• Yemek Tarifleri
  • 13 Ocak, 2021

Diyet Çorba Tarifleri!

  • 0
  • 8110
  • 0
  • 0

Diyet Çorba Tarifleri!

DİYETLERE UYGUN ÇORBA TARİFLERİ

Çoğu kişi, çorbayı yemekten saymaz. Yemeğe başlarken, mideyi rahatlatmak, içini ısıtmak adına bir kase çorba içer. Sonra da sanki hiç çorba içmemiş gibi kocaman bir ana yemek, yanında pilav, makarna gibi yemekleri yemeye devam eder. İçimizi ısıtsın diye içtiğimiz, yani fazladan tükettiğimiz çorba, acaba kaç kalori? Özellikle yöresel çorbalar içerisinde çok yüksek miktarda kalori mevcut.
Yani, öğleyi yemeği veya akşam yemeğinde almamız gereken kalori içeriğinden çok daha fazla kaloriye sahip çorbalar vardır. Neredeyse iki öğünün vereceği kaloriyi tek başına veren çorbalardır bunlar. Yani, çorba deyip geçmemek lazım. Özellikle dışarıda yapılan çorbalarda yağ içeriyi ve un miktarı çok yüksek olabiliyor. Çorbanın sağlıklı ve hafif olması için, içerisine bol sebze koymak, zeytin yağını ölçülü kullanmak lazım. Çorbanın içerisine çok az miktarda un kullanmak, gerekirse unu hiç kullanmamak lazım. Çorba tercihinde bulunacaksak, tercihimizi sebze çorbası olarak kullanmalıyız. Sebze çorbaları hem çok sağlıklı hem de metabolizmaya iyi gelen yanları mevcut. Bütün bunların bilincinde olarak çorba tüketimini gerçekleştirmeliyiz.
Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı, metabolizmayı çalıştırma etkisi olan bir çorba hazırlamaya ne dersiniz? Bu tür çorbalar aynı zamanda diyet çorba olarak geçer, ve faydaları saymakla bitmez. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz yağ yakan çorba, sağlıklı çorba olarak da bilinmelidir. Yani, bu çorbayı tüketmeniz için illa diyet döneminde olmanız gerekmez. Her birey, tercihini bu çorbalardan yana kullanabilir, kullanmalıdır da. Çünkü vücuda iyi gelen yanlarını görmezden gelemeyiz, tüketmemiz şart.
Bu çorbada , yağ yakıcı çorba diyebileceğimiz çorbada, iltihabı önleyici özelliği olan zerdeçal kullanacağız. Tabi çorbamızın ana malzemesi lahana olacak. Bu mucizevi çorbayı hazırlamak için yarım lahanaya ihtiyacımız var. İnce ince doğranmış beyaz lahana çorbanın en önemli öğesi olarak yer alıyor bu tarifte. Çorba için soğana, maydanoza da ihtiyaç duyuyoruz. Maydanozun ödem atmaya yardımcı bir sebze olması bu tarifte kullanılmasının en önemli sebebi aslında. Kırmızı biber, kimyon, karabiber, kırmızı mercimek, zeytinyağı da çorba içerisinde kendilerine yer bulacak.
Yağ yakan çorba tarifini yapmak için öncelikle tenceremize zeytinyağını alıyor, sonrasında soğanı ekleyip karıştırıyoruz. Biraz salça ekleyip, baharatları kattıktan sonra diğer malzemeleri tencere içerisine alıyoruz. Ardından biraz su ekleyip, pişirmeye bırakıyoruz. Hazırladığınız yağ yakan çorbayı ana öğün olarak tüketebilirsiniz. Çünkü bol malzeme kullandığımız diyet çorba çeşitleri arasında yer alan bu çorba fazlasıyla tok tutuyor. Herhangi bir yemeğe ihtiyaç duymamamızı sağlıyor.

Sağlıklı Ve Yağ Yakmaya Yardımcı Çorba Nasıl Yapılır?

Sağlıklı, aynı zamanda yağ yakıcı özelliği olan farklı bir çorba daha hazırlamaya ne dersiniz? Bu tarif için de yine lahana kullanacağız. Çünkü lahananın kalorisi oldukça düşük, vücuda iyi gelen yanları çok fazla. Lahanayı kullanmamızın bir diğer sebebi, bağırsakları hızlandırıcı etkisinin olması. Ve içeriğinde su barındırması. Lahananın miktarı çok önemli değil, istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Bu çorba için bir adet kabağa ihtiyacımız olacak. Kabak da kalorisi düşük ürünler arasında yer alıyor. Ve lifli bir özelliğe de sahip. Bundan dolayı tok tutma işlevi yüksek. Yani, çabucak acıkmayacağınız bir tarif arıyorsanız, bu tarif sizin için ideal bir tarif.
Bu çorba için ,C vitamini olarak yeşil biber kullanıyoruz. Tabi soğan olmazsa olmazımız. Çünkü, vücudumuzu enfeksiyonlara karşı koruyor, antioksidan ve antibiyotik özelliği olan sağlıklı bir besin kaynağı. Çorbanın tok tutma özelliğini nasıl sağlayacağız? Haşlanmış fasulye kullanacağız bu aşamada. Tabi, tok tutma özelliğini daha da aktifleştirmek için bulgur da kullanacağız. Bu çorbada lif ve protein oldukça yüksek. Bulgur, kan şekerini dengeleyici özelliğe sahip olduğu için iki işlevi de yerine getirmiş oluyor aslında. Hem tok tutuyor hem de kan şekerini dengeliyor. Yani, bu çorbayı tüketmemeniz için hiçbir sebep yok.
Salça ve zeytinyağı da kullanılacak ürünler arasında. Yağlar, bağırsaklarımızı hızlandırıyor ve yağ kullanmadığımız zaman A, D, E, K vitaminleri, bağırsaklarımızda ya da vücudumuzda emilmiyor. Dolayısıyla kilo verelim derken aslında sağlıksız bir şey yapmayalım diye, yemeklere ve salatalara da normal yağ kullanmamız gerekiyor. Bu çorbayı yapmak için yağımızı ekleyip, soğanımızı az miktarda kavuruyoruz. Ardından bütün malzemeler tencere de buluşturuluyor. Ve bir litre kadar su ekleyip, pişmeye bırakıyoruz. Piştikten sonra blenderdan geçirip, tüketmeye hazırlanabiliriz.

Bir Yorum Yazın