• Yemek Tarifleri
  • 12 Ağustos, 2022

En İyi Atom Meze Tarifi

  • 0
  • 6709
  • 0
  • 0

En İyi Atom Meze Tarifi

Kendi başlarına da ayrı bir lezzet olsalar da balığın, etin, köftenin yakışan mezeleri vardır. Özellikle yemeğin, özel bir mekânda sohbet, fasıl eşliğinde, saatlerce sürdüğü ortamlarda mezeler önemlidir. Bazen içkili ortamlarda ana yemeklere bile gerek duymadan mezelerle masanın keyfi çıkarılır. Otlusundan favasına, balıklısından sebzelisine, salatasından yoğurtlu tatlara kadar zengin bir yelpazesi vardır mezelerin. Damak tadına göre seçimler değişir elbette ama acı sevenlerin vazgeçemediği mezelerin başında gelir atom. Adını acısının yoğunluğundan aldığına tadına bakmışlar aşinadır. Acının yoğurtla buluştuğu bu muhteşem lezzet, balıktan ete, köfteye kadar pek çok yemeğin yanına yakışır ve ne kadar acı olursa olsun keyifle tüketilir. Varsa Şerefine Meyhane gibi pek çok meyhane bu kadar sevilen atomu mekânında mutlaka bulundurur ve özellikle rakı balık yanında servis eder.

Meze tarifleri arasında yapımı en kolaylarından biri olan, malzemeleri el altında bulunan lezzetli, iştah açıcı atom mezeyi meyhanede ya da restoran gibi mekânlarda tüketmenin yanında evde de kısa sürede yapıp konuklarınıza ikram edebilirsiniz.

Atom Meze Nasıl Yapılır?

Atom meze için gerekli malzemeleri hemen hemen her evde bulmak mümkündür. İşte atom meze yapımında kullanılan mutfağın olmazsa olmazı bu malzemeler:

· 10-12 adet kurutulmuş acı biber (Arnavut biberi, baş biber ya da top biber olması daha etli olacağı için tercihtir ve biberin büyüklüğüne göre sayı azaltılıp arttırılabilir)

· 2 su bardağı kadar süzme yoğurt

· 2 diş dövülmüş sarımsak

· 2 yemek kaşığı tereyağı

· 2 yemek kaşığı zeytinyağı

· 1 çay kaşığı tuz

· Yarım çay kaşığı toz kırmızıbiber

Malzemelerimiz bunlar. Ancak tercihe göre kuru nane de eklenebilir bu malzemelere. Siz ana malzemelere göre yaptıktan sonra dilerseniz damak tadınıza göre kuru naneyi de ekleyebilirsiniz mezenize.

Malzemelerden sonra gelelim bu lezzetli mezenin yapımına. Biberleriniz çekirdekleri çıkartılarak kurutulmuşsa sorun yok ama çekirdekliyse ve çok acı olmasını istemiyorsanız acısının elimizi yakmaması için eldiven kullanarak öncelikle çekirdeklerini temizliyoruz. Daha sonra yine ellerimizle bu biberleri büyüklüğüne göre ikiye, üçe bölüyoruz. Biberleri parçalara ayırdıktan sonra bir tavada erittiğimiz tereyağı-zeytinyağı karışımına bu biberleri atıyoruz. Yanmaması için sürekli çevirerek kısık ateşte 3-4 dakika kadar yağ ısınıncaya kadar pişiriyoruz. Pişme sırasında kırmızı toz biberi de eklemeyi unutmuyoruz. Ocaktan aldıktan sonra bir süre soğuması için bekliyoruz. Daha sonra ayrı bir tabakta hazırladığımız süzme yoğurt, sarımsak ve tuz karışımının üzerine dökerek servis ediyoruz. Dilerseniz içine kuru nane de ekleyebilirsiniz.

Biberi biraz yumuşak sevenler kızartmadan önce bir süre (yaklaşık 4-5 dakika kadar) sıcak suda beklettikten sonra doğrayıp yağda çevirebilirler.

Evet, tariften de anlaşılacağı üzere yapımı son derece basit ve malzemeleri de her evde bulunur türden.

Atom Mezenin Püf Noktaları Nelerdir?

Atom meze yaparken dikkat edilmesi gereken ilk nokta biber seçimi. Her biberli meze için geçerli olan kural Atom meze için de geçerli. Atom mezeyi hakkını vererek yapmak istiyorsanız acı biberi özel seçeceksiniz. Biberin etli, çok acı ve sert olması gerekiyor. Acı top süs biberleri, Arnavut biberi, Hatay’ın Samandağ ilçesinde yetişen etli, sert, çok acı ve sulu baş biber atom mezesinde en çok tercih edilen biberler.

İkinci nokta biberi erimiş yağ ile kısık ateşte biraz ısıtmak. Biberin acısını ortaya çıkaran bu işlemde yağı ve biberleri yakmamaya dikkat etmek gerekiyor. Bu yüzden sürekli karıştırmakta ve ateşi kısık tutmakta yarar var.

Eğer çok acı sevmiyorsanız acısını arttıracağından çekirdeklerin çıkarılması ve mutlaka süzme yoğurt kullanılması da dikkat edilmesi gereken diğer noktalar.

En İyi Atom Meze Nerede Yenir?

Yapımı basit gibi görünse de biberin türünden kullanılan yoğurda kadar malzeme çok önemlidir ve bu yüzden atom mezesinin kalitesiyle isim yapmış mekânlar vardır.

Diğer mezeleri yanına atom meze ile de adını duyurmuş Sur Balık, müdavimlerinin vazgeçemediği mekânların başında geliyor.

Baharatlarla soslandırılmış lezzetli soğuk ve sıcak mezeleriyle ünlenmiş bir diğer mekân da İstanbul’un ünlü barlarından Duble Meze Bar. Atom meze için de adres gösterilecek yerlerden biri.

Antalya’da Kaleiçi’nde bulunan mekânında deniz mahsulleri ağırlıklı lezzetlerine eklediği mezelerle tercih edilen Kaleiçi Yemenli Meyhanesi atom meze için tercih edilecek bir başka mekân.

Afiyet ve de şifa olsun…

Bir Yorum Yazın