizliği yaptırabilirsiniz. Evde cildimi nasıl temizleyebilirim diye düşünenler peeling yapabilir. Evde peeling yapmak isteyenler için önereceğimiz en etkili ve kolay kahve ile peeling yapmalarıdır. Kahve peeling tarifi oldukça basit bir şekilde uygulanmaktadır. İçtiğiniz Türk kahvesinin telvesini ister balla karıştırarak ister direk cildinize dairesel hareketlerle masaj yaparak sürebilirsiniz. Ardından cildinizi yıkamanız ve nemlendirmeniz yüzünüzün arınmasına ve canlanmasına neden olacaktır.

Cilt bakımı yapan beyaz bornozlu kadın

Cildinizi Nemlendirmeyi İhmal Etmeyin

Yazın güneşten kuruyan cildinizi nasıl nemlendiriyorsanız bu rutininizden günlük bakımlarınızda vazgeçmeyin. Cildin nemlenmesi her yaş ve her cilt tipi için son derece önemli. Buna ne kadar dikkat ederseniz cildiniz yaşlanmaya karşı o kadar direnç gösterecektir. Nemsiz kaldığında hassaslaşacak lekelenmeye, kırışmaya ve sonbahar yaprakları gibi kuruyup dökülmeye başlayacaktır. Bu nedenle yoğun nemlendirme özelliği taşıyan cilt bakım ürünlerini seçmeye özen gösterin. Ürünü kullanırken boyun ve dekolte bölgenizi nemlendirmeyi unutmayın.

Cildinizdeki Güneş Lekelerinden Kurtulun

Güzellik algımızı olumsuz etkileyen cilt sorunlarından biri güneş lekelenmeleridir. Ciltteki pigmentasyon problemini çözmek için güneş koruma, nemlendirme ve bakım ürünlerinizde C ve A vitamini içermesine dikkat edin. Leke açıcı kremleri gece yatmadan önce kullanmaya özen gösterin. Koyu cilt lekelerinden bir an önce kurtulmak isteyenler uzman bir dermatologtan yardım alabilir.

Cildinizi Koruyun

Sonbaharda cilt bakımına yönelik oluşturacağınız bakım rutinlerinizin arasında mutlaka yazın kullandığınız güneş koruma kremlerine devam etmek yer almalıdır. Çünkü cilt lekelenmelerine yönelik hangi bakım ya da tedaviyi uygularsak uygulayalım korumadığımız sürece ciltte leke oluşumu devam edecektir. Zararlı UV ışınlarının cilt kanseri ve lekelenmelere neden olduğunu unutmayın. Düzenli olarak 365 gün hava kapalı, yağmurlu dahi olsa kullanacağınız, çantanızdan eksik etmeyeceğiniz içeriğinde SPF bulunan koruma ürününü tercih ediniz.

SPF nedir ve ne işe yarar diye merak edenler için açıklayalım. Güneşin yaydığı radyonlar iki çeşittir. UVA ışınları cilt kırışıklıklarına neden olurken UVB ışınları kansorejen etki taşımaktadır. Bu ışınlar birbirini daha etkin hale getirme özelliğine de sahiptir. SPF güneş ışınlarına karşı kullandığınız ürünün bu ışınları bloke etme gücünü gösterir.

Güzellik uzmanı, dermatolog ya da eczanıza danışarak cilt tipinize uygun, nemlendirme özelliği yüksek bir ürün tercih edebilirsiniz.

Günde 2,5 Litre Su için

Su içmek cildin nemini korumasına, cildin daha parlak ve canlı görünmesine, toksinlerden arınmasına destek olur. Yeterli su içmek sadece cildinize değil saçlarınızda, tırnaklarınızda keratinin artmasına destek olarak sağlıklı ve hacimli olmasını sağlar. Su içmek ayrıca vücudunuzda oluşacak ödem ve şişkinliklere iyi gelerek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Cildi Güzelleştiren Besinler Tüketin

Güzelliğin bir bütün olduğunu dıştan olduğu kadar sağlıklı beslenerek içten desteklemekten geçtiğini unutmayın. Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek ve geliştirmek isteyenler diyetisyen yardımı alabilir ya da sağlıklı besinler neler araştırması yaparak beslenme rutinine ekleyebilir.

Bir Yorum Yazın