• Güzellik
  • 24 Mart, 2022

Cilt Güzelliği İçin Detoks Nasıl Yapılır?

  • 0
  • 3355
  • 0
  • 0

Cildimiz… Bizim görünen yüzümüz. Geçmişten günümüze cilt güzelliği pek çok kişinin uğraşı alanı olmuştur. Kim istemez ki sağlıklı, pırıl pırıl bir cilde sahip olmak? Bunu ne kadar istesek de, hava kirliliği, stres, günlük hayatın hızı sonucu yeterince bakım yapamamak giderek cildin yıpranmasına neden olur. Cilt bakımı da bu yüzden önemlidir. Önemlidir önemli olmasına da çoğu zaman ihmal ederiz, gözümüzde büyür. Aslında yöntemini bildikten sonra bunu yapmak hiç de zor değil. Biraz beslenmeye dikkat, biraz bakım, biraz doğal yöntemlerle bunu başarmak mümkün. Güzel, sağlıklı, canlı bir cilt için detoks yapmaktan söz ediyoruz elbette. Peki bunun için ne yapmak, beslenmede nelere dikkat etmek gerekiyor?

Detoks ile pırıl pırıl, su gibi güzel bir cilde sahip olmak mümkün mü? Vücuttaki birikmiş toksinleri, zararlı bileşenleri atmaya yarayan, kolaylaştıran detoks cildimiz için de yararlı olacak mıdır? Gelin birlikte bakalım konuya.

Detoks İle Su Gibi Güzel Cilde Sahip Olmanın Püf Noktalarını Öğren

Detoks, adı üstünde arınma, zararlı atıklardan, toksinlerden kurtulma. Bunun için yapılması gereken ise fazlalıklardan, kirlerden, kalıntılardan arınma yani temizlenme.Peki, bunun içine yapmamız gerekiyor?

İşe detoksun mantığına uygun bir cilt bakımı yaparak başlamak gerekiyor. Pütürlü dokuyu gidermek, ölü deri atılımını sağlamak için yapılan peeling, cildi canlandıran, nemlenmeyi sağlayan, cilde nefes aldıran, kil gibi doğal mineraller içeren detoks maskeleri, yüz bakımı için yapılacak başta gelen işlemler.

Sonrasında yapılacak olan ise, kan dolaşımını hızlandıran, kirleri yumuşatarak kolayca temizlenmesini sağlayan, gözenekleri açarak daha sonra uygulanacak detoks etkili ürünlerin cilde nüfuzunu kolaylaştıran ve etkisini arttıran buhar banyosu…Sıcak suyun içinde cildin arınmasına yardımcı olan fesleğen, lavanta yağı gibi doğal ürünleri de ekleyebilirsiniz. Peeling, maske, buhar banyosu gibi uygulamalardan sonra sıra geldi cildi nemlendirmeye. Nemlendirme işleminde gül, sandal ağacı, argan, shea, susam yağı gibi doğal yağlar kullanılabilir.

Maske yapan kadın

Detoks sürecinde kan dolaşımını arttıran, cildi yenileyen, toksin, ödem atmaya da yardımcı olan cilt masajını da unutmamak gerek. Detoks arınma, sadeleşme ise eğer -ki öyle- o halde cilde zarar veren, yoran makyaj ürünlerini de listeden çıkararak, cildin dinlenmesi, kendine gelmesi için makyaja bir süre ara vermek gerekiyor.

Temizlik, bakım yanında başka etkenler de var cilt sağlığı açısından önemli olan. Uyku bunların başında geliyor. Uykusuzluğun ilk kendini belli ettiği yer yüzdür ve uykusuzluk nedeniyle biriken toksinler sağlıksız bir cilt görünümü verir. Tüm bakım işlemlerini evde de uygulayabilirsiniz elbette ama zor geliyorsa bakım için doğal ürünlerle detoks etkisi yaratacak bakım yapan güzellik merkezi de tercih edilebilir. Cilt bakımı yanında beslenme sırasında tükettiğimiz bazı sebze, meyve ve bitki çayları ile detoksu daha etkili hale getirmek mümkün. Bunun için detoks konusunda uzman bir diyetisyen eşliğinde yapılacak diyet programı ile daha başarılı sonuçlar alınabilir.

