• Spor
  • 25 Ağustos, 2022

Her Daim Fit Olan İnsanların 5 Ortak Özelliği

  • 0
  • 4872
  • 0
  • 0

Fit olmak yalnızca estetik açıdan değil sağlıklı yaşam açısından da oldukça önemli. O yüzden fit olmak pek çok insanın hayallerinden biridir. Peki fit bir insan ne demek? Yalnızca estetik bir görünümle fit olmak mümkün mü? Değil elbette. Fit olmanın en temel özellikleri boy kilo dengesini sağlamak, yağ oranı uygun aralıkta olmak ve sağlıklı olmak… Özellikle vücut yağ oranı önemli bir belirleyici fit olmakta. Yağ oranının yüksekliği ya da düşüklüğü diyabetten kalp damar hastalıklarına, yüksek tansiyona, sindirim, solunum yol hastalıklarına kadar pek çok sağlık sorununa yol açmaktadır. Bu yüzden sağlıklı vücut için yapılması gerekenler arasında öncelikle vücudun yağ dengesini sağlamak gerekiyor.

Fit bir vücut için ne kadar zaman gerekir gibi bir soruya net bir cevap vermek zor çünkü fit vücut bayan ile fit vücut erkek ölçüleri farklı olduğundan, beslenmeden spora farklı bir süreci gerektirebilir ama fit bir vücuda sahip olmak çok da kolay değil, emek gerektiriyor. Bazen 3 günde fit bir vücut, kısa sürede fit bir vücut gibi sözler duyup yazılar okusak da bu tür söylemler çok da gerçeği yansıtmıyor. Hani hayatı boyunca fit görünüp de özendiğimiz insanlar vardır ya, çoğu emek karşılığı edinilmiştir. ‘Nasıl hep böyle zayıf kalıyorsun, nasıl kilo almıyorsun, hep sağlıklı görünüyorsun?’ diye sık sık sorulara maruz kalan kişiler nedenleri değişik olsa da ortak olan bazı özellikleri de var. Fit bir vücut için ne yapılmalı sorusunun cevabını öğrenmek fit olmak yolunda adım atmak için iyi bir motivasyon olacaktır diye düşünüyor ve her daim fit olan insanların ortak özelliklerine birlikte bakıyoruz.

Evde egzersiz

1. Fit İnsanlar Haftanın 5 Günü Egzersiz Yapıyor

Egzersizi yaşam biçimi haline getirmek herkesin istediğidir ama ne var ki bir türlü başlamak ya da devam ettirmek konusunda istikrar sağlanamaz. Başlayıp başlayıp yarım bırakılan yürüyüşler, koşular, spor salonları hikayesi pek çoğumuza yabancı değil. Oysa sağlıklı bir bedene kavuşmak, sağlıklı bir yaşam sürmenin ana şartlarından biri, egzersizin hayatımızda hep olması. Yapılan araştırmalara göre fit insanlar haftanın 4-5 günü 45 dakikadan az olmamak üzere egzersiz yapıyorlar. Spor yapmadan fit olmak çok da mümkün olmadığından fit insanların hayatında egzersiz hep var ve doğada yaptıkları yürüyüş, hafif koşu yanında pek çoğunun hayatında spor salonu da yer alıyor.

Herkes kendisine uygun, yapmakta çok zorlanmadığı, kendini iyi hissettirecek, keyif alarak yapacağı bir egzersiz türü mutlaka bulabilir. Motive olmakta zorlanıldığı zamanlarda personal trainer desteği almakta yarar var.

2. Fit Kalmak Adına Her gün Günde 10 bin Adım Atıyor

Haftanın 4-5 günü yapılan egzersiz dışında hareketli bir yaşam tarzını benimseyen fit insanlar, yürüyerek gidebilecekleri yerler için araç kullanmıyorlar. Fit kalmayı sürekli kılmak için her gün 10 bin adım atmaya özen gösteriyorlar. Her gün atılan adımlar beden sağlığına katkı sunduğu gibi açık havada olmak, yürümek kişinin ruh sağlığı açısından da yararlı.

3. Yeni Yiyecekleri Denemek Fit İnsanlar İçin Bir Keşif

Rutinin dışına çıkmayı da seven fit insanlar yeni tatlar denemeyi de seviyorlar. Özellikle sağlıklı, doğal ürünlerle yapılan tatlara önem veriyorlar. Ölçüyü kaçırmamak kaydıyla her türlü lezzeti denemek onlar için harika bir hayat deneyimi ve lezzet keşfi. Doğal yiyecekleri tüketmeyi yaşam tarzı haline getirmek fit olmanın sürdürülebilir olması açısından da önemli. Yeni yiyecekleri keşfetmek, o yiyeceklerin vücudumuza sağlayacağı enerjiyi, vitamini de keşfetmek demek. Sağlıklı beslenmeye önem veren fit insanlar genellikle daha önce kilo verme sürecinde bir diyetisyen desteği alıyorlar.

4. Fit İnsanlar Kişisel Gelişime Açık Olmayı Önemsiyor

Fit olmak, yalnızca sağlıklı bir görünümü değil, ruh sağlığı açısından da sağlıklı olmayı gerektiriyor. O yüzden egzersiz, sağlıklı beslenme yanında kişinin kendini geliştirmek, kendine olan güvenini arttırmak için sosyal, sanatsal etkinlikleri katılması, okumaya, müziğe zaman ayırması da kişisel gelişim açısından önemli. Hem iş hem özel yaşamda başarılı olmak, kendimizi geliştirmek için adım atmada gerekli olduğunda bu konuda rehberlik edecek bir yaşam koçu desteği de alınabilir. Kendini geliştirmek mutlu ve motivasyonu yüksek bireyler demek. Ruh halinin de yerinde olması demek.

5. Fit İnsanların En Önemli Özelliklerinden Biri Dinlenmeyi Bilmek

Fit insanlar vücutlarını çok iyi tanıdıkları için onun sesine kulak verip bioritimlerine göre hareket ediyorlar. Egzersiz, yürüyüş fit bir vücut için mutlaka gerekli ama dinlenmeyi, bedenin rahatlamasına izin vermeyi de bilmek gerekiyor. Peki dinlenmenin faydaları nedir dersek, sanırız ilk sırada vücudun sağlığını korumak, güne daha enerjik başlamak gelir. Fit insanlar, harekete önem verip çok sevseler de dinlenmeyi de biliyorlar. Yaptıkları egzersizlerin dengesini kurdukları için keyifle sürdürüyorlar, bıkmıyorlar.

Fit olmak emek gerektirse, kolay olmasa da sonuçları ve sürekliliği için yola çıkmaya değer!

Bir Yorum Yazın