• Spor
  • 25 Ocak, 2022

Kilo Vermede En Hızlı Etkisi Olan Spor Dalı Hangisi?

  • 0
  • 4847
  • 0
  • 0

Kolay kilo verme ve yağ yakımının pek çok yöntemi bulunmakta. Fakat en hızlı zayıflama yolları arasında diyet başı çekerken hemen arkasından büyük kas gruplarının çalıştırıldığı egzersizler gelir. Bu egzersizler kardiyo sporları, tenis, yüzme, bisiklet sürmek, yürüyüş, koşu ve anaerobik egzersizlerdir. Bu tür sporların daha kolay kilo verdirme sebebi, vücudu daha iyi hareket ettirmeyi sağlayarak daha iyi çalıştırmasıdır. Çok ağır diyetler yaparak yağ yakmaya, göbek eritmeye veya zayıflamaya çalışmak oldukça sağlıksız. Bu nedenler diyetlerinizin yanına mutlaka egzersizler eklemelisiniz.

Kardiyo Sporları

Nabız sayınızın yükseldiği, nefesinizin sıklaştığı her durum da hemen hemen kardiyo yapıyorsunuz sayılır. HIIT kardiyo, aktivitelerin yüksek ve düşük tempoda aralıklı olarak yapılmasına denir. HIIT kardiyo biçimine spor salonunda yapılan sporları ve ağırlık kaldırarak yapılan sporları örnek verebiliriz. LISS kardiyo ise, hafif ve tempoyu sabit tutarak 45 veya 60 dakika da yapılan spordur. Örneğin, tempolu koşular ya da bisiklet sürmek.

Yürüyüş veya koşu, spordan ziyade sağlığınız için günlük yapmanız gereken bir rutindir. Günde düzenli olarak 10.000 adım atmak, 450-500 kalori yaktırıyor. Eğer günlük olarak 2000’den az adım atıyorsanız hareketsiz bir bireysiniz demektir. Kolay ve hızlı kilo vermek istiyorsanız bunu iki ayrı tempoda yapmanız gerekiyor. İster koşu bandında ister dışarıda fark etmez öncelikle ısınmak için hafif tempoda koşmalısınız. Bu kaslarınızı ve vücudunuzu ısıtarak herhangi bir sağlık sorunu yaşamamanız için önemli. Daha sonra tempoyu artırarak çok hızlı koşup tekrar tempoyu düşürerek vücudunuzu şaşırtacak ve daha hızlı kalori yakacaksınız. Bu şekilde yarım saat koştuğunuz zaman 45-50 kalori yakabilirsiniz.

Yüzme, en çok vücudu çalıştıran ve en çok kalori yaktıran favori bir kardiyodur. Yarım saat yüzme 300-350 kalori yaktırırken, 1 saat yüzme neredeyse 700-800 kalori yaktırabilir. Hem yağ yakmak hem sıkılaşmak hem de sağlığınız için oldukça faydalıdır yüzmek.

Tenis, hemen hemen bütün kas gruplarınızın çalıştığı bir spordur. Diğer egzersiz ve sporlardan öte tenis, tek bir kas grubunuzu çalıştırmak yerine tüm vücudu çalıştırarak size fit bir görünüm kazandırır.

Bisiklet kullanmak, küçük-büyük her yaştan insanın çok sevdiği bir aktivitedir. Ancak büyüdükçe bu hevesimiz ve alışkanlığımızdan çoğumuz vazgeçeriz. Düzenli spor salonuna gidenler ya da günlük hayatında spor yapanlar hariç. İsterseniz personal trainer eşliğin de spor salonunda, isterseniz evinizde, isterseniz dışarıda eliptik bisiklet veya bisiklet kullanabilirsiniz. Yarım saat bisiklet kullanmak ortalama 350-450 kalori yaktırıyor.

Karın bölgesi yağlanmalarından her yaştan ve cinsiyetten insan şikayetçi olabilir bu çok görülen bir kilo alma ve yağlanma şeklidir. Göbek eritme egzersizi olarak birçok egzersiz türü önerilir, plank, makas, bisikleti topuklara dokunma, gibi… En çok duyduğumuz ise mekiktir. Günlük 20 dakika mekik çekmek 120 kalori yaktırır.

Anaerobik Egzersiz

Anaerobik, “havasız, oksijensiz” demektir. Anaerobik egzersiz yaparken nabız çok yükselir ancak vücudun gerekli oksijeni kaslarına ulaştıramaz. Bu durumda vücudun ihtiyaç duyduğu oksijeni ve enerjiyi, kasların içinde depolanmış olandan kullanır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, kasların içindeki enerjinin sınırlı olduğudur. Bu nedenle anaerobik egzersizler kısa periyotlar halinde yapılır.

Spor salonu kürek çekmek

Anaerobik egzersizler hem kardiyo hem de direnç egzersizleri şeklinde olabilir. Anaerobik ve Aerobik egzersizler arasındaki en büyük fark ise egzersizlerin yoğunluğudur. Aerobik egzersiz daha hafif tempolu ve daha uzundur. Anaerobik egzersiz daha yoğundur ve kısadır.

Anaerobik egzersizlerin faydaları, egzersiz yoğunluğu fazla olduğu için normalden daha fazla yağ yakmaya yardımcı olur. Anaerobik egzersizlerin bazıları kemik erimesini riskini azaltabilir ve kemikleri güçlendirebilir. Anaerobik egzersiz sırasında vücudun ihtiyacı olan enerji ve oksijen, kaslarda depolanan ile karşılandığı için kas kaybı önlenir ve kaslar güçlenir.

Elbette her zaman söylenildiği gibi sadece spor veya egzersizlerle kolay kilo vermek mümkün değil. Sağlıklı beslenme ve diyet çok önemli. Gerçekten kolay kilo vermek istiyorsanız bir diyetisyene başvurup kendinize göre en iyi beslenme şeklini bulun ve bir personal trainer eşliğin de düzenli olarak sporunuzu yapın. Böylece her şeyin daha sağlıklı ve kolay olduğunu göreceksiniz.

Bir Yorum Yazın