Sebzeler, Meyveler, Çaylar İle Sihirli Güzellik Elde Et

Beslenmemizde ve sağlıklı yaşamamızda önemli olan sebze, meyve ve bitki çayları cilt yenilenmesi için yapılan detoks için de mucizeler yaratabilir.

Neler mi bunlar? Cilde iyi gelen, besleyen, güzelleştiren, lif de içeren sebzeler, yeşillikler, A, E, C gibi vitaminler içeren meyveler ve Omega 3 gibi bileşenleri içeren besinler. Brokoli, nane, maydanoz, salatalık, dereotu, ıspanak, lahana, domates, kabak, havuç hemen aklımıza geliverenler. Sebzeleri sağlıklı pişirme yöntemleri kullanarak tüketmek de mümkün, blenderden geçirip çiğ tüketmek de. Meyvelerin başında ise limon, portakal, greyfurt, ananas, kivi, papaya geliyor. Omega 3 ve Omega 6 gibi cilde yararlı yağlara diğer bileşenler için tüketilmesi gereken besinler ise balık, ceviz, badem, fındık, ölçülü tüketmek şartıyla zeytinyağı. Elma sirkesi, bitkisel çay, tam tahıl mısır gevreği, bitkisel proteinler de tüketilmesi gerekenler arasında. Uzmanlar, süt ürünlerinin, maya içerdiği için peynirlerin detoks sırasında bir süre tüketilmemesini öneriyor. Badem sütü ise laktoz içermediği için öneriliyor. Bu süreçte işlenmiş ve hazır gıdalardan, PH değerini düzenlemek için kahve, işlenmiş şeker, alkol, doymuş yağ, tütün, tuz, hayvansal protein gibi ürünlerden uzak durmakta yarar var.

Cilt için yapılacak detoks diyetin olmazsa olmazlarından biri de su. Vücuttaki toksinlerin atılmasına, atıkların süzülmesine yardımcı olan suyu aslında her zaman yeterli miktarda tüketmeye özen göstermek gerekiyor. Suya cilde iyi gelecek bazı sebze ve meyveleri katarak detoks içecekleri de hazırlanabilir.

Özellikle c vitamini içeren limon, portakal, greyfurt suyu ya da doğranmış parçaları, nane yaprakları, salatalık dilimleri, elma sirkesi, tarçın kabukları, ananas, kivi, yeşil elma en çok kullanılanlar. Bunları suya küçük küçük doğrayarak, nane yaprakları ve birkaç zencefil dilimi de ekleyerek 2-3 saat biraz dinlendirdikten, isteğe göre buzdolabında tuttuktan sonra tüketebilirsiniz. Araştırılınca bunun için pek çok tarif bulmak mümkün ama siz kendi tarifinizi de yaratabilirsiniz. Tüketeceğiniz besinler ve diyet programınızla ilgili mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini de hatırlatalım.

Son olarak cilt bakımı, beslenme dışında ihmal edilmemesi gereken başka bir şey de nefes egzersizleri ve terleyerek toksinleri atmamızı sağlayan yürüyüş, hafif koşu, pilates, yoga gibi sporlar.

Detoks sırasında bütün bunları düzenli yapmak bize nasıl bir cilt mi kazandıracak? Canlı, ışıldayan, kirden arınmış, sivilce, akne gibi sorunların giderildiği, kırışıkların, yorgunluk izlerinin azaldığı, nem dengesi sağlanmış, yumuşak, pürüzsüz bir cilt… Daha ne olsun?

Bir Yorum Yazın