• Sağlıklı Beslenme
  • 03 Mayıs, 2021

Sağlıklı Ve Doyurucu Yemek Tarifleri

  • 0
  • 7773
  • 0
  • 0

TOK TUTACAK DOYURUCU YEMEK TARİFLERİ

Sağlıklı yaşamın en önemli öğelerinden biri de yeterli ve düzenli beslenmedir. Sağlıklı yaşamak ve uzun yıllar sağlığı korumak dengeli beslenme sayesinde mümkündür. Son yıllarda yapılan araştırmalar da insan sağlığının kalitesini beslenme ile paralellik gösterdiği ortaya çıkmıştır. Düzensiz beslenmenin birçok hastalığa neden olduğu ve uzun süre devam edilirse dönüşü olmayan neticeler açtığı ortaya çıkmıştır. Bu durumda akla gelen ilk soru sağlıklı beslenmenin nasıl olacağıdır.

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Vücut için yeterli düzeyde karbonhidrat, yağ ve proteince zengin beslenme ve vitamin değerlerini koruyabilecek şekilde besinler tercih ederek sağlıklı yaşamak mümkündür. Sağlıklı beslenmenin en önemli kriterlerinden biri de yaş ve kilo değerlerinin orantısal doğruluğu olmaktadır. Böylece diyet yapma gerekliliği belirlenerek yaşam kalitesi artırılmalıdır. Sağlıklı besinler alarak doğal beslenme programları oluşturarak uygulanmalıdır. En basit anlatımla sağlıklı beslenmenin yolu doyurucu gıdalar almaktan geçmektedir.

Sağlıklı ve Doyurucu Yemek Nasıl Olur?

Sağlıklı beslenme vücudun ihtiyacı kadar denge ve düzenin gıda içeriğini kapsamaktadır. Sağlıklı besinlerin en önemli etkisi uzun süre tokluk hissi vermelerdir. Bunlar arasında protein zengini olarak et, yumurta, süt ve türevleri gelmektedir. Aynı zamanda tahıllar da mercimek, bulgur, nohut, fasulye gibi besinlerde sağlıklı olup uzun süre tokluk hissi vermektedir. Genellikle fazla kilo sebebiyle diyet yemekleri de sağlığı eski haline döndürmek için kullanılır.

Genellikle tokluk hissinin uzun süre yaşanacağı yulaflı, tahıllı diyet yemekleri ve diyet sebze yemekleri bu alanda oldukça tercih edilmektedir. Yulaf ezmesi gibi besinler kan şekerini dengelediği için gün boyu tok kalmaya yardımcı olur. Tahıllar ile yapılabilecek hem kolay hem de lezzetli yemekler yapılabilmektedir. İçeriğinde tahıl ve sebze bulunan kolay sağlıklı yemek tarifleri arasında tahıllı sebzeler gelmektedir.

Tahıl Ve Sebze Kullanılarak Yapılabilecek Kolay Tarifler

Haşlanmış Nohut Salatası

Bir bardak haşlanmış nohut,

Mor lahana ve havuç,

İki adet yeşil soğan, biraz maydanoz,

Bir kaşık zeytinyağı ve limon

Bütün malzemeler karıştırılarak bir salata hazırlanarak istenilen bir öğünde tüketilebilir. Böylelikle tahıl ve sebze aynı esnada tüketilmiş olmaktadır. Beslenme konusunda en çok kullanılan besinler arasında sebzeler gelmektedir.

Diyet sebze yemekleri ve doyurucu diyet yemek sağlıklı beslenmenin önemli etkenlerini oluşturmaktadır. Çünkü çok fazla kalori içermedikleri ve vücudun ihtiyacı olan potasyum olarak kullanıldıkları için sebzeler ve diyet sebze yemekleri tercih edilmektedir. Az yemek istemeyen diyet yemekleri yemesi gereken hastalar için de sebze türü yiyeceklerde bir sınır belirlenmemektedir.

Sağlıklı ve Doyurucu Beslenmenin Engelleri Nelerdir?

Özellikle diyabet yani şeker hastalarında sık sık beslenme ihtiyacı görülmektedir. Bunun nedeni kan şekerinin düşmesi ve açlık hissidir. Bu tür sorunlar da ise beslenme de kullanılan besin miktarı değil çeşidini değiştirmek gerekmektedir. Çünkü uzun süre tokluk hissi verebilmesi için besin içerisinde protein ve potasyum açısından zengin tok tutan yemekler tercih edilmelidir.

Böylece diyabet hastalarının beslenmelerine dikkat ederek daha sağlıklı yaşamaları kolaylaştırılabilmektedir. Herhangi bir rahatsızlığı olmayan kişilerde ise diyet türünde beslenme çok faydalıdır. Çünkü gün içerisinde dışarıdan alınan yabancı maddeler ve toksik atıklar vücutta birikerek rahatsızlıklara yok açmaktadır. Uzmanlar tokluk hissi ve vücut direncini arttırmak için su içerisine limon ve tarçın ekleyerek içmeyi önermektedir. Bu şekilde sindirim de hızlandırılacak hale gelebilecektir.

Dengeli Beslenmenin Kolay Yolları Nelerdir?

Dengeli ve düzenli beslenmenin yollarından bir diğeri de kahvaltı yapmak ve öğle yemeklerini düzenli hale getirmektir. Eğer yoğun çalışma süreleri yüzünden bu düzen aksatıldıysa muhakkak akşam yemekleri çok geç saatlere bırakılmamalıdır. Sağlıklı ve düzenli beslenmek uzun vadede koruma sağladığı için yapılan programlara birebir uymaya çalışmak ve yaşam şekli haline dönüştürmek çok önemlidir. Özellikle beslenme programları etkili olmaya başladığında vücut dengesini koruyacak ve yaşam kalitesi artacaktır. Bunun için en doğal olan besinler ve katkısız gıdalar her zaman en önce tercih edilmelidir.

Sebze Çorbaları

Özellikle akşam yemekleri daha hafif tercih edilmelidir. Örneğin bir sebze çorbasını akşam tüketmek veya yoğurt kullanmak hem metabolizmayı dengelemek için hem de sindirimi kolaylaştırıp iyi uyumak için önceliklidir. Haşlanarak yapılmış sebzeleri öğütücüden geçirerek az miktarda zeytinyağı ekleyerek bir terbiye oluşturup çorba yapmak sağlıklı diyet yapmayı destekler. Örneğin brokoli çorbası, kabak çorbası, patates çorbası, domates çorbası da bu şekilde yapılabilmektedir.

Doyurucu yemekler arasında da özellikle bulgur kullanımı çok yaygındır. Sebzeli bulgur pilavı ve yoğurt tüketimi de menüler de bulundurulmalıdır.

Sebzeli Ve Mantarlı Bulgur Pilavı

İki su bardağı bulgur

Bir adet domates, bir adet kapya biber, soğan ve zeytinyağı ve mantar

Tarifi; soğanları ve biberleri zeytinyağında pişirerek içerisine domates eklenir bundan sonra mantarlar da pişirilir en son bulgur ve bir miktar su eklenerek dinlenmeye bırakılır. Bunlarla birlikte hafta da en az bir kez balık ızgara şeklinde tüketilmelidir. Proteinli gıdalar oldukça doyurucu olduğundan her öğünde çeşitli şekillerde kullanılarak diyet yapmadan da sağlıklı beslenmek mümkündür.

Bir Yorum Yazın