• Life Style
  • 14 Mart, 2023

Ünlü Şef Ömür Akkor Depremzedelere Ücretsiz Lokanta Açtı

  • 0
  • 1155
  • 0
  • 0

Ünlü Şef Ömür Akkor Depremzedelere Ücretsiz Lokanta Açtı

Kahramanmaraş merkezli deprem ülkemiz tarihinin en büyük felaketlerinden biri olarak tarihe geçecek. Yaşananların uzun süre belleklerden izi silinmeyecek, unutulmayacak. Her yaşadığımız felakette bir daha böyle acılar yaşanmamasını dilesek de dilemenin yeterli olmadığı hepimizin malumu. Artık böyle acıların yaşanmaması için önlem alınması gerektiği hepimizin ortak düşüncesi.

Deprem son dakika 2023 resmi verilerine göre deprem ölü sayısı yaklaşık 45 bin. Ama bu rakamın ne yazık ki daha da artacağı hepimizin malumu. Deprem vefat sayısı arttıkça canımız daha çok yandı, daha çok acıdı, uzun süre de acımaya devam edecek. Günlerce göçük altında kalan canların çıkarılmalarını umutla bekledik, her canlı çıkanla birlikte umudumuzu büyüttük. Her can kıymetli, her can değerli, her can özel çünkü. Ve hepsinin kaybı da can yakıcı.

Dayanışma yaşatır şiarıyla yola çıkan gönüllülerin desteği deprem bölgesinde yaşanan acılara bir nebze olsa da merhem oldu. Dayanışma bir kez daha insan insanın yurdudur sözünü doğrulattı. Herkes bireysel becerileri, gücü, mesleği neyi gerektiriyorsa daha ilk günden bölgeye akın etti. Kurtarma çalışmaları, gıda ihtiyacının karşılanması, psikolojik destek ve daha niceleri. Bağış için kampanyalar da yapıldı. Yapılan her destek önemli ve gerekliydi elbette. Depremin yıkıcılığı her desteği, dayanışma kalemini önemli hale getirdi. Hijyenden barınmaya gıdaya kadar her destek önem kazandı. Arama kurtarma çalışmaları yanında yemek pişirme konusunda usta, ünlü isimler de deprem bölgesine giderek depremden etkilenen afetzede insanlara destek olmaya başladılar. Kurdukları mutfaklarda deprem bölgesindeki insanlara yemek hazırladılar, hazırlamaya da devam ediyorlar.

Depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş Elbistan bölgesine giden isimlerden biri de ünlü şef Ömür Akkor oldu. Bölgede bulunan depremzedelere sıcak yemek pişirmek için kurduğu ekiple birlikte çalışmalarını sürdüren ünlü şefin ekibiyle açtığı lokantaya anlamlı bir isim verildi:

Yeniden Hayat Lokantası

Yemek hayatın sürekliliği için olmazsa olmazlardan biri, en başta geleni ve sağlıklı beslenme ayakta kalmak için son derece önemli. Ünlü şef Ömür Akkor da kurduğu Yeniden Hayat Lokantasında ekibiyle birlikte pişirdikleri yemeklerle orada bulunanlara güç veriyor, destek oluyor.

Kurduğu lokantada hem depremden zarar görenlere hem de orada bulunan görevlilere ücretsiz yemek hizmeti veren Akkorun lokantasında İstanbuldan gelen mutfak ekibi çalışıyor. Depremden zarar görmemiş, güvenli bir lokantayı 6 aylık kirasını vererek kiralayan Akkor, Gidenleri geri getiremeyeceğimizi ve acılarını unutturamayacağımızı biliyorduk ama bundan sonra da yanlarında olduğumuzu bilmelerini istedik diyerek böyle bir girişimde bulunduklarını belirtiyor.

Kilis doğumlu ünlü şef Ömür Akkor, lokantanın açıldığı 12. günde, ekibiyle çekilmiş fotoğrafla birlikte Instagram hesabında bir paylaşım yaparak yemek hizmeti verdikleri günlük sayının 9 binleri geçtiğini ifade etti. Daha çok insana hizmet etmeyi murat eden şef Ömür Akkoru destekleyen isimler arasında iş insanı Ömer Seyfi Aktülün de bulunuyor.

80 gönüllüyle hizmet verilen Yeniden Hayat Lokantasında her gün 3 öğün yemek çıkarılıyor. Usta ellerin değdiği yemeklerden sonra kahve ikram etmek için de bir yer kurulan mekân on binlerce insana değiyor. Lokantayı kiralamadan önce de alanda hizmet veren Akkor, yaptığı işi gönülden sunulan bir destek, dayanışma olarak adlandırıyor. Güzel olan da bu zaten. Yardımlar kısa ömürlü, destek ve dayanışma ise uzun sürelidir. İnsanlara değmek, onları dinlemek, yanlarında olduğumuzu hissettirmek böylesi günlerde daha da önem kazanıyor.

Yeniden Hayat Lokantasında işlettikleri restoranda verdikleri hizmet türünde bir hizmet vermeye çalışan Akkor ve deneyimli ekibi lokantayı da öyle oluşturmuş. Kolonyası, masadaki çiçeği, peçetesi, hizmet veren ekibiyle tıpkı bir restoran gibi dizayn edilmiş mekân. Şef Ömür Akkor, Yeniden Hayat Lokantasında ekibiyle birlikte mesleklerinin gereğini en iyi şekilde yerine getirerek gönüllü olarak çalışmaya devam edeceklerini belirtiyor.

Meslek yaşamı boyunca Anadoluyu gezen Akkor, kurduğu sıcak ilişkiler nedeniyle buralarda tanıştığı ustalardan da destek alıyor. Tam bir kolektif inisiyatif olarak çalışmalarını sürdüren ekip, yemek malzemelerini bölgedeki esnaftan, köylülerden alarak bir dayanışma örneği daha gösteriyor.

Ev tadını aratmayan lezzetli yemeklerin yapıldığı lokantada gelenlere garsonlar servis yapıyor. Gelemeyenler için araçlarla da yemek hizmeti sunulan, neredeyse bütün Elbistana ulaşan Yeniden Yaşam Lokantası ekibi, yemekleriyle, tatlısıyla, çay, kahve ikramlarıyla dayanışmanın en güzel örneklerinden birini sergiliyor.

Bir Yorum Yazın