• Fit Tarifler
  • 07 Eylül, 2022

Fit Magnum Tarifi

  • 0
  • 5113
  • 0
  • 0

Çocukluğumuza dair tadı damağımızda kalan lezzetlerin başta geleni nedir desek sanırız çoğumuzun cevabı dondurma olur. O ağızda erirken tadına doyulmaz muhteşem lezzetiyle keşke hiç bitmese dediğimiz dondurmayı unutmak mümkün mü? Keşke her şey çocukluğumuzdaki gibi olsa. Büyüdükten sonra da dondurma tüketmeye devam ettik ama çocukluğumuzda aldığımız tadı hep özledik. Kalorisi mi yüksek, çok yersem kilo alır mıyım, bugün yedim bir süre yemesem mi acaba gibi kaygılar duymadan dondurmanın her çeşidini büyük bir iştah ve zevkle, ne kadar yersek yiyelim bıkmadan tüketirdik. Mahallemizdeki market, köşedeki pastane dondurma almak için hiç üşenmeden gittiğimiz yerler olurdu. Dur-durak bilmez, daha olsa da yesek derdik. Çocuktuk, şeker oranı yüksek bu ürünü çok tüketirsek ileride bunun zararlarını görürüz gibi bir düşünce aklımızdan geçmezdi bile. Tek engel büyüklerimizin ‘çok yeme, hasta olursan, boğazın ağrır’ gibi söylenmeleriydi ki büyüdüğümüzde aslında dondurmanın bademcikler, boğaz için öyle söylendiği gibi çok da zararlı olmadığını öğrendik. Öğrendik öğrenmesine de gel gör ki bu kez de farklı engeller çıktı bu güzel tatlıyı tüketmekten bizi alıkoyan. ‘Ya kilo alırsam!’ Bu kaygımızda çok da haksız sayılmazdık çünkü kilo verme sürecinde tatlılarla birlikte tüketilmesine izin verilmeyenler ilk ürünler arasında yer alırdı dondurma. Bir topunda bile yaklaşık 200 kalori olduğunu düşünürsek neden kilo vermenin önündeki engellerden, kilo almanın destekleyicilerden biri olarak görüldüğü daha iyi anlaşılır. Özellikle hazır gıda olarak tükettiğimiz dondurmaların içindeki malzemeleri, üstündeki sosunu, fındığını, fıstığını dikkate aldığımızda kilo aldırmaması imkânsız gibi bir şey zaten. Krema, süt tozu, şeker, yapay tatlandırıcılar, meyve şurupları bu malzemelerin başta gelenleri. Yüksek miktarda şeker içeren dondurma hamur işi tatlılar kadar kalorisi yüksek olmasa da her şekerli ürün gibi kan şekerinin yükselmesine ve kilo almaya neden oluyor. Kilo almaya neden oluyor olmasına da yine de vazgeçmek zor bu lezzetten. Hele de yaz sıcağında, canımız buz gibi bir şeyler tüketmek istediğinde. İster külahta ister özel sunum kabında, meyvelisinden çikolatalısına, vanilyalısından karamellisine, kahvelisinden kestanelisine kadar her yıl biraz daha artan zengin çeşitleriyle her daim ilgi alanımızda olan bir tatlı dondurma. Gel de vazgeç kolaysa. Ne onunla ne onsuz misali.

Yerini bir şey alır mı peki? Hani hem dondurma keyfi verecek hem de tükettiğimizde kilo almamızın önüne geçecek… Bir de şeker insülin seviyesini hızla yükselttiği için, içinde şeker ve glikoz-fruktoz şurubu bulunan dondurmayı tüketmesi sağlık açısından sakıncalı olan diyabetli olanlarımız var tabii. Onları da rahatlatacak böyle fit tarif kullanılarak hazırlanmış, diyet sürecinde endişe duymadan tüketebileceğimiz, şekersiz dondurma tarifi var mıdır acaba?

Evet var, diyetisyen Hanife Kara diyor ki, diyet yapmanız dondurma yemenize engel değil ve hazırladığı tarifle dondurma diyet yapanların korkulu rüyası olmaktan çıkıyor. Sizi kilo alma derdinden kurtaracak, yazın o sımsıcak havalarda serinletecek, kışın da severek tüketeceğiniz bir tarifi var diyetisyenimizin. Yalnızca 85-90 kalori içeren fit bir magnum tarifi bu. Diyetisyen listelerinde de yer alan, yüz yüze ya da online diyet danışanlarına önerdikleri bu tarifi diyetisyen Hanife Kara sizin için hazırladı.

Kilo verme sürecinde olanların öğleden sonra ara öğünde rahatlıkla tüketebilecekleri bu fit magnum tarifinin yapımı son derece kolay. Bu lezzetli tarif için gereken malzemeler:

2 adet dondurulmuş muz

1+ su bardağı laktozsuz ya da bitkisel süt

Bitter çikolata

15 adet fındık

Şekersiz fıstık ezmesi

Yapılışına gelince:

Öncelikle, muz, süt ve fıstık ezmesi blenderdan geçirilecek. Ardından bu karışım dondurma kalıplarına dökülerek buzdolabında dondurulacak. Karışımın buzdolabında donmasını beklerken diğer yanda bitter çikolata benmari usulü eritilerek içine kırılmış fındıklar eklenecek. Daha sonra donmuş karışım çikolataya batırılacak ve çikolata donana kadar buzdolabında bekletilecek. Gördüğünüz gibi yapımı son derece basit ve şeker içermediği için diyet sürecinde rahatlıkla tüketebileceğiniz bir ürün.

Bu tarifi baz alarak başka meyvelerden de dondurma yapmak mümkün elbette. Ya da karışım seviyorsanız muz ve çilek gibi iki meyveyi kullanarak da bu lezzetli fit magnum tarifini hazırlayabilirsiniz. Yalnız sizin için değil çocuklarınız için de iyi bir alternatif olabilir bu fit magnum tarifi.

Afiyet olsun!

Hanife Kara
İzmir
Bilgi Al Firmayı İncele ►

Bir Yorum Yazın