• Sağlıklı Beslenme
  • 28 Nisan, 2021

Düzenli Beslenme Ve Bol Su İçmenin Faydaları

  • 0
  • 6528
  • 0
  • 0

Günümüzde her ne kadar su içenin yararları sürekli gündemde olsa da, birçoğumuz bu düzene olması gerektiği gibi ayak uyduramıyoruz. Belki bunun için düzenli beslenme ve bol su içmenin faydalarını, aklımızda iyice yer edene kadar okuyup dinlemeliyiz. Bunlar için sizlere küçük bir yazı hazırladık. Düzenli beslenme nasıl olur ve düzenli su tüketimi nasıl sağlanır gibi sorularınız varsa buyurun başlayalım!

Düzenli Beslenmenin Yararları

Düzenli beslenmek her yaş grubundaki insan için ayrı önem taşır. Eğer çocuğunuz varsa, çocuğunuzun düzenli beslenmesinin kemik, vücut, ve beyin gelişimi açısından ne kadar önemli olduğunu az çok bilirsiniz. Düzenli kahvaltı yapmak ve kalsiyum almak çocukların gelişimindeki en önemli şeylerden birisidir. Sadece kahvaltı değil, ara öğün ve akşam yemeği konusunda da çocuklarınız için oldukça dikkatli olmalısınız. Protein alımı, sonrasındaki yağlanmayla alakalı oluşabilecek sağlık problemleri açısından çok önemlidir.

Çocuklarınız bir yana, yetişkin sizler için de düzenli ve sağlıklı beslenme çok önemlidir. Almanız gereken besinleri almadığınızda birçok sağlık problemiyle karşılaşabilirsiniz. Düzensiz beslenmenin en çok görülen sonuçlarından birisi de kan değerlerine bağlı sorunlardır. Başta demir eksikliği olmak üzere B12 vitamini, D vitamini, çinko eksikliği gibi problemler oluşabilir. Bunların sonuçları ise oldukça hayatınızı etkileyecektir.

Kan değerleri eksiklerine bağlı olan problemler günlük hayatınızı ağırlaştıracak sonuçlar ortaya çıkartır. Bunlardan en kötülerinden birisi de tansiyon düşüklüğüdür. Vücudunuzdaki enerjinin azlığından dolayı, vücudunuz biraz zorlandığında; örneğin merdiven ve yokuş çıktığınızda veya koştuğunuzda tansiyonunuz sıkça düşebilir. Bunun dışında özellikle B12 eksikliğine bağlı olarak sürekli enerji düşüklüğü yaşarsınız. Peşinizi asla bırakmayan miskinlik ve uyku hali günlük hayatınızı oldukça zorlaştırabilir. En kötüsü ise değerleriniz alt sınırlara ulaştıkça uzun süre ilaç tedavisi görmek zorunda kalırsınız. Toparlanmanız ayları bulabilir.

Bunlara artı olarak daha küçük birçok etki sıralanabilir. Canınızın sürekli buz çekmesi, belirli aralıklarla yaşanan kalp çarpıntıları, depresif mod gibi daha bir çok sonuçla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden sürekli dinç ve kendinizde olabilmek için sağlıklı ve düzenli beslenmeli, vücudunuzun bütün ihtiyaçlarına cevap vermelisiniz.

Bol Su İçmenin Faydaları

Su içmenin faydaları saymakla bitmeyecek türden! Cildinizden sindirim sisteminize kadar bütün vücudunuz suya oldukça muhtaç. Hepsinden sırasıyla bahsedelim. Öncelikle bir genç yetişkinin günlük su ihtiyacı en az 2 litreden başlıyor. Kilonuz ve yaşınız arttıkça bu miktar 3 litreye kadar çıkabiliyor. En önemli faydalarından birisi ise sindirim sisteminiz güçleniyor. Bol su tükettikçe sindirim sisteminizi sürekli aktif halde tutuyorsunuz, bu durum da metabolizmanızı hızlandırıyor. Sadece bununla da kalmıyor. Bolca su tükettiğinizde vücudunuzun bütün organlarının aktivitesi artıyor. Kan dolaşımınız hızlandığı için, vücut daha sağlıklı ve daha hızlı bir şekilde çalışıyor.

Bir diğer faydası da saç ve tırnak sağlığının gelişimi olarak gösterilebilir. Fazla su tükettiğinizde saç dipleriniz daha sağlıklı oluyor, bu vesileyle saçlarınız da daha sağlıklı uzuyor. Daha sağlıklı olması dışında, eğer saçlarınızın uzamasında problem yaşıyorsanız, bol su tüketimi saçlarınızın daha çabuk uzamasını sağlıyor. Aynı zamanda tırnaklarınız bol su tüketimine bağlı olarak, çok daha sert ve hızlı uzayacaktır. Çünkü tırnakların incelenmesi ve lekelenmesi, vitamin ve mineral eksikliğine bağlı durumlar olarak gösteriliyor.

Son olarak da cildinizin kavuşacağı sağlıktan bahsedebiliriz. Bol su tüketimi, cildin en büyük ilaçlarından birisidir. İstediğiniz cilt bakım ürünlerini, dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Fakat vücudunuzun su ihtiyacını karşılamıyorsanız, cildiniz istediğiniz gibi olmayacaktır. Göz atı morlukları, gözenek ve yağ problemini su içerek oldukça azaltabilir ve önleyebilirsiniz. Unutmayın, her manken güzelliğinin sırrının bol su tüketimi olduğunu söyler.

Düzenli Beslenme ve Bol Su Tüketimi Nasıl Sağlanır?

Sizler de birçok insan gibi düzenli beslenme planınızı oluşturamıyor, gün içerisindeki yoğunluğunuzdan su içmeyi kendinize hatırlatamıyor olabilirsiniz. Bunun için bazı tavsiyeler verebiliriz. Öncelikle düzenli beslenme planınızı haftanın her günü için önceden ayarlanmış şekilde takviminize yazabilirsiniz. Sürekli gözünüzün önünde olacağı için daha rahat hatırlayabilir ve daha fazla motive olabilirsiniz. Eğer bunu kendiniz sağlayamıyorsanız bir diyetisyenden ya da yaşam koçundan destek alabilirsiniz. Bunun dışında su içmeyi hatırlamak için kendinize zevkinize uygun bir matara alıp onu gün içerisinde yanınızda taşıyabilirsiniz. Ayrıca artık telefonlarda size su içmeniz gerektiğiniz hatırlatan uygulamalar bulunuyor. Bunlardan birini hemen telefonunuza indirebilirsiniz!

Bir Yorum Yazın