• Yeme İçme Mekanları
  • 20 Haziran, 2022

En İyi Ocakbaşı Restoranlarını Keşfet

  • 0
  • 3164
  • 0
  • 0

Türkiye’nin dünya genelinde ün salan ve lezzetleriyle misafirlerini büyüleyen ocakbaşı restoranları, ilgi odağı olmaya devam ediyor. Kebaptan ciğere, dönerden kaburgaya kadar pek çok et ürününü misafirlerine sunan ocakbaşı restoranlar, kendilerine has kültürüyle de hayranlık uyandırıyor.

Anadolu’da geçmişi asırlar öncesine dayanan ocakbaşı kültürü, Türk insanın vazgeçemediği bir gelenek olarak ön plana çıkıyor. Birbirinden lezzetli et ürünlerinin sunulduğu ocakbaşı restoranlar, yabancı turistlerin de ilgisini çekmeyi başarıyor. Kendine özgü kültürü ile ocakbaşında pişer pişmez müşterilere servis edilen et çeşitleri, hem lezzetleri hem de görsel güzelliği ile büyülüyor.

Ocakbaşı restoranlarının menülerinde döner, ciğer ve kaburga gibi birçok et çeşidine yer veriliyor. Et gurmelerinin gözde adresi olan ocakbaşı restoranların tarihçesi 17. yüzyıla kadar dayanıyor. Asırlardır devam eden ocakbaşı kültürü, Anadolu insanın da vazgeçemediği bir gelenek olarak varlığını sürdürüyor. Özel hazırlanmış ocaklarda pişen etler, kusursuz bir servis eşliğinde müşterilerine sıcak sıcak sunuluyor. Görüntüsüyle de kendine hayran bırakan ocakbaşı lezzetleri, yurt dışından gelen yabancı turistlerin de gözde tercihleri arasında yer alıyor.

Et döner, Wrap dürüm

Ana yemek menüleriyle müşterilerini ağırlayan ocakbaşı restoranlar, kendilerine has pişirme usulleri ve servisleriyle de merak uyandırmaya devam ediyor. Peki, Türkiye’nin en iyi ocakbaşı restoranları hangisi? Türkiye’de mutlaka gidilmesi gereken ocakbaşı işletmeler hangi şehirde?

Türkiye’nin en ünlü ocakbaşı restoranlarının büyük çoğunluğu İstanbul’da bulunuyor. Hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak yeri olan bu restoranlar, etten vazgeçemeyenlerin gözde noktası olmayı sürdürüyor. İstanbul’un en ünlü ocakbaşı restoranları arasında; Zübeyir Ocakbaşı, Kurtuluş Adana Ocakbaşı, Beyoğlu Ocakbaşı, Tiryaki Kebap House, Sur Ocakbaşı, Peymane, Güler Ocakbaşı, Canım Ciğerim, Ali Ocakbaşı, Çamlık Restaurant, Elit Ocakbaşı ve Bağdat Ocakbaşı Cezayir’in Yeri bulunuyor.

Ocakbaşı Lezzetleri Neler?

Ocakbaşı restoranlarında menülerinde genellikle et yemekleri bulunuyor. Etten vazgeçemeyenlerin uğrak adresi olan ocakbaşı restoranlar, ciğer ve döner gibi çeşitli lezzetleri mangal ateşinde eşsiz bir tada dönüştürerek müşterilerine sunuyor. Ocakbaşı restoranların menüsünde en çok tercih edilen lezzetlerin başında ise kaburga kebap çeşitleri geliyor. Sayısız et çeşidini menüsünde barındıran ocakbaşı restoranlar, içecekleriyle de kültürlerini yaşatmaya devam ediyor. Ocakbaşı restoranlarda genellikle doğal üretim olan yayık ayranlarına sıklıkla rastlanılıyor. Et yemeklerinin yanında en çok tercih edilen içecek olarak ön plana çıkan yayık ayranı, lezzeti ve doğallığıyla da damaklarda eşsiz bir tat bırakıyor. Yayık ayranının yanı sıra kola ve diğer gazlı içecekler de ocakbaşı restoranlarda sıkça tercih edilen ürünler arasında bulunuyor.

Ocakbaşı Restoran Fiyatları

Ocakbaşı restoran fiyatları şehirden şehre ve işletmeden işletmeye göre farklılık gösteriyor. Ocakbaşı restoranların en yoğun görüldüğü İstanbul’daki fiyatlar, Anadolu’da emsallerine kıyasla biraz daha yüksek seviyede görülüyor. İstanbul’daki ocakbaşı fiyatları değişkenlik göstermekle beraber genel olarak Adana Kebap 60-75 lira arasında müşterilere sunuluyor. 2 kişilik olarak hazırlanan tepsi kebabın fiyatı ise 250 lira ile 300 lira arasında değişebiliyor. Şiş köfte 60-75 lira, 1 buçuk porsiyon karışık ızgara 90-110 lira, lokma kebap, 70-80 lira, 1,5 porsiyon beyti 90-110 lira, tavuk şiş ise 55-65 lira arasında fiyatlandırılıyor. Ana yemek öğünlerin yer aldığı ocakbaşı restoranlarda tavuk çeşitleri de bulunuyor. Kiremitte kaşarlı tavuk bonfilenin fiyatı 65-80 lira arasında değişiklik gösterirken, kiremitte tavuk şişin fiyatı ise 60-70 lira olarak dikkat çekiyor. Daha uygun maliyetlerle ocakbaşı deneyimi yaşamak isteyenler için ise pide çeşitleri bulunuyor. Kıymalı pide 35-40 lira, peynirli pide, 40-50 lira, kaşarlı ve kuşbaşılı pide 50-60 lira, karışık pide ise 55-65 lira arasında müşterilere sunuluyor. Ocakbaşı restoranlarda lahmacun fiyatları ise 20 liradan başlıyor, 35 liraya kadar çıkabiliyor. Türkiye’nin asırlık bir geleneği haline gelen ocakbaşı restoranlar, hem kendilerine özgü pişirme usulleri hem tarihi dokusu hem de eşsiz lezzetleriyle dünya genelinde hayranlık uyandırmaya devam ediyor. Genellikle akşam ve gece saatlerinde yoğunluğun yaşandığı ocakbaşı restoranları, yerli ve yabancı turistlerin de gözde adresi olarak dikkat çekiyor. İstanbul’un yanı sıra Anadolu’nun da hemen hemen tamamında yaygın olan ocakbaşı restoranlar, Adana, Diyarbakır, Hatay ve Gaziantep gibi mutfağı ile dünya genelinde meşhur olan kentlerde sıklıkla görülüyor. Kebaplarıyla meşhur olan Gaziantep ve Adana’nın kendilerine has ocakbaşı kültürleri, yerli turistlerin ilgi odağında bulunuyor.

Bir Yorum Yazın