• Yeme İçme Mekanları
  • 23 Haziran, 2022

En İyi Lokantaları ve Lezzetlerini Keşfet

  • 0
  • 4924
  • 0
  • 0

Uygun fiyatları, sebzeden et yemeklerine kadar ev yemeği tadındaki çeşitleriyle lokantalar özellikle çalışanların, farklı tatlarla tanışmak isteyenlerin uğrak yeri olmaya devam ediyor. Bulundukları yere göre müşteri potansiyelini dikkate alarak yemek çeşitlerini belirleyen lokantalar hızlı servisleri, uygun fiyatlı çeşitleri ve bol kepçe porsiyonları ile çalışanların özellikle tercihi. Restoranlara göre daha hızlı bir sirkülasyonu ve sıcak ortamı olan lokantalar müdavimleri için vazgeçilmez mekanlar arasında yer alıyor.

Lokanta ile Restoran Arasında Ne Fark Vardır?

Aslında lokanta da restoran da yemek pişirilen ve servis edilen yerler anlamında birbirine benzerlik gösteren mekanlardır. İki mekânda da ortak pek çok yiyecek türü yer alır. Ancak bazı özellikleriyle iki mekân birbirinden ayrılır.

Görünüm açısından bakıldığında, masasından servis araçlarına kadar lokantalar restoranlara göre daha salaş bir ortama sahiptir. Bu sunumda yani serviste de kendini belli eder. Restoranın şık, gösterişli ortamını ve garsonun ayrıntılı ilgisini lokantada bekleyemezsiniz. Çünkü o hızlı sirkülasyonda servis yapanın buna vakti yoktur. Özellikle öğle saatlerindeki yoğunluk hızlı bir tempoyu ve koşuşturmayı gerektirir. Sade, gösterişsiz bir sunumdur lokantadaki servis. Tıpkı evimizdeki günlük yemek rutinimiz gibi. Hatta lokantada bazen garsonun masaya gelip sipariş almasını beklemek yerine tezgâha giderek seçiminizi yapar, sonra masaya geçersiniz. Bu seçimde bazen birden fazla çeşitten azar azar konularak tek tabak yapılmasını da isteyebilirsiniz.

Izgara, Pizza, Çorba

Yemek çeşitliliği açısından benzerlikleri yanında farklılıkları da vardır lokanta ve restoranın. Restoranda, ızgara türlü yemeklere, deniz ürünlerine, mezelere biraz daha ağırlık verilirken, lokantalar çalışana, esnafa, kısa sürede yemek yiyeceklere seslendiği için özellikle esnaf lokantası yemek çeşitleri arasında sulu yemekler, çorbalar, ev yemekleri tarzında çeşitler daha çok yer alır. Yine, restoranlar seçim yapabileceğiniz ve değişmez menü sunmalarına rağmen, lokantalar her gün aynı yemekleri, aynı listeyi çıkarmazlar. Bazı günlerin özel yemekleri olur, bazı lokantalarda da belli yemekler pişirilir. Örneğin kuru fasulye-pilav, çorba çeşitleri, nohut-pilav-cacık gibi.

Restoranlar daha uzun süreli oturulan, sohbet edilen, bazen yemeğe içkinin de eşlik ettiği bir ortamda keyifli zaman geçirilen yerlerdir. Lokantalarda ise özellikle yoğun olan saatlerde her zaman bekleyenler olduğu için onlara yer açmak amacıyla yemek bitince kalkmanız için gözünüzün içine bakarlar.

Lokantaların, özellikle de esnaf lokantalarının yemek porsiyonları restoranlara göre daha doyurucudur. Restoranlar, menüyle birlikte keyifli bir ortam ve saatler sunduğu için, porsiyonları az olmasına rağmen lokantaya göre daha yüksek ödeme yapılır.

İştah Açan Lokanta Yemekleri Neler?

İştah açmakla kalmayıp karnımızı da doyuran, genellikle geleneksel lezzetlerin yer aldığı lokanta yemekleri yelpazesi geniştir. Çorbadan pilava, et yemeklerinden tatlılara kadar pek çok yiyecek çeşidi bulunur lokantalarda. Ama bir de klasik lezzetleri vardır ki hangi lokantaya giderseniz gidin bu lezzetlerle karşılaşma olasılığınız yüksektir. Çorbalar bu lezzetlerin en çok tercih edilen çeşitleridir.

Özellikle kış günlerinin en aranan, kokusuyla, sıcaklığıyla cezbeden lezzetlerinin başında mercimek çorbası ve ezogelin çorbası gelir. Tavuk suyu çorba ve yayla çorbası da dönüşümlü yer alan çorbalardandır.

Etli yemeklerin başta gelenleri tas kebabı, kavurma, Hasanpaşa köfte, fırında tavuk, terbiyeli tavuk haşlama lokanta usulü, tavuk sote, kadınbudu köfte, ciğer sote ya da Arnavut ciğeri gibi çeşitlerdir. Sebzeyle etin buluşmasıyla yapılanların başında ise etli patates, İzmir köfte, patlıcan musakka, orman kebabı, bezelyeli tavuk gibi yemekler gelir. Lokantalarda ev misali sebze yemekleri de yer alır. Taze fasulye, yumurtalı ıspanak, karışık kızartma, semizotu, patlıcan- biber kızartma bunlardan bazıları. Yine özellikle esnaf lokantalarının olmazsa olmazlarından biri de etli ve etsiz kuru fasulye, nohut ve bulgur, pirinç pilavlarıdır. Fırın makarna, lokanta usulü salçalı makarna, mantı makarna, pilav gibi hem doyurucu, hem ana yemeği destekleyen çeşitler de yer alır.

Yemeğin ardına tüketilen tatlıları da unutmamak gerek. Lokantalarda en sık servis edilen tatlıların başında Kemalpaşa tatlısı ve sütlaç gelir.

Lokanta Yemek Fiyatları

Restoranlara göre oldukça hesaplı olan lokanta yemeklerinin fiyatı sebze ve et yemeklerine göre değişmektedir. Et yemekleri sebze yemeklerine göre biraz daha fiyatlıdır. Lokantayı tercih eden kitle düşünüldüğünde ev yemeği tadında sunulan bu lezzetlerin fiyatlarının oldukça uygun tutulduğunu söyleyebiliriz. Uygun fiyatlı lokantalar hemen hemen her şehirde bulunabilir. Ancak konsept olan ve en iyi lokantalar listesinde yer alarak tanınan bazı lokantaların fiyatları diğerlerine göre biraz daha yüksek olabilmektedir.

Bir Yorum Yazın