• Sağlıklı Beslenme
  • 30 Aralık, 2022

Her Daim Fit Olanların Ortak Özellikleri

  • 0
  • 2099
  • 0
  • 0

Fit olmak sanıldığı gibi çok da uzak bir olasılık değil, yeter ki kendinizi sevin, kendinizle barışık olun. Öyle sıkı diyetlere, katı kurallara ihtiyacınız yok fit olmak için. Bedenen ve ruhen sağlıklıysanız zaten her daim fitsiniz demektir. Yani sağlıklı olmak güzelliğin baş şartı. Bunu nasıl başaracağız diyorsanız yazımıza bir göz atmanızı öneririz. Bakalım her daim fit, hem daim canlı, sağlıklı bir görünüme sahip olanlar bunu nasıl başarıyormuş? Yok, gözünüzü korkutmasın başarı sözcüğü, okuyunca anlayacaksınız ki öyle çok da zor değil bunu yapmak. Buyurun birlikte bakalım…Ama, önce bir hatırlatma: fit olmak illa da manken ya da sporcu gibi ince, gösterişli bir vücuda sahip olmak anlamına gelmiyor. Sağlıklı, canlı bir görünüş de fit olmanın göstergelerinden biridir. Bu hatırlatmadan sonra bakalım her daim fit olanların ortak özellikleri nelermiş…

Haftanın 7 Günü Egzersiz

Vaktim yok, yarın başlıyorum, öbür gün başlıyorum bahanelerinin ardına sığınmayalım lütfen. İstenirse illa ki vakit bulunur egzersiz için. Yürüyüş, koşu, spor salonu, bisiklete binmek, evde basit egzersiz yapmak, yoga, yüzme, pilates, dans… Listeyi uzatabilirsiniz elbette, yeter ki bu konuda kararlı olun. Her daim fit olanların ortak özelliklerinden biri haftanın günü egzersize en az - dakika vakit ayırmaları çünkü. Egzersiz sağlıklı bir görünüm sağlamasının yanında estetik açıdan kişiye güzel bir görünüm sağlamak için de gerekli. Zor, sıkıcı diye de bakmayın, istenirse hoşa gidecek, keyif alınacak bir egzersiz çeşidi mutlaka bulabilirsiniz.

Günde 10 Bin Adım

Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından biri egzersiz. Hiçbir şey yapamıyorsanız bu konuda, yürüyün. En azından günde 10 bin adım atın ve bedenin hareketliliğini sağlayın. Her daim fit olanların ortak özelliklerinden biri de çok uzak olmayan mesafelere araçla gitmek yerine yürüyerek gitmeyi tercih etmeleri. Egzersiz, yürüyüş ya da bin adım atmadan yani kısaca spor yapmadan fit olmak gibi bir görüşü ciddiye almayın deriz. Diyetisyen listelerinde de beslenme programı yanında egzersiz ve günde bin adım atılmasıyla ilgili öneriler de yer alır.

Beslenme Alışkanlıkları

Diyetisyenlerin hep dile getirdikleri gibi sağlıklı, fit bir vücuda sahip olmanın egzersiz dışında beslenme alışkanlıklarıyla da yakından ilgisi var. Fit olan insanlar da sağlıklı beslenmeye özen gösteriyorlar. Sağlıklı, doğal yiyeceklerle beslenmek, su içmeyi ihmal etmemek, en önemli öğünlerden kahvaltıyı atlamamak onların beslenmede en çok dikkat ettiği noktalar. Sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzları haline getirdikleri, egzersizi de ihmal etmedikleri için de sürekli diyet yapmak gibi bir kaygıları yok. Ayrıca onlar sadece estetik açıdan güzel bir görünüme önem verdikleri için değil sağlıklı bir yaşam için de spor yapıp beslenmelerine dikkat ediyorlar.

Kişisel Gelişim

Sağlıklı, fit görünüm için beslenme, egzersiz ne kadar gerekliyse, kişinin ruhsal açıdan kendini mutlu hissetmesi için de kişisel gelişim o kadar etkilidir. Bunun sağlıklı vücut için yapılması gerekenler arasında yer alması şaşırtmasın sizi. Sağlam kafanın sağlam vücutta bulunması gibi, vücudun sağlamlığını sağlayan biraz da kişinin ruh sağlığının yerinde olmasıdır. Bunu gerçekleştirmenin yollarından biri ise kişinin ne istediğine, nasıl olmak istediğine karar vererek kendini bu yolda geliştirmesi, özgüvenini arttırmasıdır. Nasıl ki sağlıklı, fit beden için hedefe daha çabuk ulaşmanın yolu personal trainer yardımı almaksa kişisel gelişim için de yaşam koçu desteği almak yararlı olacaktır.

Kendini Ödüllendirmek

Her daim fit olanların ortak özelliklerinden biri de kendini ödüllendirmekten vazgeçmemeleri. Yaptıklarınızın, başardıklarınızın bir ödülü olmalı ama değil mi? Bunun elbette pek çok yolu var. Hafta içi çalıştınız, yoruldunuz, hadi kendinize bir güzellik yapın ve hafta sonu iki gün de olsa hani o çok isteyip de hep ertelediğiniz o sahil kasabasına kafa dinlemeye gidin. Olmadı, kalorisi yüksek diye hep uzak durduğunuz o tatlıyı daha fazla bekletmeyin. Olmadı, kendinize mükellef bir sofra kurun canınız ne istiyorsa yiyin. Sağlıklı beslenme alışkanlığı hep sizinle zaten, arada küçük kaçamakların kimseye zararı olmaz. Ya da sevdiğiniz ama ekonomik olarak sizi zorladığı için alamadığınız o elbiseyi alın. Bütçenizde ona göre bir düzenleme yaparsınız nasıl olsa. Fit, sağlıklı bir görünüm için kendinizi zaman zaman ödüllendirerek mutlu etmeyi de ihmal etmeyin deriz.

Bir Yorum Yazın