• Güzellik
  • 03 Ocak, 2022

Göz Alıcı Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

  • 0
  • 3973
  • 0
  • 0

Göz alıcı bir makyaj, abartılı ve parlak renklerin hâkim olduğu bir makyaj anlamına gelmemektedir. Kadın güzelliğini ortaya çıkaran ve makyajda ön planda olan göz ve dudakları belirginleştirip etkiyi arttıran, dikkat çekici hale getiren makyaj şeklidir. Göz alıcı makyaj yapmanın en önemli noktalarından biri kaliteli temel makyaj malzemeleridir. Peki, bir makyajda olmazsa olmazlar nelerdir? Makyaj yapılırken hangi malzemelere ihtiyacımız var?

Makyajda İhtiyaç Duyulan Temel Makyaj Malzemeleri

Temel makyaj malzemeleri ne tür makyaj yapılırsa yapılsın mutlaka gerekli olan malzemelerdir. Ruj, Allık, gözleri daha belirgin hale getiren eyeliner, fondöten, göz kalemi bunların başında geliyor. Bu malzemeler dışında çekici bir makyaj için renkli nemlendirici, concealer yani bazı cilt kusurlarını gizleyen kapatıcı, maskara, kaş kalemi, pek çok renk seçeneği sunan far paleti, makyaj fırçası, gözaltı kapatıcısı, baz krem, rimel sayılabilir.

Önde Gelen Etkili, Göz Alıcı Makyaj Uygulamaları

Etkili, göz alıcı bir makyaj cildi temizlemek ve nemlendirmekle başlar. Ne tür bir makyaj uygulanacağı, makyajın hangi ortam için yapıldığına, giyilen kıyafetin türüne ve rengine göre değişir. Sözgelimi, kırmızı bir elbise tercih edildiğinde makyajın sade olması gerekir. Kırmızı elbiseye makyaj tercihinde pastel tonları tercih etmekte yarar vardır. Gözde gri ya da kahverengi tonlar kırmızıyla uyum sağlayacak, abartılı bir görüntüyü engelleyecektir. Kırmızı ya da nude yani dudak rengine en yakın renkte rujlar tercih edilebilir.

Göz alıcı makyaj türlerinden biri olan toprak tonları makyaj şekli kişiye zarif bir görüntü verir. Gece ya da gündüz uygulanabilen bu makyajda kullanılan belli başlı renkler krem, bej, kahverengi ve bronz rengidir. Yüzün her bölgesine uygulansa da gözleri daha belirgin ve etkili kılmak için tercih edilir. Makyajda ışıltı tercih ediliyorsa parlak kahverengi göz farları kullanılabilir. Bu makyaj türü, kahverengi ve yeşil göz için daha çok uygundur. Göz dışında, toprak tonunda bir allık ve ruj makyajı tamamlar.

Gündüz de kullanılabilen ama özellikle gece bir davete giderken tercih edilen bir diğer makyaj da gölgeli makyaj uygulamasıdır. Birbirinden farklı farların dağıtılarak birbiriyle buluşturulduğu bu makyajda renklerin birbiriyle uyumlu olmasına dikkat etmek gerekiyor.

Dikkat çeken bir makyaj için göz ve kaşlar ön planda gelmektedir. Kaşlardaki sorunları, seyrekliği kalıcı kaş makyajı ile gidermek mümkündür. İşlemde kullanılan kalıcı makyaj boyası doğal içeriklidir.

Gelin makyaj modelleri, gelinin yüz tipi, düğünün yapıldığı mevsim, gelinlik modeli gibi seçimlere göre değişiklik gösterir ve profesyonellik ister. Dolayısıyla bu özel gecede makeup hizmetleri için işinin ehli olmasının yanı sıra sanatsal bakış açısına da sahip bir uzmandan yardım almak gelinin güzelliği ve zarafetini daha çok ortaya çıkaracaktır.

Özel günlerde, gelin makyajında en çok kullanılan makyaj türlerinden biri de porselen makyajdır. 2 güne yakın bozulmadan kalabilen porselen makyaj nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce bu makyajda kullanılan malzemeleri bilmek gerekir. Makyaj bazı, fondöten, ten renginden 1-2 ton açık concealer, transparan pudra ve allık, far, maskara, kapatıcı, ruj, dudak kalemi başta gelen malzemeleridir. Cilde pürüzsüz, bebeksi bir görünüm kazandıran porselen makyaja, yüzün temizlenmesiyle ve gerekirse peeling ve sir ağda uygulamasıyla başlanır. Daha sonra cilt nemlendirilir ve sırasıyla makyaj bazı, fondöten ve pudra sürülür.. Ruj tercihinde göz makyajıyla ters orantılı olarak açık ya da koyu tonlar kullanılır. Göz ve dudağın belirgin hale getirildiği bu makyajda, tüm işlemler bittikten sonra sabitleyici sprey kullanılır. Uygulaması biraz uğraştırıcı olan bu makyaj türü için güzellik merkezi desteği alınması makyajın istenilen biçimde ve kalitede olması açısından yerinde olacaktır.

Porselen makyajı çıkarmak da sıkıntılı bir süreç olabilmektedir. Bu yüzden bu tür makyajlarda cildi tahriş etmemek için makyaj temizliğini kolaylaştırıcı bazı maddeler kullanılmasında yarar var. Makyaj temizleme yağı bunların başında geliyor. Su ile birleştiğinde temizleme sütüne dönüşen makyaj temizleme yağıyla en zorlu makyajı çıkarmak bile kolaylaşıyor. Bu yağlar aynı zamanda cilde bakım yaparak görünümü de güzelleştiriyor.

Profesyonel Makyaj Fiyatları

Profesyonel makyaj fiyatları, uygulayan kişi ve kullanılan malzemenin kalitesi, evde ya da mekânda yaptırmak, makyajın türü gibi tercihlerle farklılık göstermektedir. Seçim yapmadan önce hem fiyatlar, hem de merkezin verdiği hizmetin kalitesi konusunda iyi bir araştırma yapmak yerinde olacaktır.

Bir Yorum Yazın