• Sağlıklı Beslenme
  • 30 Nisan, 2021

Neden Kolay Kilo Veremiyoruz?

  • 0
  • 6227
  • 0
  • 0

Kilo Verememenin Beş Önemli Nedeni

Bazen sağlıklı beslendiğimizi düşünürüz. Yediğimize içtiğimize mümkün olduğunca dikkat etmeye çalışırız, ve bu şekilde kilo vereceğimize inanırız. Ama bazen bu durumlar bizim istediğimiz gibi sonuçlanmayabilir. Bu da moralimizi alt üst eder ve genelde diyeti bozmak ve egzersiz yapmayı bırakmak ile sonuçlanıp, tekrar kilo almaya neden olabilir. Diyet ve egzersiz yapmamıza rağmen kilo verememenin nedenleri vardır.

1) Ağırlığınız gün içerisinde bir iki kilogramlık değişimler gösterir ve bu çok normaldir. Bu durum yalnızca diyet yapanlara mahsus bir durum değildir, herkes için aynı durumlar söz konusu olabilir. Sizin günün farklı saatlerde tartılmanız kilo veremediğinizi hatta aldığınızı düşündürebilir. Bu durumları önlemek için her gün aynı saatte tartılmayı deneyin, hafif bir kıyafetle ölçümünüzü gerçekleştirin. İdeal olanı sabah aç karnına tuvalete gittikten sonra yapmanızdır.

2) İkinci neden vücudunuzda su miktarı artmış olabilir. Vücudumuzda su miktarını arttıracak bazı durumlar vardır. Bunlar çok tuzlu yemek yemek, bir önceki gün aşırı egzersiz yapmak, uykusuzluk, yolculuk, regl zamanı gibi durumlar vücudumuzdaki su miktarını normalden fazla çıkarabilir. Üçüncü neden, kilo verirken bazı kilolarda biraz daha uzun süre kalabilirsiniz. Bu duruma ağırlık kaybı platosu denir. Bu durumun normal olduğu bilinmelidir.

4) Dördüncü neden, ekstra kalori alımıdır. Bunu da yediklerimizi kayıt altına alarak aslında ne kadar çok yediğimizi far ederek anlayabiliriz. Çalışmalarda, yediklerimizi kayıt ettiğimizde, diyetin daha başarılı olduğu ve daha güzel kilo verildiği gösterilmiştir. Beşinci neden, pazartesi tartılmanın yanlışlığıdır. Çünkü hafta sonu beslenme rutini değiştirir, uyku süremiz değişir, aktivitelerimiz değişir. Daha uzun ve güzel kahvaltılar yapabiliriz. Yapılan bir çalışmaya göre, diyet yapanların hafta içi daha fazla kilo kaybı yaşadığı belirlenmiştir. Bu nedenle tartılma işlemini hafta başında yapmamanız önerilir. Yani, diyet ile kilo verememek bunlardan ibaret olabilir.

Kilo Verememenin Diğer Nedenleri Nelerdir?

Bir insanın gün içinde bütün vücudunun hiç hareket etmeksizin harcadığı enerjiye, bazal metabolizma hızı denir. Bazal metabolizma hızı, yaştan, cinsiyetten, yeme alışkanlıklarından, hareketten etkilenir. Eğer kişi diyetini yapıyor ve kilo verme problemleri yaşıyorsa, o zaman bazal metabolizma hızını etkileyen etmenlerin kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu etmenler ancak bir doktor gözetiminde, yapılan tahliller sonucunda ortaya çıkacaktır.

Bazal Metabolizma Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bazal metabolizma hızını pek çok etmen etkileyebilir. Bu etmenler, yani kilo verememenin nedenleri şu şekilde sıralanabilir. Tiroit, börek üstü bezlerinin çalışması, insülin direncinin varlığı, açlık ve kan şekerinin düzeyi, kronik hastalıkların var olup olmadığıdır. Tüm bunlar bazal metabolizma hızını etkileyebilmektedir. Bu yüzden diyetlerde eğer kilo veremiyorsanız mutlaka hormonlarınıza baktırmanız gerekir. Bir doktora görünmeli ve doktor dahilinde bir süreç izlemelisiniz. Kilo verebilmek için bazal metabolizma hızı da oldukça önemlidir.

Kan tahlillerinde problem çıkmayan kişilerin kilo verememe sebeplerinin altında farklı nedenler yatabilmektedir. Mesela, uzun süreli yanlış beslenme sebebiyle kilo veremeyen kişiler mevcuttur. Ya da kişide kas kayıpları vardır ve bu nedenle kilo verememek gündeme gelebilir. Bir diğer sebep ise, genetik olarak metabolizmalarının yavaş olması nedeniyle de kilo veremeyen insanlara da rastlayabilmekteyiz. Bu yüzden mutlaka, nefes yoluyla ölçülen, sizin yaktığınız oksijeni hesaplayarak gün içerisinde ne kadar enerji kaybı yaşadığınızı belirten cihazlar ile metabolizma hızınızı ölçtürmelisiniz. Birçok merkezde bu ölçümler yapılabilmektedir. Eğer metabolizma hızınız yavaş ise, buna göre tedavi ve diyet planlanmalıdır.

Kilo Verebilmek İçin Diyet Günlükleri Tutabilirsiniz

Yediğiniz her şey kalori içermektedir. Birçok insan, gün içerisinde yediklerinin kalorisini göz ardı ederek pek çok şeyi yemediğini düşünür. Fakat, bir türlü kilo veremez. Diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum gibi düşüncelere kapılır. Böyle düşünen kişilere diyet günlükleri verilebilir. Gün içerisinde hiçbir şey yemediğimizi, diyete çok uyduğumuzu düşünürüz. Fakat aralarda ufak tefek atıştırılan ve önemsiz, kalorisiz görülen pek çok yiyecek bulunabilir. Bunlar kilo vermeyi zayıflatan yiyecekler arasında yer alır. Diyet günlükleri, ne yediğinizi görmeniz açısından size büyük fayda sağlayacaktır. Bu aşamada gün içerisinde ne yediğinizi not edin ve gün sonunda yediğiniz yiyecekleri araştırın. Anlayacaksınız ki, kilo vermeyi zayıflatan yiyecekler tüketmişsiniz. Göreceksiniz ki kalorisi düşük sanıp yediğiniz yiyecekler sizi fazlasıyla şaşırtacak. Diyet günlükleri gün içerisinde fazla kalori aldığınızı size gösterecektir. Siz yemek yemediğinizi düşünebilirsiniz. Ama gerçekten yiyip yemediğinize ancak bir diyetisyen ile karar verebilirsiniz. Bu yüzden diyet yaparken diyetisyene gitmeli, yediklerinizi dürüstçe yazmalı, kontrol randevularında diyetisyenle birlikte bunu hesaplamalısınız.

Bir Yorum Yazın