• Sağlıklı Beslenme
  • 31 Mayıs, 2023

Yaza Özel Beslenme Önerileri

  • 0
  • 378
  • 0
  • 0

Yaza Özel Beslenme Önerileri

Yaz aylarının kavurucu sıcakları ile birlikte beslenme düzenimizde de değişiklikler oluşmaktadır. Sağlıklı beslenme düşüncesine ek olarak zayıflama fikri de hepimizi etkisi altına alan düşüncelerden biridir. Artan sıcaklık ile birlikte ilk dikkat etmemiz gereken ise bağışıklık sistemimizi sağlıklı yiyeceklerle destekleyerek güçlendirmemizdir. Kış boyunca yavaşlayan sindirim sistemimizi ise harekete geçirecek şeylerden ilki porsiyon kontrolüdür. Hafif bir beslenme şekli ile yaz ayları boyunca birlikte hem fit hem de sağlıklı bir vücuda ulaşmak mümkündür.

Yaz Aylarında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yaz aylarında ilk dikkat etmemiz gereken şey hafif beslenmeye özen göstermektir. Boğucu sıcaklarda yağlı ve baharatlı yiyecekler tercih edilmemelidir. Yiyeceklerimizi kızartma yerine ızgara yapılmış şekliyle tüketme, gereksiz yağ alımını önlemek ve fit kalmak konusunda da anahtar tercihlerden biridir. Yaz aylarıyla birlikte beliren güneşli sabahlar ve sıcacık kumsallar kulağa hoş gelse de ter ve ısının yol açtığı hastalıklar da kendini göstermektedir. Oluşabilecek sorunları önleme konusunda yeterli sıvı tüketimi de yaz aylarında dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Yaz Aylarında Beslenmede Porsiyon Kontrolü

Yaz aylarına fit ve sağlıklı girmenin en önemli noktası porsiyon kontrolü yaparak beslenmekten geçmektedir. Zayıflama fikrinden de önce vücudumuzu ve sindirim sistemimizi düzenleyecek olan porsiyon kontrolü, doyma hissimizi de kulak vererek kolayca yapabileceğimiz bir uygulamadır. Kahvaltı ve ara öğünleri atlamadan, yaz mevsiminin çeşitliliği fazlaca olan meyve ve sebzelerinden de faydalanarak yapılan porsiyon kontrolü; mevsim boyunca daha memnun yaşamamıza yol açacaktır.

Spor Yapmayı İhmal Etmeyin

Porsiyon kontrolü, düzenli beslenme ve zayıflamanın yanı sıra hedefe ulaşmanın en büyük destekçisi spor yapmaktır. Yaz ayları gelmeden kilo vermek, tüm bu saydığımız etkenleri yapmak ve kilo kontrolünü sağlamak pek tabii mümkündür. Fakat sıkılaşmayla beraber diri ve fit bir vücuda sahip olmak için spor oldukça önemlidir. Düzenli yapılan egzersizler hafif bir beslenme ile birleştiğinde, tüm yaz aylarını mutlu geçirmenize sebep olmaktadır. Spor salonları ve bir yardımcı ile çalışmayı sevmeyenler için evde yapılan versiyonlar da kesinlikle değerlendirilmelidir. İnternet üzerinden ulaşabileceğimiz videolar da, evde spor yaparken yaza fit bir şekilde hazırlanmamıza olanak sunmaktadır.

Yaz Sıcaklarında Su Tüketimi

Yaz sıcaklarında kendimizi sokağa, kumsallara attığımız süreç boyunca su tüketimi vücudumuz ve sağlımız için en değerli yapı taşlarından biridir. Sağlıklı beslendiğimiz süreçte yeterli su tüketimi ile vücudu desteklemeli ve yaz sıcaklarına hazır hale getirmeliyiz. Spor ve egzersiz yaptığımız süreçte, sıcakların doğal getirisi olan terleme ile birlikte vücudun kaybettiği suyu geri kazanmak dehidrasyon açısından da oldukça önemlidir. Dahası, su tüketimi sindirimimizi de pozitif yönde etkilemektedir. Sıvı tüketimini sıcak yaz aylarında yalnızca su ile karşılamak zorunda da değiliz. Zararlı gazlı içecekler yerine mevsim meyveleri ile yapılmış doğal meyve sularını tercih etmek vücudumuz için sağlıklı ve lezzetli bir yol olacaktır.

Yaz Meyve ve Sebzeleri

Rengarenk atmosferine bayıldığımız yaz ayları bizlere geniş çeşitlilikte meyve ve sebze yelpazesi de sunmaktadır. Sağlıklı kahvaltılıklarda kullanabileceğimiz meyveler, ödem suları yapabileceğimiz yeşil yapraklı sebzeleri ile yaz, hafif beslenme yöntemini uygulayabileceğimiz müthiş fırsatlar sunmaktadır. Örneğin tahıllarla birleştireceğimiz ve meyvelerle süsleyeceğimiz bir kahvaltı tabağı bizi uzun süre tok tutabilmektedir. Fazla kaçırdığımız bir akşamın devamında yeşil yapraklı sebzeler ile yapacağımız bir ödem suyu egzersizlerimize de destek olacaktır. Yağlı yiyeceklerin ağırlığından uzaklaşıp, ızgara et çeşitlerinin yanına da koyabileceğimiz sebzeler, keyifli ve sağlıklı bir yaz geçirmek için en doğru seçeneklerdendir.

Bir Yorum Yazın