• Sağlıklı Beslenme
  • 03 Mayıs, 2021

Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Kilo Alınır?

  • 0
  • 1994
  • 0
  • 0

Zayıflık Nedir, Nasıl Oluşur?

Zayıf olma durumu aslında alınan enerjinin az olması halidir. Yani, besinlerle aldığımız kalori içeriği az, harcadığımız enerji daha fazla olduğunda kilo vermiş oluyoruz. Ve kilo vermenin sonrasında, zayıflıkla baş başa kalıyoruz. Zayıflıkla birlikte iştahsızlıkta çok yaygın olarak görülebilmektedir. Çok zayıf kişilerde, malnütrisyon, vitamin ve mineral yetersizlikleri görülebiliyor. Hatta ilerleyen vakalarda ödem şikayetleri ve sağlık açısından pek çok sağlıksız durum, çok ciddi sorunlarla kişiler karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu yüzden eğer zayıfsanız erken zamanda bu tedaviyi planlayın ki sağlıklı kilo alımı gerçekleşebilsin.

Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Almak İçin Neler Yapılabilir?

Önce bir doktora başvurmanız gerekecek. Kan tahlilleri yapıldıktan sonra da, doktor muayene etmeli ve tavsiyelerde bulunmalı. Arkasından da diyetisyeniniz size kişiye özel kilo alma listesi planlamalı. Mesela şu şekilde oluşturulabilecek planlamalar ile karşılaşmanız muhtemeldir. Bu planlamalara önem vermeniz gerekecek. İzah edilecek olursa kilo alma yöntemi şu şekilde maddelere ayrılır.

Günde bir porsiyon sütlü tatlı tüketin. Örneğin, puding, muhallebi, krem karamel gibi tatlılardan tüketebilirsiniz. Bütün sütlü tatlılar oldukça besin değeri yüksek olan ürünlerdir. Ve yüksek miktarda kalori içermektedirler. Bu tatlılar hem oldukça lezzetliler hem de vücudumuza pek çok faydaları var. Hatta bu sütlü tatlıların üzerine, kuru meyveler, kuru yemişler gibi besinler eklerseniz kalori alımınızı arttırırsınız.

İçecek tercihlerine dikkat edin. Çay, kahve gibi kalori içermeyen içecekler yerine süt, kefir, ayran , taze sıkılmış meyve suları gibi kalorisi yüksek olan içecekleri tüketmelisiniz. Bunları tükettiğinizde, vücudunuza kalori almış olursunuz. Örneğin, büyük bir bardak portakal suyu içtiğinizde, ortalama beş porsiyon meyve almış olursunuz ki, bu da aslında enerji alımınızı oldukça arttıracaktır. Fakat bu demek değildir ki, taze meyve tüketin. Taze meyve suyu tüketin ancak ara öğünlerde meyve tercihinde de bulunun.

Yemeklerle birlikte su tüketmeyin. Eğer siz yemekle birlikte su içerseniz, çok çabuk doyarsınız ve mide hacminiz hemen dolar. Böyle olduğunda da yemeği yarıda bırakırsınız ve yeterli miktarda besin ögesi ve enerji alamamış olursunuz. Bu da tabi ki istenilen bir durum değildir. Bu yüzden yemeklerle beraber su içmek yerine, aralarda su içmeyi tercih edin. Hatta yemeğe başlarken, çorba değil de ana yemekle başlayın. Çünkü çorba içtiğinizde, sıvı olduğu için çok çabuk doyurur ve ana yemeğiniz yarıda kalabilir. Bu yüzden önce ana yemeğinizi bitirin, sonra diğer yemeklerinize geçerseniz ana yemeğinizi tüketmiş olursunuz.

Kuru meyveler ve yağlı tohumlar vazgeçilmeziniz olsun. Okulda, iş yerinde, arabada, otobüste, çantanızda, iş yerinizin çekmecesinde, evinizin salonunda, mutfak tezgahınızın üzerinde muhakkak karşınıza kuru meyve ve yağlı tohum çıkacak şekilde bu besinleri bulundurun. Kaseye koyabilirsiniz, paketlerde kalabilir, çantanıza porsiyonluk atabilirsiniz. Karşılaştığınız zaman bu besinleri mutlaka tüketmeye dikkat edin. Çünkü, bu besinler yüksek miktarda enerji içermelerinin yanı sıra vitamin ve mineraller bakımından da zengin olan besinlerdir. Kuru erik, kuru kayısı, kuru hurma, yaban mersini gibi kuru meyveleri tüketebilirsiniz. Ve yine yağlı tohumlardan da ceviz, fındık, fıstık, badem, kabak çekirdeği, kaju gibi bütün yağlı tohumları tüketebilirsiniz. Bu şekilde düzenli ve dengeli beslenme gerçekleştirdiğinizde kilo alımı sağlanacaktır.

Kilo Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kilo alamama düzensiz beslenmeden kaynaklanan bir olay. Yani aslında çok yesek de doğru besinler almadığımız için kilo alamama gibi bir oluşumla karşılaşıyoruz. Mesela enerji yoğunluğu fazla, miktarca daha yüksek beslenmemiz gerekiyor. Yani porsiyonları biraz daha büyütmek gerekiyor. Pilav, makarna, tam buğday ekmeği, kara buğday, bakliyatlar kilo alımında oldukça değerli besinler. Bu besinler ana öğünle beraber birleştirilmelidir. Bu şekilde birleştirme gerçekleştirildiğinde, o besinin enerji yoğunluğu artmaktadır. Yani, öğünler bu şekilde zenginleştirilebilir. Bir diğer kural ise, kan tahlillerinize baktırmanız. Eğer sizde vitamin ve mineral eksikliği varsa vitamin eksikliğinden dolayı, kilo alamıyor olabilirsiniz. Tüm bunlara dikkat edildiği taktirde hızlı kilo alma işlevi yerine getirilir.

Kahvaltı Öğünü Oldukça Önemli

Kahvaltıda, protein, karbonhidrat ve yağ grubunuz mutlaka olsun. Yenilmesi kolay, enerjisi yüksek olan avokado kahvaltıda kullanılabilir. Çok fazla yağlı, kızartılmış ürünler tüketmemeye özen göstermelisiniz. Yağlı besinler bizde mide bulantısı yapabilir ve bu sebeple almamız gereken ana öğündeki yüksek enerjiyi, alamamış olabiliriz. Akşam yatmadan önce kendinize bir öğün koyun. Mesela yoğurtla beraber bulguru karıştırıp tüketebilirsiniz. Yani, karbonhidratla beraber bir protein kaynağını mutlaka karıştırın ki, o sizde enerji yoğunluğunu arttırsın. Sağlıklı besinlerden tüketerek kilo alma işlemini gerçekleştirebiliriz.

Bir Yorum Yazın