• Yemek Tarifleri
  • 28 Aralık, 2022

Çatal Bıçağa Hayır Diyenler için Finger Food

  • 0
  • 2975
  • 0
  • 0

Kurallar, kurallar, kurallar… Bıçak sağda, çatal solda… Yemek kaşığı, şurada, tatlı kaşığı burada…Aman ha, o tatlı için, büyük çatalı kullanacaksın yemekte… Dur, nasıldı, çatal solda, bıçak sağda. Zor oluyor böyle ama, rahatça yiyemiyorum yemeğimi… Okurken yoruluyor insan ama ne yaparsınız ki böyle de bir düzeni var sofra kurmanın. Hele de özel bir davetteyseniz… Her şey yerli yerinde olacak ve yemek yerken çatalı, bıçağı, kaşığı doğru kullanılacak. Dışarda normal bir restoran ya da lüks bir mekâna yemeğe gittiğinizde de durum farklı değil. İnsan arada bir şöyle gönlünce, hiçbir kurala bağlı kalmadan yiyip içmeyi istemiyor değil hani. Neyse ki finger food türü yiyecekler var da çatal bıçak kullanmadan keyfimizce, tadını çıkara çıkara, bir yandan içkimizi yudumlarken, sohbet ederken bir yandan da sadece elimizle atıştırıveriyoruz onları. Tüm sofra kurallarına isyan mıdır, yoksa ortam gereği yiyip içerken sohbetten de geri kalmamak için pratiklik arayışı mıdır bilinmez ama finger food uzun süredir hayatımızda yer almaya başladı. Çatal bıçağa hayır demek dışında ortamın konsepti de finger food ürünleri gerekli kılıyor.

Peki nedir Finger food, neden gereklidir birlikte bakalım.

Finger Food Nedir?

Aaa, ben bunu zaten biliyordum diyeceksiniz duyunca. Finger food bildiğimiz kanepe türü yiyeceklere, atıştırmalıklara verilen bir başka isim. Adından da anlaşılacağı gibi özellikle elle yenilecek boyutta hazırlanıyor bu yiyecekler. Tek lokmada, elle yenilerek tüketilen, kokteyllerde, parti, açık büfe organizasyon ve davetlerde, kutlamalarda, bazen çayın yanında ikram edilen finger food tarzı yiyecekler, çatal, bıçak yardımı olmadan elle alınıp yenildikleri için, boyutlarından dolayı bu adı almış olsa gerek. Pek çok kültürde kullanılan ve kokteyl atıştırmalıklar türünde olan bu ürünlerin çıkış noktalarından biri Fransızların canapes olarak adlandırdığı kanepe. Özel organizasyonlar dışında yemek servisi olmayan bazı bistro bar ve cafelerin menüsünde de yer alan finger food atıştırmalıklar sadece o ürünle sade, tek başına hazırlandığı gibi çoğu zaman küçük ekmek dilimlerinin üzerine konulan garnitürlerle, bazen de soslarla servis ediliyor. Kürdan yardımıyla da alınan finger food yiyecekler günümüzde özellikle Avrupa ülkelerinin bazılarında bu yiyecekler için açılmış pastane ya da özel dükkanlarda da satılıyor. Artık diyet yapanlar için düşük kalorili atıştırmalık türleri de yapılmaya başlanan finger food yiyecekler yemek yapmaktan sıkıldığımız bazı günlerde kurtarıcı olabilir diye düşünüyoruz.

Finger Food Menüde Neler Bulunur?

Finger food menüleri oldukça zengin. Üzerine sos sürülen ekmek ve baget dilimleri en çok kullanılanlar arasında yer alıyor. Sos sürülen ekmeklerin üzerinde kullanılan malzemeler ise jambon, salam, ançüez türü ürünler. Bu ürünler aynı zamanda içine farklı malzemeler konularak sarılıp servis edilebiliyor. Küçük köfteler, soslu, susamlı küçük tavuk parçaları, fileto balıklarla hazırlanan finger food türleri de bulunmaktadır. Hazırlayanın yaratıcılığına, hayal gücüne bağlı olarak sınırsız sayıda finger food yiyecek türü hazırlamak mümkündür.

Harika Bir Finger Food Tarif: Kadayıfa Sarılı Jumbo Karides

Siz de özel davetlerinizde, özel gün kutlamalarınızda bu tür bir kanepe servisimde yer alsın diyorsanız işte size kolaylıkla hazırlayabileceğiniz harika bir finger food yani atıştırmalık tarif: Kadayıfa sarılı jumbo karides

Kadayıfa sarılı Jumbo karides tarifimiz için gerekli malzemeleri sayalım önce, biz az malzemeyle verdik tarifi ama siz davetli sayısına, servis yapacağınız ortama göre arttırabilirsiniz elbette:

4 adet jumbo karides

150 gr. çiğ kadayıf

50 gr. erimiş tereyağı

10 gr. rendelenmiş taze zencefil

Yarım limon rendesi ve tuz

Önce Jumbo karidesler sadece kafa ve kuyruk kısmı kalacak şekilde iyice temizleyin. Temizleme işini balıkçınızdan da isteyebilirsiniz. Karidesleri marina etmek için bir kapta diğer malzemelerden rende zencefil, rende limon ve tuzu karıştırın ve temizlenmiş jumbo karidesleri bu kapta saate yakın marine edilmesini sağlayın. Sürenin sonuna doğru kadayıflarınızı hazırlayın. Tel tel ayırdığınız kadayıfları eritip kadayıfların hamur olmaması için ılıttığınız tereyağına bulayın. Marine işlemi biten karidesleri bu kadayıflar ile sararak yağlanmış bir tepsiye dizin. Daha önceden ısıttığınız fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirin.

Bu nefis finger food yiyecek eminiz lezzetiyle hem sizin hem konuklarınızın beğenisini kazanacaktır. Eğer geniş katılımlı bir davet veriyorsanız bir catering şirketinden de bu konuda yardım alabilirsiniz. Bir hatırlatma, tarifler mutlaka önemli ama kendi yaratıcılığınızı, hayal gücünüzü kullanarak siz de harika finger food menü zenginliği yaratabilirsiniz. Afiyet olsun!

Bir Yorum Yazın