• Sağlıklı Beslenme
  • 27 Nisan, 2021

Zayıflık Ve Kilo Alamama Sorunları

  • 0
  • 6466
  • 0
  • 0

Kilo Alamamanın Nedenleri Nelerdir?

Kilo alabilmek, bazıları için kolay görülse de kimileri için bu durum zor olabilmektedir. Yemek yedikleri halde kilo alamayan, kilo almaya uğraşan birçok insan vardır toplumda. Kilo alamamanın birçok nedeni olabilir. Bunlardan ilki, hormonal yetersizlik olabilir. Tiroit hormonunun fazla çalışması yani hipertiroidi kilo alamama sebeplerinden birini oluşturabilir. Hipertiroidi metabolizma hızını aşırı hızlandırdığı için kişi, ne kadar yemek yerse yesin kilo almakta zorlanabilir.

İkinci neden ise, bağırsaklarda olan parazitler ya da enfeksiyonlardan kaynaklı olabilir. Bağırsaklarda oluşan parazit veya enfeksiyonlar besin emilimini azaltır. Bu nedenle birey yediği yiyeceği kullanamadığı için kilo alamayabilir. Üçüncü neden ise, kalitesiz besin tüketimidir. Tek öğünde, vücudu için yeterli kaloriyi almayan bireyler kilo alamama problemleri ile karşı karşıya kalabilirler.

Kilo Alamamanın Bir Başka Sorunu

Sindirim sistemi bozuklukları, dolaşım sistemi bozuklukları kilo alamama nedenlerindendir. Ayrıca tek öğün beslenme ve öğün atlama kilo alamama nedenlerinden biri olabilir. Aslında kilo alamamak bu tip sorunlardan kaynaklanır ve sorunları çözme yoluna gidilebilir. Mesela kilo alamayan bireyler en az üç ana öğün beslenmeli ve ara öğünlerde hacmi küçük enerji içeriği yoğun yiyecekler mutlaka tüketilmelidir.

Zayıflık Ne Demektir?

Beden kitle indeksi 18.5’ in altında olan kişiler zayıf olarak tabir edilirler. Bu durum da sağlık açısından çok iyi bir durum değildir. Birey, günlük aldığı enerjiden fazla enerji harcıyorsa ve yeterli enerjiyi almıyorsa zayıflık durumu ortaya çıkar. Zayıf kişilerde yağ oranı çok düşük olduğu için halsizlik olabilir. Konsantrasyon güçlüğü olabilir. Bir yaralanma yaşandığı taktirde vücutta geç iyileşme görülebilir. Ve deride yarıklar oluşabilir. Aynı zamanda zayıf kişilerin çok fazla üşüdüğü de görülmüştür. Bu tür problemler zayıf kişileri büyük oranda etkilemektedir.

Kilo Alabilmek İçin Neler Yapılabilir?

Kahvaltıda tahin, pekmez tüketilebilir. Bu hem çok sağlıklı hem de enerji yükselten bir besin olduğu için tüketilmesinde çok büyük fayda vardır. Aynı zamanda kan değerini iyileştiren bir özelliğe de sahiptir. Yüksek enerji değerine sahip olduğu için kilo almaya yardımcı olacaktır. Ana öğünlerde protein ve karbonhidrat birlikte tüketilmeli. Buna örnek vermek gerekirse, 200 gr kadar bir et yanında bir kase yoğurt ve bulgur ile ana öğün tamamlanabilir.

Et, yoğurt ve bulgur hem kilo aldırmaya yardımcı besinlerdir hem de oldukça sağlıklı ürünlerdir. Yani burada amaç, sadece kilo almak olmamalı. Kişiler, sağlıklı besinler tüketerek sağlıklı kilo alımı yoluna başvurmalıdırlar. Ana öğünlerde su, çorba, salata, içecek olmamalı. Bu tür besinler mide hacmini kapladığı için daha fazla katı besin alımının önüne geçecektir. Ve hemen doymanızı sağlar. Bu şekilde de yüksek kalori alamadığınız için kilo alımı yavaşlayacaktır.

Ara Öğünlerde Hangi Besinler Tüketilebilir?

Ara öğünlerde taze sıkılmış meyve suyu tüketin. Bir bardak meyve suyu tüketmek için en az dört beş portakal kullanmak gerekir. Bu da yüksek kaloriye işaret eder. Aynı zamanda dört beş portakal yüksek antioksidan demektir. Kilo almaya yardımcı olacak iyi bir besin kaynağıdır. Bu sağlıklı besinler kilo alma diyeti olarak uygulanabilir. Düzenli tekrarlandığı taktirde istenilen kiloya ulaşmak mümkün olacaktır. Ara öğünde süt, kuru incir ve kuruyemiş tüketin. Bu ürünler bir arada tüketilmelidir. Örnek olarak bir bardak süt içerisine kuru incir ve kuruyemişi ekleyerek tüketebilirsiniz. Bu şekilde tüketim gerçekleştirildiği taktirde büyük oranda kalori yükselmesi görülür. Bu da kilo almak için çok iyi bir yöntemdir.

Gece yatmadan 2-3 saat önce ara öğün yapın. Süt, meyve suyu veya bir avuç kuruyemiş tüketilebilir. Bu sayede yatmadan önce de enerji alımı gerçekleşmiş olur. Kilo almak kilo vermekten daha zordur. Çünkü bu kişilerin mide yapıları fazlaca küçük olduğu için bir kase çorba içtiği taktirde doyacaktır. Daha fazla kalori alamadığı için de kilo alımını gerçekleştiremiyor.

Kilo Alımında Aktivite Önemli

Omega 3 desteği alınmalı. Günde bir ya da iki tane tüketilmesi yeterli olacaktır. Omega 3, iştahınızın açılmasını sağlar ve daha fazla besin alımına yönelirsiniz. Spor yapmayı tercih edin. Spor yaptığımız zaman vücudumuz daha fazla enerji harcar ve daha fazla acıktığımızı hissederiz. Özellikle yüzme sporunu tercih etmeliyiz. Çünkü yüzen kişilerin, yüzme sonrasında çok fazla iştahı açılır ve yüksek besin tüketimi yapabilir. Fazla enerji aldığı için de kilo alımını sağlayacaktır.

Bir Yorum Yazın