• Sağlıklı Beslenme
  • 30 Nisan, 2021

Kilo İle Sağlık Arasındaki İlişki!

  • 0
  • 6966
  • 0
  • 0

Günümüzde dünya üzerinde teknolojik gelişmelerin insan hayatı üzerindeki etkileri bir çok gelişme gösterdiğini ispatlamaktadır. Yaşam konusunda insan ömrünü dahi uzatabilen teknoloji aynı zamanda insanların hayatını o kadar çok kolaylaştırmıştır ki insanlar bir tuşla birçok problemini halletmektedir.

Bütün bu gelişmelerin yanında geçmiş zamanlarda ilkel hayatta beslenen insanlar avcılık toplayıcılık dönemlerinde olduğu gibi herhangi bir bedensel yeteneğe ihtiyaç duymamaktadır. Öyle ki hiçbir bedensel ve aktivite göstermesine gerek kalmadan yiyecek ve içecek temini edilebilmektedir.

Bu şekilde bir yandan teknolojinin imkanlarına alışan insan bedeni aynı zamanda hazırcı bir beslenme yöntemine teşvik edilmiştir. Bu yöntem hazır gıdaların alımını sürekli reklam ve promosyon yöntemiyle insanlara ulaştırmakta uzmanlaşmıştır. Gün geçtikçe insan nüfusunun kentlerde modern yaşam şartlarında yaşama isteği arttığı için doğal beslenmekten uzak daha kısa zamanda hazır çözümler üretebilecek beslenme tarzları oluşturulmuştur. Böylece insanlar daha az hareket ederek ve daha sık beslenerek tükettiği gıdaların içeriğindeki sürekli acıkmasını sağlayan hazırcı besinleri tüketmişlerdir.

Yanlış Beslenme Sonuçları Nelerdir?

Yapılan araştırmalarda gelişen veya henüz gelişmekte olan ülkelerde insanların sağlığını bozan ve kalıcı hasarlar bırakan beslenme tarzının hazır gıdalarla yapılması olduğunu göstermektedir. Yanlış beslenme sonucunda hareketsiz bir yaşam tarzını benimseyen birçok kişide obezite ve aşırı kilo alma ortaya çıkmaktadır. Bu durum birbirini destekleyen bir kör düğüme benzemektedir. Aşırı ve düzensiz beslenmek kiloya sebep olurken fazla kilo almak ise sağlığı bozmaktadır. Sağlığı bozulan ve obez olan kişi ise bu duruma engel olamayıp tekrar hareket edemediği için hazır beslenmeyi tercih etmektedir.

Kaliteli Yaşam İçin Gerekli Olanlar

Son zamanlarda yapılan birçok araştırma da insan yaşamının kalitesini bozan en önemli etkenin beslenme sorunları olduğu ortaya çıkmıştır. Birçok hastalığın nedenini obezite ve beslenme bozukluğu nedeniyle kilo artışından kaynaklanmaktadır. Bu da beslenme önemi ve kıymetini belirtmektedir.

Yol Açtığı Sorunlar Nelerdir?

Belirtildiği gibi kilo ve sağlık problemleri bedenin sistemlerinin düzenli çalışmadığını göstergesidir. Sindirim bozukluğundan başlayarak dolaşım bozukluğuna kalp damar sağlığının bozulmasına kadar birçok sorunun kaynağı olmaktadır. Obezite ve aşırı kilo almak iskelet sisteminin de zamanla bozulmasına bel fıtığı, eklem romatizması, bacak ve boyun ağrı ve hastalıklarını desteklemektedir. Zamanla aşırı yük taşımak zorunda kalan iskelet sisteminde eğrilme, burkulma, kırılma ve ayak kemiklerinde önlenemez çıkıntılara neden olmaktadır.

Görüldüğü gibi sağlık düzenini oldukça zora sokan kilo problemleri kan şekerinin düzensizliğini de arttırarak çoğunlukla beraberinde damar bozukluğuna neden olabilmektedir. Bu damar bozuklukları da vücuttaki ödem oluşmasını desteklemeye sebep olarak böbrek yetersizliği sorununa aynı zamanda tansiyon dengesini bozmaya neden olur. İnsan sağlığını tehdit eden çevre kirliliği katkılı besinler saf ve doğal su kaynaklarının bozulması gibi dengelerin değişmesiyle doğal düzen değişmiş bu da hali hazırda hareket alanı kısıtlanmış insan bedenini obezite sorununu arttırarak ortaya çıkarmıştır. Bu sebeplerin tamamı hayat çizgisinde insanın sağlıklı bir bedene sahip olmasının önemini belirtmektedir.

Doğru Ve Dengeli Beslenme Yolları Nelerdir?

Beslenme her canlının ortak ihtiyacıdır. Hayatta kalabilmek için beslenmek zorunda olan insan için ise bu kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Sağlığı korumak için insanın sağlıklı beslenme yol ve yöntemlerini uygulayarak bedenini bu düzene alıştırması gerekir. Sabah kahvaltıdan itibaren yüksek protein içeren süt ve süt ürünleri, yumurta gibi besinleri tüketmek bedenin ihtiyacına karşılık gelecektir. Gün içerisinde atıştırmak veya benzeri hazır gıdalardan uzak kalmak gerekir.

Beslenme düzeninde yeterli ve dengeli beslenmek aynı zamanda koruyucu bir etken olmaktadır. Bunun yanında uzun süre aç kalmak sonrasında yemek yemeyi abartmamak için dikkat etmek gerekmektedir. Uzmanlar yemeklerden önce bir bardak su içmenin aşırı yeme isteğini giderici bir etki oluşturduğunu belirtmektedirler. Aşırı karbonhidrat tüketimini engellemek de sağlıklı beslenmeyi düzenlemektedir.

Yaşam kalitesini arttırmak isteyen birçok insan bu tür problemlerden uzak kalmak için doğru beslenmeye önem vererek spor alışkanlıklarını geliştirmiştir. Zaman planlama konusunda spor yapmayı daha da önemseyerek yiyecek ve içecekleri sindirebilecek aktiviteler bulmak zorunda kalmıştır. Bütün bunlar ideal yaşam için gerekli ve kaliteli sürdürülebilir zaman için belirlenmiş etkinliklerdir. Amaç her insanda olduğu gibi ihtiyaçlarını giderecek diğer yandan da hayatta kalma isteğini gerçekleştirmek olarak kalacaktır.

Bir Yorum Yazın