• Sağlıklı Beslenme
  • 11 Ağustos, 2022

Basmati Pirincin Faydaları Nedir?

  • 0
  • 5528
  • 0
  • 0

Basmati Pirincin Faydaları Nedir?

Sofralarımızın vazgeçilmez ürünlerinden, mutfağın olmazsa olmazlarından biridir pirinç. Pilavdan dolmaya, sarmaya, çorbadan köfteye, sütlaca kadar yemeklerde girmediği yer yoktur. En çok da sadesinden tavuklusuna, domateslisine kadar pilav çeşitleriyle boy gösterir sofralarda. Boy gösterir göstermesine de herkes gönül rahatlığıyla tüketemez pirinci. Sözgelimi, şeker hastaları ne kadar çok severlerse sevsinler şeker oranını yükselttiği için pirinç pilavı yemekten kaçınırlar. Yine pirinç pilavının fazla tüketimi tıpkı hamur işlerinde olduğu gibi kilo almaya neden olduğundan kilo sorunu olanlar da hep dikkat etmek zorunda kalır.

Şimdi sözünü edeceğimiz pirinç türü ise severek tüketirken aynı zamanda tüm bu kaygıları da duymayacağınız bir pirinç türü: Basmati pirinci…. Hangi özellikleriyle rahatlıkla tüketmemizi sağlıyor, birlikte bakalım.

Basmati Pirinç Normal Pirinç Farkı Nedir?

Basmati pirinci normal pirinç türlerinden farklı kılan biraz da yetiştiği özel ortam. Normal pirinç türlerinden biraz daha uzun, ince ve büyük olan, yasemin pirincini andıran Basmati pirinç, Himalaya Dağları’nda, mineralli, vitaminle kar sularıyla, özel bir toprak ve hava şartlarında yetişiyor. Mat bir görünüşe sahip olan Basmati pirince normal pirinçten farklı kılan bir başka özelliği ise düşük nişasta oranına sahip olması ve gluten içermemesi. Gluten içermediği için Çölyak hastaları tarafından da tercih edilen ve nişasta oranı düşük olduğu için tane tane pişen ürün, kendine has aromasıyla, güzel kokusuyla da diğer pirinç türlerinden ayrılıyor. Beyaz ve kahverengi olarak iki türü bulunan, pişerken iki katı kadar büyüyen ve daha fazla su isteyen pirinç, E vitamini açısından da diğerlerine göre daha zengindir. Tane tane olması için diğer pirinçler pişirmeden önce ıslatılırken, nişasta oranı çok düşük olduğu için Basmati pirinci ıslatmaya gerek yoktur.

Diğer türlere göre besleyici ve sağlıklı olan, enerji de veren Basmati pirinci glisemik indeks bakımından oldukça düşük rakamlara sahip, yani kan şekerini daha yavaş yükselten gıdalar arasında yer alıyor. Pişirildikten sonra da besin değerini koruyan Basmati, şeker oranı en düşük pirinçtir ve düşük glisemik indeks nedeniyle uzun süreli tokluk hissi yaratır, kan şekerini dengede tutar.

Basmati Pirinç Diyette Yenir mi?

Glisemik indeksi düşük olan ve uzun süre tokluk duygusu veren Basmati pirinç, besin değerleri açısından da sağlıklı bir özelliğe sahip. Bu özelliklerinin yanısıra gluten içermediği için şişkinlik ve ödem de yapmıyor. Diğer pirinçlere göre düşük oranda şeker içeren Basmati, hem sağlıklı, dengeli beslenmek isteyenlerin, sporcuların hem de diyet yapanların, kilo verme sürecinde olanların tercih edebilecekleri bir pirinçtir. Pişirildiğinde besin değerlerini koruması, diğer pirinç türlerinden daha fazla E vitamini, magnezyum içermesi, şeker oranının düşüklüğü gibi nedenlerle fazla kiloya neden olmadığı için sağlıklı kilo vermede diyetisyen tarafından diyet listelerine rahatlıkla eklenebiliyor. Kendine has kokusunun yanında baharatlarla da uyum sağlayan Basmati pirinçle yapılan lezzetler uzun süre tok tutacağı için özellikle diyette olanlara öneriliyor. Bu özellikleri Basmati pirinci kilo aldırır mı sorusuna hiç düşünmeden ‘aldırmaz’ cevabı verilmesinin de nedeni.

Şekeri az olmasına rağmen sağlıklı karbonhidratlardan oluşan besin değerleriyle vücuda daha çabuk ve uzun süreli enerji sağlaması gerek yürüyüş gibi hafif spor yapanlar gerekse spor salonu müdavimi sporcular için de tercih edilebilir kılıyor bu pirinci.

Basmati Pirinç Nasıl Pişirilir?

Bazı özellikleriyle diğer pirinç türlerinden ayrılan Basmati pirinç nasıl pişirilir diye merak edenler için öncelikle belirtelim ki pişirilmesi bir-iki ayrıntı dışında diğer pirinç türlerinin pişirilmesinden çok da farklı değil. Bu ayrıntıların başta geleni Basmati pirincin pişme sırasında diğer pirinçlere oranla daha fazla suya ihtiyaç duyması ve biraz daha uzun bir sürede pişmesi.

Pişme sırasında normal boyutunun iki katı kadar uzayabilen bu pirincin özelliği de pişirirken göz önünde bulundurulması gereken bir başka özelliği.

Tane tane pişmesi için diğer pirinçleri pişirmeden önce ıslatırken Basmati pirinç az miktarda nişasta içerdiğinden öncesinden ıslatmaya, suda bekletmeye gerek yok, yalnızca yıkanması yetiyor.

Basmati pirinç pilav, dolma yanında sütlaç gibi tatlılarda da kullanılabilir. Özellikle diyet yaptığı, şeker hastası olduğu için şeker kullanmaktan kaçınanlar, Basmati pirinçle şekersiz olarak yapılan sütlaçları daha sonra üzerine pekmez dökerek tatlandırabilirler.

Dolma, sade pilav, tavuklu, sebzeli, zerdeçal gibi bazı baharatlarla renklendirilmiş ve tatlandırılmış pilav, dolma, sütlaç gibi pirincin girdiği her lezzette Basmati pirinci kullanmak mümkün. Pişirirken besin değerlerini kaybetmediği için Basmati pirinci her türlü tarifte güvenle kullanabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın